Główna » Książeczka pełna ważnych słów – powinno ją mieć każde dziecko!

Książeczka pełna ważnych słów – powinno ją mieć każde dziecko!

by Karo

Jeśli mielibyście kupić Waszemu dziecku jedną, jedyną książkę w tym roku, niech będzie to Książeczka pełna ważnych słów Joanne Ruelos Diaz z ilustracjami Annelies Draws, wyd. przez KROPKĘ. Sądzę wręcz, że książka ta powinna znaleźć się w każdym domu i w każdym spisie lektur obowiązkowych w przedszkolu i we wszystkim klasach szkoły podstawowej – żeby co roku do niej wracać. Dlaczego? Zobaczcie sami.

Zanim przejdę do samej książki, opowiem Wam jedną historię. Mania z Jasiem chodzą dwa razy w tygodniu na zajęcia muay thai – tajskiego boksu. Są to tak naprawdę zajęcia ogólnorozwojowe – dużo w nich biegania, ćwiczeń kondycyjnych i zabawy. Jednak jest też trudniejsza część: ćwiczenia typowo techniczne. Są to sekwencje ruchów, uderzeń czy obrotów charakterystycznych dla tego sportu.

I właśnie podczas tej części zajęć, Jasiek z reguły jest mocno rozkojarzony. Chwilę poćwiczy, potem zaczyna się huśtać na zwisającym z sufitu sznurze. Wraca do trenera, ale po kilku minutach zaczyna biegać po sali. Trener go przywołuje, Janek znowu jest skupiony na ćwiczeniach, a potem zaczyna wspinać się po workach treningowych czy zwisać głową w dół na gumach wokół ringu.

Po kilku takich zajęciach mieliśmy dość długą, spokojną rozmowę. Pytałam, czy może chciałby zrezygnować z zajęć, czy mu coś przeszkadza. Odpowiedział, że nie. Lubi na nie przychodzić. Zadałam jeszcze kilka innych pytań, ale nie dowiedziałam się w zasadzie od niego, dlaczego podczas 60-minutowych zajęć, kilka razy musi zrobić sobie przerwę na robienie czegoś innego. Dwa czy trzy dni później, kiedy kolejne zajęcia się skończyły, Jasiek wrócił do mnie i powiedział:

– Mamo, ja już wiem, o co chodzi. Ja na tych zajęciach czuję PRZYTŁOCZENIE. Tam jest tak fajnie, że za dużo rzeczy chciałbym robić naraz. No i do tego jest głośno, więc już nie wiem, na czym mam się skupić.

Książeczka pełna ważnych słów, Joanne Ruelos Diaz, Annelies Draws – każde dziecko powinno ją przeczytać!

Od razu wiedziałam, że Jasiek nawiązuje do Książeczki ważnych słów, którą wspólnie czytaliśmy kilka dni wcześniej. Mój syn po prostu wcześniej nie wiedział, jak nazwać stan, w którym się znajdował. Nie umiał nazwać swoich emocji, dopóki nie przeczytał o chłopcu, który czuł się dokładnie tak samo, jak on na treningach. Nie-sa-mo-wi-te, co? ❥

Wtedy sobie pomyślałam: Ranyyyy, jak to dobrze, że nasze dzieci mają dostęp do tych wszystkich książek i filmów o emocjach, uczuciach, o rzeczach ważnych dla każdego z nas! Że mogą nauczyć się rozpoznawać emocje i stany, w których przebywają, nazywać je i nam o nich opowiadać! Że mają na to przestrzeń.

Dzięki takim książkom, jak Książeczka pełna ważnych słów, nasze dzieci są dzisiaj w zupełnie innym miejscu, niż my, będąc w ich wieku. Coś, do czego my sami często dochodziliśmy dopiero po trzydziestce, na przykład podczas psychterapii, kiedy dowiadywaliśmy się, kim tak naprawdę jesteśmy, co czujemy, co lubimy, i co chcemy zrobić ze swoim życiem.

Książeczka pełna ważnych słów + Książeczka pełna radości

Książeczka pełna ważnych słów to nowa propozycja autorek Książeczki pełnej radości – fantastycznego zbioru pomysłów na cieszenie się różnymi rzeczami każdego dnia. Obie książki wspaniale się uzupełniają. Dobrze jest więc mieć je obie – wtedy jesteśmy zabezpieczeni zarówno pod względem małych, codziennych radości (mamy 365 sposobów na miły dzień), jak i słów, które przydadzą się każdemu dziecku. Niezależnie, czy ma lat 3 czy 33. Serio, serio!

No i te ilustracje! Od razu robi się lepiej w serduchu, kiedy dzień zaczynamy od popatrzenia na coś ładnego. Kiedy tylko zobaczyłam ilustracje Anneliese Draws, od razu weszłam na jej stronę i zaczęłam obserwować ją na Instagramie. Anneliese potrafi pięknie zaczarować swoją kreską świat. I to nie tylko dziecięcy. Sami zobaczcie.

Pierwsza encyklopedia superważnych słów

PRZYTŁOCZENIE, SAMOTNOŚĆ, UWAŻNOŚĆ, RELACJE, NEURORÓŻNORODNOŚĆ, ODPOCZYNEK, KOMPROMIS, NIEJEDNOMYŚLNOŚĆ, ODWAGA, KULTURA, WYBÓR, PORAŻKA. Mogłabym chyba wymienić wszystkie słowa zawarte w tej fantastycznej książce. Naprawdę wszystkie są turboważne!

Całość została podzielona na cztery sekcje:

  • Uczucia są ważne,
  • My jesteśmy ważni
  • Różnice są ważne
  • Zmienianie świata jest ważne

Na każdej stronie znajduje się definicja słowa wraz opisami różnych, codziennych sytuacji, które dotyczą danego słowa. Są też podpowiedzi, co można zrobić, kiedy następuje taka sytuacja, jakie są możliwe rozwiązania. A wszystko to opisane prostym, zrozumiałym dla dziecka językiem.

I tak na przykład przy słowa PORAŻKA, mamy najpierw definicję:

Jeśli nie udaje nam się zrobić tego, co chcieliśmy, spotyka nas PORAŻKA. Możemy czuć się wtedy nienajlepiej, ale to naturalny etap, dzięki któremu zdobywamy nowe umiejętności. Kiedy uczymy się chodzić, potykamy się, Kiedy uczymy się sznurować buty, węzły nie zawsze się udają. Kiedy uczymy się jeździć na hulajnodze, przewracamy się.

PORAŻKA wydaje się nieprzyjemnym słowem. W rzeczywistości oznacza po prostu pewien etap nauki. Próbujemy. Ponosimy porażkę. Czegoś się uczymy. Znów próbujemy. I znów, i znów, i znów. Dzięki porażkom wiesz, co poprawić, by wreszcie się udało!

Powiem Wam w sekrecie, że myślę sobie, że my – rodzice, dziadkowie, osoby przebywające z dziećmi – też wiele moglibyśmy się nauczyć dzięki tej książce. Na pewno przydałoby się nam zredefiniowanie niektórych słów, których używamy na co dzień, np. PORAŻKA, SŁUCHANIE, RÓŻNORODNOŚĆ, SZACUNEK. Czujecie to, prawda?

Słowa mają moc!

Jak pokazał mi Jasio, słowa naprawdę mają moc. Dzieci, które potrafią nazwać swoje uczucia, lepiej rozumieją siebie i innych. Łatwiej też nawiązują relacje z innymi. A jak piszą autorki Książeczki pełnej ważnych słów:

Takie dzieci, gdy spotkają na swojej drodze innych ludzi, którzy będą potrafili odpowiedzieć im w ten sam sposób, będą mogły stworzyć silniejszą społeczność. Wiara w siebie i we wspólnotę inspiruje do czynienia świata lepszym miejscem.

Stawka jest więc całkiem wysoka, co? ❥❥❥.

Książka pełna ważnych słów, Joanne Ruelos Diaz z ilustr. Annelies Draws wydana przed wyd. KROPKA, wiek: 3+

Książka do kupienia m.in. TUTAJ.

Recenzja powstała we współpracy z wydawnictwem KROPKA.

Inne książki wyd. KROPKA, które kochamy, to…

Zostań z nami na dłużej!

Inne wpisy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.