Główna » 10 rzeczy, które trzeba zrobić na Islandii (z dzieckiem lub bez!)

10 rzeczy, które trzeba zrobić na Islandii (z dzieckiem lub bez!)

by Karo

Islandia to najpiękniejsze miejsce na Ziemi. Co trzeba zrobić na Islandii, by taka podróż została w naszej pamięci na długo? Gdzie pojechać, co koniecznie pokazać dzieciom? W ciągu ostatnich 9 lat byliśmy na Islandii kilkadziesiąt razy (TU można o nich poczytać). Kilka razy objechaliśmy ją dookoła, robiliśmy też krótsze weekendowe wypady. Byliśmy tam z naszymi dziećmi, podróżowaliśmy też sami, z przyjaciółmi i z grupą znajomych. Spaliśmy pod namiotem, w kamperze, w malutkich guesthousach i skandynawskich domkach. Nocowaliśmy też w zabytkowych budynkach przerobionych na hotele. Korzystaliśmy z gościny na couchsuringu.

A od 3 lat zabieramy tam Was – pomysł na nasze kameralne biuro podróży Moon&Back powstał właśnie na Islandii! Teraz, kiedy chwilowo mieszkamy na innej wyspie, na Koh Lancie w Tajlandii, nasze biuro zostało zawieszone. Ale… kto wie… może niebawem znowu je otworzymy?

Widzieliśmy Wyspę wiosną, kiedy cała jest pokryta fioletowym łubinem. Doświadczyliśmy gwałtownego listopadowego wiatru i pełnego majowego słońca. Kąpaliśmy się w gorących źródłach, kiedy na dworze temperatura spadała poniżej zera a nasz namiot był przykryty śnieżnym puchem. Przeszliśmy jeden z najpiękniejszych szlaków trekkingowych świata – Landmannalaugar. Niejednokrotnie Islandia dała nam w kość. Byliśmy zmęczeni nieprzewidywalnością pogody i surowością klimatu. Jednak, kiedy po chwilowym zwątpieniu, za zakrętem wyłaniał się majestatyczny klif albo drogę przebiegał renifer, wiedzieliśmy, że nie zamienilibyśmy Islandii na żadne inne miejsce na Ziemi.

Na podstawie naszych doświadczeń przygotowaliśmy TOP 10 najpiękniejszych, najbardziej „epickich” aktywności, które czekają na Was na Wyspie. Takich, w których efekt „wow” gwarantowany jest razy tysiąc. Takich, do których będziecie tęsknić i śnić o nich po nocach, kiedy już wrócicie do domu.

To, co, gotowi na przygodę życia? ❤

❤ ❤ ❤

Laguna lodowcowa. Zachwyt nad ulotnością świata.

Kto raz zobaczył to magiczne miejsce, będzie wracał do niego nieustannie. Laguna lodowcowa Jökulsárlón to tak naprawdę jezioro powstające z topniejącego lodowca Vatnajökull. Za każdym razem, kiedy widzimy te ogromne bryły lodu, które z wielkim hukiem spadają do wody, mamy ciarki na plecach. Dodatkowo, w zależności od pory dnia i pogody, miejsce to wygląda za każdym razem inaczej. Raz lodowiec jest zielonkawy, innym razem błękitny albo szary. Czasem bryły są niemal śnieżnobiałe. Można tam stać i stać. I przecierać oczy z zachwytu.

Laguna lodowcowa, Islandia, Our Little Adventures

❤ ❤ ❤

Po drugiej stronie wodospadu

Islandia to kraina wodospadów. Zwłaszcza na południu Wyspy spotkać je niemal na każdym kroku. Jednak prawdziwą moc wodospadu można poczuć tylko w jednym miejscu. Kiedy pierwszy raz przeszliśmy za spadający z niesamowitą siłą Seljalandsfoss, poczuliśmy się jak w baśni. Nawet najlepsze filmowe kadry czy najbardziej precyzyjnie zrobione zdjęcia nie oddadzą piękna tego wodospadu. To trzeba poczuć na własnej skórze.

Co zrobić na Islandii? Wejść za wodospad!
Wodospady na Islandii to prawdziwa potęga natury!

❤ ❤ ❤

Trekking na lodowcu. Ty też możesz to zrobić!

Myśleliście, że trekking na lodowcu jest tylko dla zawodowych wspinaczy? Otóż nie! Da się go zrobić także z rocznym dzieckiem w nosidełku :). Wystarczy tylko dobrze się przygotować. Lodowiec Vatnajökull leży w największym parku narodowym Islandii o tej samej nazwie. Jest to jednocześnie największy lodowiec na świecie leżący poza kołem podbiegunowym. Widoki zapierają w piersiach dech, czasem wiatr jest tak silny, że ciężko zrobić krok. Czas i przestrzeń przestają istnieć. Dodatkowo, jak już będziecie wysoko na szlaku, puśćcie sobie w słuchawkach muzykę islandzkich ludzi-elfów z Sigur Ros. Nie będziecie chcieli wrócić do rzeczywistości.

Trekking na lodowcu Vatnajökull, Our Little Adventures
Trekking na lodowcu Vatnajökull

❤ ❤ ❤

Z wizytą w grocie trolla na czarnej plaży

Jeśli jesteście na Islandii z dziećmi, to czarna plaża będzie Waszym absolutnym must see. Reynisfjara to najpiękniejsza czarna plaża na całej Islandii. A może i na całym świecie? ❤ Tuż przy wejściu na tę magiczną plażę czekają na Was bazaltowe formacje skalne, wyglądające niczym ogromne organy. Gwarantujemy, że Wasze dziecko zacznie się na nie wspinać :). A sama plaża… Cóż, chyba żadne słowa nie oddadzą jej wyjątkowego piękna. Delikatne, czarne jak smoła płaskie kamyczki, w których zatapiają się stopy, często unosząca się mgła nad Oceanem i ta niesamowita energia, z którą fale rozbijają się o brzeg. Po prostu magia w czystej postaci.

Reynisfjara na Islandii – grota trolla
Islandia z dzieckiem, Reynisfjara, Our Little Adventures
Mario z 2-miesięczną Basią na czarnej plaży

❤ ❤ ❤

Oko w oko z maskonurem

Nie ma chyba słodszego stworzenia na świecie niż maskonur. Ten niewielki śmieszny ptak przylatuje na Islandię od maja do sierpnia i wcale nie tak łatwo go zobaczyć. Trzeba się trochę przyczaić i cierpliwie poczekać. Jednak jak już się go spotka, to trudno uwierzyć, że przed nami stoi żywe stworzenie a nie postać z kreskówki. Puffiny to największe przesłodziaki świata.

Co zrobić na Islandii? Zobaczyć maskonury!

❤ ❤ ❤

Polowanie na zorzę polarną

Zorza polarna to kolejne islandzkie przeżycie, na które czeka się przez całe życie. Czasem znika tak szybko, jak się pojawiła. Innym razem można ją obserwować przez kilkanaście minut. Nie da się jej przewidzieć na 100 procent. Nie można mieć całkowitej pewności, że wystąpi, co dodatkowo potęguje wrażenie wyjątkowości.

To zadziwiające zjawisko świetlne to nic innego jak wyrzucany przez Słońce strumień naładowanych cząstek. Taki wiatr słoneczny najczęściej jest zielony, niebieskawy albo fioletowy. Rzadziej można spotkać zorzę w odcieniach bordo i purpury. Jedno jest pewne: jak raz ją zobaczycie, zapamiętacie te emocje na całe życie.

❤ ❤ ❤

Wyprawa na spotkanie z wielorybami

Jeśli jesteście na północy Islandii, to wyprawa w poszukiwaniu wielorybów powinna być Waszym celem numer jeden. Widok wynurzającego się kilka metrów od burty niewielkiego statku, którym płyniecie po Morzu Grenladzkim, chyba na każdym zrobi wrażenie.

Wieloryby na Islandii, Our Little Adventures
Wyprawa na wieloryby z małą Marianką
Wieloryby na Islandii, Our Little Adventures
Wyprawa statkiem w poszukiwaniu wielorybów na Islandii

❤ ❤ ❤

Kąpiel w gorących źródłach i w śmierdzącej rzece

Islandia nie bez powodu nazywana jest wyspą ognia i lodu. Jedna dziesiąta Wyspy pokryta jest przez lodowce, zaś pod całą jej powierzchnią nieustannie odbywa się ognisty spektakl. Efekty tego spektaklu widzimy co jakiś czas w postaci gorących źródeł i strzelających w górę gejzerów. Kąpać się można zarówno w miejscach wyznaczonych, ze świetnie przygotowaną infrastrukturą, jak słynna Blue Lagoon, Myvatn czy okolice Hveragerdi, jak i „na dziko”, w spotach położonych na uboczu. Jedno jest pewne – każda taka kąpiel zostaje na długo w pamięci.

Myvatn na północy Islandii

❤ ❤ ❤

Silfra. Podwodny świat pomiędzy dwoma płytami tektonicznymi.

Jedyna rzecz na naszej liście, która jeszcze przed nami. W Parku Narodowym Þingvellir znajduje się miejsce wyjątkowe. To podwodna szczelina Silfra, która została wpisana na Listę Dziedzictwa Światowego UNESCO. Nurkując w niej można dotknąć dwóch płyt tektonicznych: europejskiej i amerykańskiej a przejrzystość wody jest tak duża, że widoczność dochodzi do 100 metrów. Musi być niesamowicie, co?

❤ ❤ ❤

Co zrobić na Islandii? Objechać ją kamperem!

Na Islandii można robić dużo rzeczy. Wspinać się na wulkany, kąpać się w gorących źródłach czy chodzić po lodowcu. Jednak żeby tego wszystkiego doświadczyć, trzeba objechać Islandię dookoła. I mieć na to co najmniej tydzień. A najlepiej dwa (choć i trzy nie zaszkodzi :).

Co trzeba zrobić na Islandii? Our Little Adventures
Co trzeba zrobić na Islandii? Zakochać się!

❤ ❤ ❤

Podczas wszystkich naszych wypraw na Islandię doświadczyliśmy niesamowitej różnorodności Wyspy. Przekonaliśmy się, że zachwycające jest nie tylko południe z tzw. złotym kręgiem islandzkich atrakcji. Piękne są zarówno fiordy wschodnie, jak i zachodnie. Dech zapiera także północ. Co więcej, to właśnie często te mniej znane fragmenty Islandii potrafią zrobić większe wrażenie, niż licznie odwiedzane przez turystów południe.

Jedno jest pewne. Jesteśmy totalnie uzależnieni od Islandii. Co więcej, wcale nie boimy się do tego przyznać! I coś podskórnie czujemy, że to dopiero początek naszej przygody z tą Wyspą… ❤

Z dzieckiem na Islandię
Z dzieckiem na Islandię

❥ ❥ ❥

6 komentarzy

Ania 19 marca, 2023 - 12:42

Czy mozecie doradzić co należy zabrać dla dzieci ( 4lata, 2,5 lata,rok) chodzi mi głównie o ciuchy i odzież wierzchnia:D

Odpowiedz
Anonim 11 sierpnia, 2020 - 12:20

Wyjazd z rocznym dzieckiem jako pierwsza wyprawa na Islandie to spoko pomysł czy lepiej poczekać aż nieco podrośnie?

Odpowiedz
Mario 11 sierpnia, 2020 - 12:24

Myślę, że nie jesteśmy obiektywni w odpowiedzi bo nasza Mania jak zabraliśmy ją w podróż na Islandię miała 11 mscy, Jasiek 16 mscy, a Barbara jak miała 2 msce. Wszystko zależy od tego jak się przygotujecie do tego wyjazdu (dobre ciuchy). Musicie też mieć z tyłu głowy, że część rzeczy pewnie będzie trzeba odpuścić albo robić na zmianę. Ważne info jest też takie, że mimo wszystko całkiem dużo czasu spędza się na Islandii w samochodzie, więc dobrze by było, żeby wasz roczniak był przyzwyczajony do przemieszczania się.

Odpowiedz
Mart 13 września, 2019 - 20:37

Jaki szacunkowy koszt trzeba liczyć na taką podróż ? Z której firmy wypożyczanie kampera ? Zdjęcia bajeczne !

Odpowiedz
Mario 16 września, 2019 - 22:55

Dużo zależy od miesiąc w jakim chcesz podróżować. My organizujemy krótki okołoweekendowy wyjazd za 1490 zł plus bilet. Kampera, do objazdów Wyspy bierzemy z kukucampers.

Odpowiedz
FUKO 9 lipca, 2019 - 16:35

Jak patrzy się na takie zdjęcia, to człowiek natychmiast chce się pakować i wyruszać w podróż :) Pozdrawiamy!

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.