Jak zacząć nurkować? - poradnik dla początkujących

Jak zacząć nurkować? – wszystko, co musisz wiedzieć

Nurkowanie to zupełnie inny świat. Dosłownie i w przenośni. Pod wodą zmienia się wszystko: inaczej się oddycha, wszystko odbywa się w zwolnionym tempie, a grawitacja niemal przestaje istnieć. Jak zacząć nurkować? Czy trzeba umieć dobrze pływać? Co zrobić, by było bezpiecznie? Zebraliśmy dla Was podstawowe informacje na temat nurkowania dla początkujących.

Dokładnie 10 lat temu po raz pierwszy zanurzyłem się pod wodę z regulatorem i kamizelką nurkową. Co ciekawe, zważywszy na to, gdzie obecnie mieszkamy, było to w Tajlandii na wyspie Koh Tao. Minęło 10 lat, a ja wróciłem do Tajlandii na inną wyspę, Koh Lantę, by zacząć pracę w centrum nurkowym.

Kilka miesięcy później zrobiłem kurs przewodnika nurkowego (Divemaster SSI), dzięki czemu nabrałem też trochę innego doświadczenia pod wodą. Teraz schodzę pod wodę nie tylko dla swojej własnej przyjemności, tak jak było to do tej pory m.in. w Chile, we Włoszech, na Cyprze, w Polsce, Hiszpanii czy Izraelu, ale mogę tą przyjemnością dzielić się z innymi, pokazując im, w czym tak bardzo się zakochałem. A powiem Wam, że w Tajlandii jest co pokazywać! Wokół Koh Lanty są jedne z najpiękniejszych spotów nurkowych w tej części Azji. Niedługo będzie o tym osobny post.

Nurkować może każdy? Prawie!

Minimalny wiek, kiedy można założyć zestaw nurkowy to 8 lat – dzieciaki mogą wtedy zrobić sobie kurs, który nazywa się Try Scuba. Nasza Marianka właśnie taki kurs przeszła – może nurkować do 5 metrów w wodach zamkniętych.

Górnej granicy wieku nie ma. Dużo ważniejszy od metryki jest stan Waszego zdrowia zdrowia. W czasie mojej pracy na Lancie nurkowałem z 75-latkami, którzy w kwestionariuszu medycznym (trzeba go obowiązkowo wypełnić przed każdym kursem) nie zaznaczali żadnego okienka, które oznaczałoby jakiekolwiek problemy ze zdrowiem. Z drugiej strony widziałem też 30-latków, którzy musieli odwiedzić lekarza przed pierwszym zanurzeniem, by uzyskać od niego specjalne pozwolenie na nurkowanie.

Drugim koniecznym wymogiem, by zacząć nurkować, jest umiejętność pływania. Są tu jednak małe odstępstwa (ale o tym później).

Nurkowanie a choroby przewlekłe – bezpieczeństwo przede wszystkim

Jeśli macie podejrzenia, że Wasze choroby przewlekłe mogą stanowić przeszkodę w nurkowaniu, to warto znaleźć sobie lekarza, który jednocześnie jest nurkiem. Ten będzie wiedział znacznie więcej o tym, w jakiej kondycji powinno się znajdować Wasze ciało, żeby móc bezpiecznie nurkować. Pierwszą i ostatnią zasadą nurkowanie jest przecież bezpieczeństwo i komfort. Tak naprawdę, niewiele jest chorób, które definitywnie wykluczają z zabawy w nurkowanie. Są to m.in. epilepsja czy poważne urazy płuc.

Jak zacząć nurkować? Kurs OWD

Musicie przede wszystkim chcieć. Chcieć to zrobić przede wszystkim dla siebie, a nie dla partnera czy partnerki. To kluczowy aspekt, który waży na tym czy szkolenie będzie dla was komfortowe i wyniesiecie z niego konieczne podstawy, czy też nie. Wiele razy widziałem osoby, które zostały namówione przez swoją drugą połówkę na kurs nurkowy, same nie za bardzo chcąc schodzić pod wodę. Zawsze kończyło się to w jeden sposób: strachem, paniką albo zniechęceniem (czasem wielką kłótnią :).

Jeśli już jesteście zdecydowani, to polecam znaleźć centrum nurkowe, które Wam zapewni szkolenie z zakresu Open Water Diver (OWD). Jest to pierwszy stopień nurkowy, który pozwala Wam być niezależnym nurkiem. Pozwala wam też zejść pod wodę na 18 metrów (jest to maksymalna głębokość dla nurka z tym certyfikatem).

Poszukując centrum nurkowego, na pewno spotkacie się z tajemniczymi akronimami, takimi jak PADI (ang. Professional Association of Diving Instructors) czy SSI (Scuba Schools International). Są to dwie główne (choć nie jedyne), rozpoznawalne na świecie organizacje, które certyfikują nurków, a co za tym idzie tworzą standardy szkolenia i dbają o jego jakość.

Ja jestem Divemasterem certyfikowanym przez SSI.

Cena kursu OWD ma znaczenie

Zanim jednak wybierzecie centrum, warto wiedzieć, ile taki kurs Open Water Diver może kosztować. Od razu Wam powiem, że ceny są różne. Wynikają one z wielu czynników: lokalnych podatków, odległości od spotu nurkowego, jakości tego miejsca, itd. Różnice w cenie często też od obłożenia szkolenia czy dostępnej w centrum nurkowym infrastruktury (basen treningowy, sale ćwiczeniowe, ekrany, tablice, pomoce naukowe). Łatwo sobie wyobrazić, że szkolenie 8 osób (a taka jest maksymalna liczba kursantów na jednego instruktora) może być dużo tańsze niż szkolenie 2:1. Kwestią dyskusyjną jest, czy da się nauczyć kogoś nurkować bezpiecznie przy takim obłożeniu jak 8:1.

Ile kosztuje kurs OWD?

Najtańszym miejscem jakie znajdziecie na mapie świata, by zacząć nurkować, robiąc kurs OWD, jest prawdopodobnie tajska wyspa Koh Tao. Kurs OWD kosztuje tam około 1000 zł. Wraz z ceną oczywiście idzie jakość tego szkolenia, a ta pozostawia, mówiać oględnie, wiele do życzenia. Kurs w Polsce (co też nieszczególnie polecam ze względu na warunki, to koszt około 2000 zł). Trochę taniej i w zdecydowanie lepszych warunkach (tak jak pisałem na początku, Koh Lanta oferuje jedne z lepszych miejscu nurkowych w Tajlandii) kurs zrobicie w Palm Beach Divers (ok 1800 zł).

Jak długo trwa kurs OWD?

Standardy szkolenia, niezależnie czy są to standardy PADI, czy SSI mówią o 3-4 dniach. Pierwszy dzień w całości jest poświęcony na naukę teorii nurkowania. Następnie wskakujecie do basenu treningowego na kilka godzin, by tam nauczyć się podstawowych nurkowych „skillsów” – zanurzania się w całym sprzęcie, oddychania przez regulator, czyszczenia maski.

Kolejne dwa dni to już nurkowanie na wodach otwartych. Każdego dnia robicie minimum po 2 nurkowania. Podczas tych nurków będziecie powtarzali część ćwiczeń z basenu, a częściowo będziecie ćwiczyli swoją pływalność. To właśnie pływalność – czyli umiejętność utrzymywania się w toni – jednym z aspektów komfortowego i bezpiecznego nurkowania.

Co nam daje certyfikat OWD?

Tak jak napisałem wyżej, z ceryfikatem OWD możemy nurkować w dowolnym miejscu na świecie. Wchodzicie do jakiegokolwiek centrum nurkowego, pokazujecie certyfikat (aplikacja w smartfonie) i zapisujecie się na nurkowanie. Maksymalna głębokość, na którą możecie zejśćz OWD to 18 metrów.

Pamiętajcie jednak, że ze względów bezpieczeństwa nigdy nie powinniśmy schodzić pod wodę pojedynczo.

Ogólnie przyjętym standardem jest nurkowanie w parach – zawsze warto mieć swojego nurkowego buddy – osobę z certyfikatem nurkowym. Dodatkowo, w każdym certyfikowanym centrum nurkowym zawsze dostaniecie też swojego przewodnika (czyli taką osobę jak ja – Divemastera), który nie tylko zna dany spot nurkowy i wie, gdzie Was zaprowadzić i co pokazać (zrobi Wam briefing przed nurkowaniem), ale też zadba o Wasze bezpieczeństwo.

Kurs Basic Diver – wstępniak do OWD

Jeśli jednak nie możecie sobie pozwolić z różnych względów na zrobienie całego 3-dniowego kursu OWD, a chcielibyście spróbować nurkowania, to możecie zrobić sobie takiego „nurkowego wstępniaka”. Kurs Basic Diver to w zasadzie takie próbne doświadczenie nurkowania. Dzień przed nurkowaniem w morzu albo oceanie powinniście mieć 2-3 godzinne szkolenie z teorii i najważniejszych umiejętności nurkowych w basenie. Kolejnego dnia będziecie nurkować maksymalnie do 12 m. z instruktorem w zasięgu ręki (w zasadzie instruktor będzie Was za tę rękę trzymał). Po tym szkoleniu macie pół roku na dokończenie całego kursu OWD.

Tutaj jest ten mały wyjątek dotyczący umiejętności pływania – przy Basic Diverze nie ma takiego obowiązku (choć szczerze mówiąc, nie polecam schodzić pod wodę osobom, które pływać nie potrafią).

Jeśli macie do nas jakiekolwiek pytania dotyczącego tego, jak zacząć nurkować, piszcie śmiało: hello@ourlittleadventures.pl -pomożemy! Oboje z Karo nie wyobrażamy już sobie naszego życia bez nurkowania, więc chętnie odpowiemy na Wasze pytania.

Zostań z nami na dłużej!