Zróbmy sobie szkołę - rozmowa z Mikołajem Marcelą

Szkołę naprawdę da się rozkręcić po swojemu! Mikołaj Marcela o swojej książce „Zróbmy sobie szkołę”

Czy w Polsce da się robić edukację po swojemu? Gdzie szukać szkół, które odchodzą od utartych ścieżek myślenia o szkole, tworząc swoją własną, zainspirowaną koncepcjami edukacyjnymi z całego świata, przestrzeń? Takich szkoł, w których dzieci dobrze się czują, gdzie ich zdanie bierze się pod uwagę?

Posłuchajcie fantastycznej i dającej dużo nadziei rozmowy z dr Mikołajem Marcelą. Pretekstem do spotkania była najnowsza książka Mikołaja Marceli, reportaż „Zróbmy sobie szkołę. O tych, którzy rozkręcają edukację po swojemu” (WAB, 2024) – Mikołaj udowadnia, że taka edukacja w Polsce jest jak najbardzej możliwa. I co najważniejsze, coraz więcej osób ma do niej dostęp. 

Szkoła w ostatnich latach przestała być miejscem, które może zainspirować uczniów do szukania własnych ścieżek. Rodzice coraz częściej uciekają z placówek publicznych do niepublicznych, młodzi ludzie już w dziesiątkach tysięcy realizują obowiązek szkolny poza szkołą, ale też coraz częściej cierpią na depresję i lęki. Nauczyciele również masowo odchodzą ze szkół publicznych, a politycy wciąż niezdolni są do wypracowania jakiejkolwiek spójnej wizji systemu edukacji. Tak wygląda sytuacja szkolnictwa w Polsce w trzeciej dekadzie XXI wieku.

Ta książka opowieść o marzeniu, by zmienić edukację. Marzeniu, które każde z twórców nowych szkół zorientowanych na potrzeby uczniów rozumie inaczej. Opisywane placówki różnią się od siebie, ale wszystkie mają też coś ze sobą wspólnego: odchodzą od utartych ścieżek myślenia o szkole, tworząc swoją własną zainspirowaną koncepcjami edukacyjnymi z całego świata. Są równościowe i demokratyczne, a w uczniach widzą istoty ludzkie w pełnym wymiarze. I udowadniają, że inna, lepsza i przede wszystkim bardziej ludzka edukacja jest możliwa tu i teraz.

Zróbmy sobie szkołę! – posłuchaj podcastu z Mikołajem Marcelą

dr Mikołaj Marcela – pisarz, autor bestsellerowych poradników edukacyjnych dla dorosłych i młodzieży (m.in. „Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku” i „Dlaczego szkoła cię wkurza”), zbiorów esejów („Selekcje” i „Patoposłuszeństwo”), wykładowca akademicki i tak naprawdę wielki miłośnik edukacji – dlatego tak dużo o niej mówi, pisze i tak bardzo krytykuje to co nie działa, by wreszcie zaczęło działać. 

Podcastu można też słuchać na innych platformach:

Koniecznie dajcie znać, jak posłuchacie podcastu – niech dobre rzeczy idą w świat!

  • Pamiętajcie, żeby zasubskrybować Dobranockę dla rodziców, gdziekolwiek jej słuchacie ❥
  • Nie zapomnijcie również ocenić podcastu w aplikacji – z góry pięknie dziękuję! ❥
  • No i koniecznie podeślijcie go swoim znajomym – dzięki temu grupa słuchaczy i słuchaczek stale się poszerza ❥

Dobranocka dla rodziców – co to za podcast?

Dobranocka dla rodziców to podcast, w którym poruszam tam tematy związane z rodzicielstwem, aktywnym życiem z dziećmi i byciem blisko: blisko natury i blisko siebie nawzajem (zobaczcie naszą kampanię CHODŹ NA DWÓR!).

Wierzę, że dzieciństwo to magiczny czas: to, wtedy kształtuje się nasza wrażliwość, a to, co z niego zapamiętamy, zostaje na całe życie. 

Dlatego tak kocham o tym dzieciństwie rozmawiać, zadawać pytania i razem z moimi gośćmi i gościniami podcastowymi zastanawiać się nad tym, co w życiu naszych dzieci najważniejsze (powiem Wam w sekrecie, że relacje, czas, nasza uwaga, no i natura, wiadomo!).

Jeśli te wartości są Wam bliskie i mój podcast wnosi do Waszego życia coś dobrego, będzie mi suuupermiło, jeśli dołączycie do Patronów i Patronek Dobranocki serwisie Patronite ❥.

Zostań z nami na dłużej!

Related posts

Skąd się biorą chmury? 3 rzeczy, które warto o nich wiedzieć

Wszyscy jesteśmy częścią społeczeństwa – o wyzwaniach edukacji domowej, podcast z Basią Kupczyk-Mikulską

Czy te Wasze dzieci w ogóle się czegoś uczą? Największe mity o edukacji domowej