Mity greckie dla dziec- - zacznijcie od tego komiksu

Mity greckie dla dzieci od Kropki – właśnie tak się powinno opowiadać historie!

Janek przeczytał tę książkę w 2 dni, co chwilę czytając nam fragmenty na głos. Mania spokojnie czekała w kolejce. Ale jak już się doczekała, to połknęła w jeden dzień. „Mity, potwory i awantury starożytnej Grecji. Komiks” Jamesa Daviesa (wyd. Kropka) to jedna z najlepiej napisanych uwspółcześniownych historii o mitach greckich dla dzieci, jaką kiedykolwiek miałam w ręku, serio, serio! Zresztą sami zobaczcie, dlaczego.

Kto nie zna mitów greckich! Znamy je wszyscy, mam wrażenie, że one są w naszym europejskim DNA. Mity greckie to jedne z najstarszych najbardziej znanych i najbardziej uniwersalnych historii, jakie kiedykolwiek opowiedziano. Dlatego bardzo się cieszę z polskiego wydania fantastycznego komiksu dla dzieci Jamesa Daviesa o mitach greckich, starożytnych potworach i różnych niesamowitych historiach, które po prostu dobrze znać.

Mity greckie dla dzieci w postaci komiksowego albumu to strzał w dziesiątkę.

Dzięki takiemu wydaniu imiona bogów greckich i nieustarszonych herosów same się zapamiętują, a od niesamowitych przygód o miłości, stracie czy odwadze po prostu nie można się oderwać.

Komiksy dla dzieci – dlaczego warto czytać je dzieciom?

Wiecie, dlaczego kochamy komiksy dla dzieci? Bo to świetna okazja do utrwalania zwyczaju samodzielnego czytania przez dzieci. Tekstu na stronie jest mało, więc dziecko nie jest przeciążone zbyt dużą ilością słów. Historia opowiedziana jest przede wszystkim w obrazku – dziecko musi więc być cały czas skupione, by podążać za rozwojem wydarzeń. Podane treści są po prostu dużo łatwiejsze w odbiorze. U naszych dzieci świetnie się to sprawdza.

Mity greckie dla dzieci – jak wybrać te najważniejsze?

Dodatkowo, kiedy komiks jest dobrze skonstruowany, można opowiedzieć tych historii bardzo dużo. W „Mitach, potworach i awanturach starożytnej Grecji” takich opowieści jest kilkadziesiąt. W piętnastu rozdziałach Davies przedstawił najważniejsze i najciekawsze jego zdaniem mity greckie dla dzieci.

Na początku jest wprowadzenie do tych wszystkich historii i wyjaśnienie, kim byli starożytni Grecy i dlaczego wierzyli w rzeczy, które – jak wiemy dzisiaj – nie są prawdą (np. że Słońce wchodzi na niebie tylko dlatego, że codziennie rano bóg światła Apollo ciągnie je swoim rydwanem). Potem autor opisuje kilka najważniejszych historii, m.in. puszkę Pandory, Perseusza i Meduzę, Konia Trojańskiego, galerię herosów i herosek Chirona i in. Na końcu znajdziemy bardzo pomocną mityczną mapę starożytnej Grecji, która pozwala wszystkie te historie spiąć w jedną dużą całość.

Od starożytnej Grecji do Harrego Pottera

A wszystko to napisane oczywiście zrozumiałym, niezwykle barwnym i zabawnym językiem. Nasze dzieci (my zresztą też) co chwilę wybuchały śmiechem, kiedy czytały o przygodach starożytnych bogów. Co ciekawe, bez trudu znajdowały odniesienia do współczesnych opowieści, m.in. do Harrego Pottera i przygody z trzygłowym Puszkiem, przypominającym Cerbera i wielu innych w całej serii o Harrym (w sumie nic dziwnego, że jest tam ich tak dużo – J.K. Rawling jest z wykształcenia filolożką klasyczną), Supermana czy chociażby Mauiego z Vaiany.

Dla dzieci opowieści o Posejdonie wywołującym fale swoim trójzębem, historia miłości Orfeusza i Eurydyki, konia trojańskiego czy Epimeteusza i Prometeusza niczym się nie różnią od współczesnych baśni i historii.

I bardzo dobrze – bo mity greckie właśnie takie są! Pełne niespodziewanych zwrotów akcji, walki dobra ze złem, humoru, zabawy, przedziwnych potworów nie z tego świata i historii życia i śmierci. Pełne magii, nadprzyrodzonych mocy i świata, którego do końca nie traktujemy poważnie, ale bardzo lubimy w niego uwierzyć choć na chwilę.

„Mity, potwory i awantury starożytnej Grecji” – świetne wprowadzenie do mitologii greckiej dla dzieci

Bardzo się cieszę, że powstają takie książki jak ta „Mity, potwory i awantury starożytnej Grecji” Jamesa Daviesa wydane przez Kropkę. Bo to nie tylko świetne wprowadzenie do mitologii greckiej dla dzieci, ale też po prostu fascynująca opowieść o współczesnym świecie. I za to cenię tę książkę najbardziej. Pozycja obowiązkowa w każdej biblioteczce dla dzieci. Zwłaszcza w edukacji domowej.

PS. Muszę Wam jeszcze napisać, że niesamowicie czyta się tę książkę w zupełnie innym kręgu kulturowym, jakim jest buddyjska Tajlandia, pełna baśniowych opowieści o duchach mieszkających w drzewach czy tych strzegących świątyń, którym codziennie składa się dary. Dzięki takiemu zderzeniu różnych porządków historycznych, przenikaniu się wpływów Wschodu i Zachodu, jeszcze bardziej wybrzmiewa to, że na całym świecie ludzie próbowali i próbują nadal tłumaczyć sobie świat.

I to jest w tym wszystkim najbardziej fascynujące.

Materiał powstał we współpracy z wydawnictwem Kropka (na ich stronie znajdziecie więcej takich pięknie wydanych książek dla dzieci).

Zostań z nami na dłużej!