Główna » Praktyczna strona podróżowania po Izraelu

Praktyczna strona podróżowania po Izraelu

by Mario

Zebraliśmy dla Was praktyczne informacje o podróży do Izraela z dzieckiem. Pamiętajcie, że informacje tu opisane były aktualne w 2016 r. Przed podróżą sprawdźcie czy nic się nie zmieniło.

Jak tanio polecieć do Izraela

To pewnie będzie pierwsza i ostatnia tania rzecz związana z Izraelem. Loty, szczególnie tanich linii lotniczych potrafią skusić największych dusigroszy. My polecieliśmy z Krakowa do Ejlatu Ovda za nieco ponad 120 zł za osobę. Do tego wliczony mieliśmy jeden bagaż.

Niestety, nadal nie posiadamy umiejętności pakowania się w kosmetyczkę, dlatego bagaż, nawet ten najmniejszy, jest dla nas koniecznością, szczególnie gdy w podręcznym przewozi się kilka obiektywów i aparat. O tym, co wolno zabrać Ryanairem dla dziecka pisaliśmy tutaj.

Odprawa na lotnisku w Ejlat Ovda

Odprawa, wizy, pieczątki na lotniskach w Izraelu owiane są już legendą. Podobno niektórych do tej pory trzymają na przesłuchaniach :-). Ale po kolei. Na lotnisku w Tel Awiwie dostaniemy na wjeździe niebieską karteczkę zamiast pieczątki.

Czy dostaniesz pieczątkę w paszporcie?

W Ejlacie Ovda natomiast, żeby nie dostać pieczątki, należy przed podejściem do okienka odprawy wypełnić krótki formularz (bez niego wbiją wam wizę do paszportu). Dlaczego tak ważne jest (dla niektórych), żeby nie mieć pieczątki z hebrajskimi napisami w paszporcie? To proste: taka pieczątka może uniemożliwić nam wjazd do państw będących w konflikcie z Izraelem, czyli w zasadzie prawie do wszystkich państw muzułmańskich. Duże szanse na dostanie pieczątki są również przy przekraczaniu granicy lądowej z Jordanią.

Przesłuchanie na lotnisku Ejlat – Ovda

Przy wjeździe na terytorium Izraela, podczas kontroli byliśmy przepytywani o nasze plany na najbliższe dwa tygodnie, proszono nas o pokazanie rezerwacji w hostelu i wyjaśnienie celu naszej podróży. Musieliśmy też tłumaczyć, co to jest couchsurfing :-). Cały proces trwał bardzo krótko – niecałe 5 min. Pani, która nas odpytywała, przez cały czas zachowywała pokerową twarz. Nawet na widok Mani nie drgnęła jej powieka.

Przy wyjeździe rzeczywiście bywa gorzej. Kilkukrotnie byliśmy pytani o to, czy sami pakowaliśmy bagaż i czy ktoś miał do niego dostęp. Padły również absurdalne pytania typu: „Czy chusta, którą ma Pani na sobie, jest dla Pani szczególnie ważna? Czy jest to jakiś znak?” (chusta kupiona w Warszawie, w niczym nieprzypominająca arabskiej arafatki…). Odprawa w Ejlacie nie zajęła nam jednak dłużej niż 30 min.

Jak się dostać z lotniska Ejlat do miasta

Lotnisko w Ovdzie jest oddalone o około 50 km od samego Ejlatu, jest dosłownie pośrodku niczego. Żeby wydostać się z lub dostać się do lotniska (poza taksówkami, których koszt dochodzi do 100€) mamy dwie opcje autobusowe: prywatną i państwową. Autobusy są zsynchronizowane z lotami, więc nie ma obawy, że się nie zdąży. Pierwszą opcją (niekoniecznie rekomendowaną przez nas) jest Shuttle Bus, drugą jest krajowy przewoźnik Egged. Niestety w tym przypadku rezerwacja jest możliwa tylko po hebrajsku.

Pieniądze i ceny w Izraelu

Waluta obowiązująca w Izraelu to Nowy Szekel Izraelski (NIS). Przelicza się go bardzo łatwo – praktycznie 1:1. Dlatego też bardzo łatwo możemy zauważyć, jak jest tam drogo. Pieniądze wymienimy w zasadzie wszędzie. Pamiętać trzeba, że część z kantorów pobiera prowizję. W Warszawie również znajdziecie kantor, który wymieni wam bezpośrednio PLN na NIS (ul. Klonowa 22).

Wszystko, co jest potrzebne turyście jest drogie: komunikacja, noclegi, jedzenie, wstępy. W Izraelu obowiązuje wyraźnie zasada „im dalej od atrakcji turystycznej, tym taniej”. Zauważalnie taniej jest na Zachodnim Brzegu. Z kolei ceny produktów, które nie są podstawą przeżycia dla przeciętnego turysty, np. pieluchy :-), są zbliżone do polskich.

Jak można oszczędzić? Między innymi kupując kartę wstępu do większości parków narodowych (od ok. 80 NIS). Łatwo zauważyć, że mając taką kartę, nie zapłacimy np. za pojedynczy wstęp na Masadę (29 NIS), czy za bilet do Banias i Fortecy Nimroda. Uwaga karta nie obowiązuje przed godziną 8 rano w przypadku Masady (istotne dla tych, co chcą obejrzeć wschód słońca).

Żeby sprawdzić sobie ceny w Izraelu i koszty życia polecam stronę Numebo.

Komunikacja w Izraelu

Odległości w Izraelu nie są duże. Najdłuższa podróż w zasadzie będzie was czekała z Ejlatu na północ kraju: do Tel Awiwu, Jerozolimy, czy Akki. Zanim pojechaliśmy do Izraela, zastanawialiśmy się, czy stawiamy na transport publiczny, czy samochód, a może w ogóle autostop. Jednak, ponieważ nawiązaliśmy współpracę z Abraham Tours, zdecydowaliśmy się na kilka przejazdów autobusami. Jednak, jeśli chcielibyście zjechać Izrael od góry do dołu, polecamy wypożyczenie auta.

Bezpieczeństwo w Izraelu

Nie ukrywajmy, Izrael nie ma dobrego PRu. Konflikt, zamachy, nożownicy, okupacja nie sprzyjają podjęciu decyzji o wyjeździe. Pytanie tylko czy po atakach terrorystycznych w Europie gdziekolwiek można się czuć bezpiecznie?! Pewnie nie, ale wyjeżdżając do Izraela podejmujecie naszym zdaniem mniejsze ryzyko niż podróżując w tym trudnym czasie dla nas np. po Europie.

My mimo podróży z dzieckiem i ewakuacji z powodu bomby nie czuliśmy kompletnie zagrożenia. Oczywiście krajobraz wygląda trochę inaczej (druty kolczaste, żołnierze, posterunki wojskowe), ale dzięki temu, że niestety jest to naturalne w tamtym rejonie świata nie wzbudza w nas niepokoju, a wręcz powoduje w nas poczucie bezpieczeństwa.

Najważniejsi są ludzie

Przywykliśmy do faktu, że jeśli podróżujemy z Manią to ludzie są nam przychylniejsi, łatwiej nawiązują kontakt, otwierają się nam różne furtki, które normalnie pozostałyby zamknięte. Niestety jednak nie w Izraelu. Wielokrotnie w naszej relacji podkreślaliśmy ten fakt, że Żydzi są w stosunku do turystów nieufni, czasami nawet celowo wprowadzający w błąd. Oczywiście generalizujemy, ponieważ poznaliśmy wiele osób, które witały nas z uśmiechem (cały zespół w Abrahamie czy Fauzi Azar). Z kolei całkowicie inne podejście mieli do nas Arabowie (muzułmanie). Otwarci, uśmiechnięci, pomocni. Ale to historia na zupełnie inną opowieść :-).

Inne wpisy

7 komentarzy

Hania 27 kwietnia, 2018 - 19:41

A jak podróżujecie z dzieckiem autobusami ? Bo chyba nie ma żadnych fotelików dla dzieci? czyli dziecko na kolanach?

Odpowiedz
Mario 29 kwietnia, 2018 - 10:32

To zależy. Często na rejsowych trasach mają foteliki, ale przeważnie kupujemy bilet dla dziecka tak żeby mieć dodatkowe miejsce. Chyba, że bilet kosztuje krocie, to wtedy kolana.

Odpowiedz
Podróże Hani 23 marca, 2016 - 12:16

ooo, czekałam :)

Odpowiedz
Emilia Sachar 23 marca, 2016 - 09:38

W dwie strony udało Wam się znaleźć bilety za 120 PLN?

Odpowiedz
Our little adventures 23 marca, 2016 - 09:42

Bywają za 74zl w dwie strony:-). Państwo Izrael wykorzystując słaby PR np. Egiptu postanowiło zachęcić turystów. Do każdego biletu Ryanair dopłaca 45€. Kolejne 15€ dorzucają hotele w Ejlat :-)

Odpowiedz
Emilia Sachar 23 marca, 2016 - 09:46

No to muszę popolować na promocje – brzmi na prawdę nieźle

Odpowiedz
Pamela Augulewicz 23 marca, 2016 - 15:10

Emilia Sachar Też kupiłam bardzo tanio bilety do Ovdy (Eilat) z Krakowa. Ale bilety tam są tylko na październik – marzec. O ile się orientuję to można jeszcze patrzeć na loty do Tel Awiwu, ale to już północ, a Eilat południe Izraela.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.