Główna » Papierowa encyklopedia dla dzieci jest lepsza niż Internet – zobacz, dlaczego

Papierowa encyklopedia dla dzieci jest lepsza niż Internet – zobacz, dlaczego

by Karo

Jeśli miałabym Wam polecić kilka książek, które możecie podsunąć swoim ciekawskim, zadającym mnóstwo pytań dzieciom, to na pewno znajdą się wśród te dwie. Infografika i Wielka księga pytań DLACZEGO z serii Britannica Encyklopedia dla dzieci (wyd. KROPKA) to książki, które – mimo że informacje w nich zawarte bez problemu można znaleźć w Internecie – każde dziecko powinno mieć w swojej biblioteczce. Zaraz Wam powiem, dlaczego.

Od razu daję znać, że z hasłem ourlittleadventures macie 45% zniżki od cen okładkowych na wszystkie książki w wydawnictwie KROPKA. Nasz kod obowiązuje przez 2 tygodnie od 7 do 20 maja 2024.

Nasze dzieciaki uwielbiają Krokpkowe książki i są ich stałymi recenzentami i recenzentkami, więc poprosiliśmy o kod zniżkowy także dla Was. Idealnie akurat przed Dniem Dziecka i zakończeniem roku, prawda? ❥

Po co nam encyklopedia dla dzieci, jeśli wszystko jest w Internecie?

Dobre pytanie, prawda? Jeszcze do niedawna wiele osób, także pracujących w intytucjach zajmujących się edukacją, uważało, że skoro teraz każdą rzecz można znaleźć w Internecie, to dzieci powinny jak najszybciej nauczyć się wyszukiwać potrzebne im informacje właśnie tam. Przewidywano, że w przedszkolach i szkołach tradycyjne, papierowe książki przestaną być w ogóle potrzebne. Okazuje się jednak, że jest zupełnie odwrotnie.

Przykład ze Szwecji – powrót do papierowych książek

I tak na przykład, po dziesięciu latach od wprowadzenia w szkołach cyfrowych podręczników, Szwedzi uznali, że dzieci powinny więcej korzystać papierowych książek. Zbyt długie spędzanie czasu przed ekranami tabletów utrudnia zarówno samą naukę, jak i rozwój dziecka. Nie sprzyja też nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji. Dzieci szybciej się dekoncentrują, mózg nie jest w stanie efektywnie się uczyć.

Badania prowadzone na całym świecie dotyczące korzystania przez dzieci i dorosłych z nowych technologii mówią dokładnie to samo – trzeba to robić mądrze i odpowiedzialnie. Czas spędzany przed ekranem powinien być równoważony przez czas spędzany na świeżym powietrzu (less screen, more outdoors). Stąd też nasza kampania outdoorowa CHODŹ NA DWÓR!, w ramach której zachęcamy rodziny z dziećmi do codziennego przebywania na dworze.

Higiena cyfrowa = higiena outdoorowa

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, bardzo polecam #38 odcinek mojego podcastu DOBRANOCKA DLA RODZICÓW pt. „Jak nie przeskrolować sobie życia”, do którego zaprosiłam znakomitą ekspertkę, Magdę Bigaj, autorkę książki Wychowanie przy ekranie. Magda bardzo precyzyjnie wyjaśnia, co dzieje się z naszym mózgiem, kiedy nie przestrzegamy zasad higieny cyfrowej. Gwarantuję Wam, że będziecie zaskoczeni, z jak wielu rzeczy nie zdawaliście sobie sprawy.

A teraz przejdźmy do samych książek.

Seria Encyklopedia dla dzieci Britannica

Do tej pory KROPKA wydało 4 książki w serii Encyklopedia dla dzieci Britannica:

Poza Faktomanią, mamy je wszystkie. Jak widzicie na zdjęciach poniżej, nasza Encyklopedia dla dzieci od ponad dwóch lat jest w ciągłym użyciu. Wzięliśmy ją ze sobą z Polski, kiedy przeprowadzaliśmy się do Tajlandii. Zjechała z nami ten kraj wzdłuż i wszerz, gdzieś po drodze gubiąc swoją okładkę. To chyba więc najlepsza rekomendacja dla Was, że ta książka NAPRAWDĘ jest czytana. Nasze dzieci pamiętają już nawet numery stron, na których zamieszczona jest jakąś konkretna informacja. I mimo ze rekomendowany wiek dla małego czytelnika tej encyklopedii to 9 lat, to myślę, że spokojnie zainteresuje też młodsze dzieciaki (nasz 8-letni teraz Jasiek zaczął ją czytać, jak miał 6 lat).

Kiedy więc KROPKA zaproponowała, że przyśle nam do Tajlandii wydane w tym roku kolejne 2 tomy encyklopedii dla dzieci, wiedziałam, że to będzie strzał w dzisiątkę.

Britannica. Wielka księga pytań dlaczego?

Zna to chyba każdy rodzic: Dlaczego ośmiornice mają macki? Dlaczego widzę siebie w lustrze? Dlaczego muszę myć zęby? Dlaczego króliki mają długie uszy? Dlaczego świetliki świecą? Dlaczego, dlaczego i dlaczego… Czasem te pytania się nie kończą, prawda?

Na szczęście jest Wielka księga pytań dlaczego, a w niej kilkaset ważnych dla dzieci pytań i udzielanych zrozumiałym jęzkiem dla kilkulatków odpowiedzi. Książka została podzielona na 8 części: małe stworzenia, zwierzęta domowe, dzikie zwierzęta, ciało, jedzenie, jak to działa, ziemia i kosmos. Na końcu każdego rozdziału jest mały quiz sprawdzający to, jak dużo zapamiętaliśmy z danego rozdziału.

Bardzo pomysłowym zabiegiem jest również to, że obok przyciągających wzrok ilustracji zostały też zachowane zdjęcia przedstawiające omawiane zagadnienia. Dzięki temu dzieciaki mają proste odniesienie do realnego świata.

Świetna książka dla dzieciaków 5+.

Britannica Encyklopedia Infografika

Z kolei Infografika to przepiękny przykład na to, że już nawet małe dzieci można nauczyć interpretować i analizować dane. Ta książka to taka wizualna encyklopedia, w której o świecie opowiadają ilustracje. W końcu nasz mózg w 70% postrzega świat za pośrednictwem wzroku! Jeśli więc przedstawimy nawet najbardziej skomplikowane dane za pomocą obrazków, mamy szansę dużo szybciej je zrozumieć.

Pośród 200 infografik zawartych w książce, znajdziecie zarówno fakty o Ziemi, Kosmosie, człowieku czy zwierzętach, jak i liczby o nowych technologiach i odkryciach naukowych. Dzieciaki uczą się, dlaczego tak ważne jest liczenie i porządkowanie, czym jest pomiar i skala i w jaki sposób można porównać ze sobą kilka rzeczy, by móc coś o nich powiedzieć. Wszystko jest opisane bardzo przystępnym, zrozumiałym językiem, z którym bez problemu poradzą sobie mali czytelnicy.

Bardzo doceniam, że encyklopedię tę można czytać na wiele różnych sposobów. Infografikę można przeglądać po kolei albo wybierać sobie interesujące nas tematy. Można skoncentrować się na jednym z nich i na własną rękę pogłębiać dany obszar. To też fantastyczny punkt wyjścia do rozmów z dzieciakami!

Książka idealna dla dzieci 6+.

Recenzja powstała przy współpracy z wydawnictwem KROPKA.

Przypominam też, że na hasło ourlittleadventures macie 45% rabat na wszystkie książki KROPKI. Wchodzicie na stronę, wybieracie książki i przy zamówieniu wpisujecie nasz kod zniżkowy i gotowe!

A tutaj znajdziecie inne nasze recenzje fantastycznych książek KROPKI:

Zostań z nami na dłużej!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.