Główna » 60 metrów w dół do Jomblang Cave – spektakularny zjazd na linie do jaskini na Jawie

60 metrów w dół do Jomblang Cave – spektakularny zjazd na linie do jaskini na Jawie

by Karo

Jedno z naszych najpiękniejszych i najbardziej ekstremalnych doświadczeń na Jawie. Dlaczego? Ponieważ do Jomblang Cave, przepięknej ogromnej studni, w której rozgrywa się wyjątkowy spektakl światła, można dostać się tylko w jeden sposób. Trzeba założyć uprząż wspinaczkową i zjechać na linie (a raczej dać się na tej linie spuścić) 60 metrów w dół… Powiem Wam, że było to jedno z najbardziej niesamowitych przeżyć dla całej naszej rodziny!

Jak zorganizować taką wycieczkę? Czy to wyprawa dla dzieci? Jak się do niej przygotować? Ile to wszystko kosztuje? W naszym tekście zebraliśmy dla Was wszystkie praktyczne informacje.

Gdzie leży Jomblang Cave?

Jaskinia Jomblang Cave znajduje się w pobliżu wioski Pacarejo, w regionie Yogyakarta, na Jawie, w Indonezji. Z Yogyakarty jedzie się tam około dwóch godzin.

Tym, co jest w Jomblang Cave tak wyjątkowe, jest jej kształt – wąski u góry i szeroki na dole. Jest to głęboka, 80-metrowa pionowa studnia, zwana grodzią światła, która prowadzi do podziemnej komory. Do tej pory nie wiadomo, kiedy dokładnie ta jaskinia powstała. Szacuje się, że podobnie jak inne jaskinie krasowe, które powstały w wyniku długotrwałych procesów erozyjnych i rozpuszczania się skał wapiennych przez wodę, mogło trwać to setki, a nawet tysiące lat. Przez wieki woda deszczowa, spływająca po powierzchni ziemi, przyczyniała się do rozpuszczania wapieni i erozji skał, tworząc na swojej drodze podziemne przestrzenie.

Jedno jest jednak pewne. Jaskinia robi ogromne wrażenie.

Jak zorganizować wycieczkę do Jomblang Cave?

Do Jomblang Cave można dostać się z różnych miejsc na Jawie. Najpopularniejszym z nich jest Yogyakarta, z której startuje mnóstwo zorganizowanych wycieczek. My skorzystaliśmy z oferty Goa Jomblang – znalazłam ich na Instagramie, upewniając się wcześniej, czy wycieczka będzie możliwa z naszymi dziećmi.

Za jednodniową wycieczkę, obejmującą transport z Jogyakarty z naszego hotelu, wspinaczkę na dół studni, zwiedzanie jaskini z przewodnikami, lunch i powrót, zapłaciliśmy 3 200 000 rupii indoenzyjskich (ok. 910 zł).

Z Yogyakarty wyjeżdża się ok. 7:00 rano. Wyprawy do Jomblang Cave startują ok. 9:30. Jest to optymalny czas, by zdążyć na najlepsze warunki do obejrzenia malowniczego strumienia światła na dnie jaskini.

Jak wygląda sama wyprawa do jaskini?

Wspinaczka w dół studni odbywa się przy użyciu lin i specjalnego sprzętu. Co ciekawe, wszystko jest obsługiwane ręcznie – przy spuszczaniu i wyciąganiu ludzi pracuje około 30 mężczyzn, którzy cały czas ze sobą współpracują. Mają określone komendy, gwizdy, porozumiewają się za pomocą sobie znanych znaków. Samo obserwowanie ich przy pracy było świetnym doświadczeniem, zarówno dla nas, jak i naszych dzieci. Prawdziwa współpraca zespołowa.

Na samym początku przewodnicy (po angielsku) dokładanie omawiają zasady bezpieczeństwa i przebieg całej wycieczki. Każdy uczestnik dostaje kask, kalosze (najmniejszy rozmiar to ok. 31/32 – w sam raz na naszego 7-letniego Jaśka, na 4-letnią Basię były za duże, dlatego pojechała w zapinanych crocsach) a także zapinany jest w uprząż wspinaczkową. Do uprzęży mocowane są potem karabińczyki i liny zjazdowe.

Następnie cała grupa dzielona jest na dwuosobowe zespoły – w dół zjeżdża się po 2 osoby. Mario jechał z Basią, Mania (9 lat) z Jankiem (7 lat), a ja pojechałam z Enyą z Tajwanu, która – tak jak ja – też nie miała swojej pary. Zjazd jest krótki ale emocjonujący. W końcu jedzie się 60 metrów wzdłuż pionowej ściany!

Czy zjazd do Jomblang Cave to trudny?

Sam zjazd do dolinki przed jaskinią, zejście do niej po stromym zboczu i poruszanie się po wnętrzu nie są trudne technicznie. Wszystko to wymaga jednak przekroczenia bariery strachu, którą każdy człowiek ma trochę gdzie indziej. Dla jednych taki zjazd będzie nie do przejścia, a dla innych, tak jak dla naszych dzieci, będzie to superprzygoda. Podobnie ze spacerem w jaskini – nie każdy lubi ciemność, błoto i zapach wilgoci.

Zwiedzanie jaskini tylko z przewodnikiem

Obecność przewodnika jest obowiązkowa podczas zwiedzania jaskini. Nie ma możliwości, by jakiś uczestnik grupy został na dole, by samemu ją sobie eksplorować. I choć droga jest w miarę prosta, to trzeba uważać na błoto o konsystencji gumy do żucia albo ciastoliny (ciężko z niego wyjść). W samej jaskini, gdzie rozgrywa się ten niesamowity spektakl świetlny, trzeba też ostrożnie stawiać kroki – kamienie są bardzo śliskie.

Rodzina z 3 dzieci w jaskini Jomblang Cave, Jawa, Indonezja, zdjęcie autorstwa Our Little Adventures z tekstu na blogu ourlittleadventures.pl Jomblang Cave na Jawie - jak zorganizować wycieczkę z dziećmi?

Jomblang Cave – czy z dziećmi jest bezpiecznie?

To pytanie, na które każdy rodzic odpowie pewnie inaczej. Nasze doświadczenia mówią, że w każdym miejscu, w domu, czy na placu zabaw, może wydarzyć się wypadek. Pamiętajcie, że to Wy znacie swoje dzieci najlepiej. Wiecie, jaki mają charakter, w jakich miejscach z nimi byliście, czy robiliście podobne rzeczy w outdoorze już wcześniej.

My, odwiedzając jaskinię Jomblang, nie martwiliśmy się o to, czy nasze dzieci sobie poradzą. Mimo że nie zjeżdżały nigdy na linie z tak wysoka, to były już oswojone z uprzężami, wspinaczką skałkową czy trekkingami wysoko w górach. Wiedzą, jak się zachować na szlaku, są oswojone ze graniami, urwiskami czy klifami. Wiedzą, żeby nie podchodzić do krawędzi lub że pod żadnym pozorem nie wolno się oddalać od grupy w jaskini. Dlatego też zdecydowaliśmy, że starszaki mogą podjąć próbę zjazdu (a potem wjazdu) wspólnie a czteroletnia Basia – przymocowana do liny i asekurowana tak samo jak dorosły – pojedzie z Mario.

3 dzieci w jaskini Jomblang Cave, Jawa, Indonezja, zdjęcie autorstwa Our Little Adventures z tekstu na blogu ourlittleadventures.pl Jomblang Cave na Jawie - jak zorganizować wycieczkę z dziećmi?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Podejmując decyzję o wyprawie do Jomblang Cave, Poza tym w Jomblang Cave wszystko jest bardzo dobrze zabezpieczone. Ekipa przewodników jest bardzo profesjonalna. Ich liczba i asekuracja na każdym kroku też robi wrażenie. Zarówno podczas zjazdu, jak i podczas eksplorowania jaskini, czuliśmy, że jesteśmy w dobrych rękach.

Basia większość trasy przeszła na własnych nogach. Na trudniejszych fragmentach pomagał jej jeden z przewodników, który albo brał ją za rękę, albo przenosił przez większe błoto czy strome podejścia.

Rodzina z 3 dzieci w jaskini Jomblang Cave, Jawa, Indonezja, zdjęcie autorstwa Our Little Adventures z tekstu na blogu ourlittleadventures.pl Jomblang Cave na Jawie - jak zorganizować wycieczkę z dziećmi?
 Jomblang Cave, Jawa, Indonezja, zdjęcie autorstwa Our Little Adventures z tekstu na blogu ourlittleadventures.pl Jomblang Cave na Jawie - jak zorganizować wycieczkę z dziećmi?

Jak się przygotować do zwiedzania jaskini?

  • weźcie ubranie na zmianę – po wyjściu z jaskini na 100% będziecie mokrzy i ubłoceni
  • warto wziąć też ze sobą czołówki lub latarki – dzięki temu będziecie niezależni od latarek przewodników; poza tym dla dzieciaków zawsze jest to dodatkowa atrakcja
  • coś do jedzenia i do picia (dzieci są głodne zawsze i wszędzie) – można mieć ze sobą niewielki plecak
  • miejcie też coś od komarów i od słońca

Cała wycieczka trwa około 2-3 godzin. Po wyciągnięciu na linie z powrotem na górę, można się umyć z grubsza szlauchem i przebrać w suche i czyste rzeczy. Będzie też na Was czekał skromny lunch (jeśli zamówicie go wcześniej w pakiecie) – my dostaliśmy popularny w całej Indonezji nasi goreng – ryż z kurczakiem i warzywami podany w liściu bananowca. Do tego woda, herbata i kawa z dużego pojemnika.

I na koniec, nasz tip

Pamiętajcie, by do Jomblang Cave zarezerwować wycieczkę wcześniej. Liczba osób, które mogą wejść do jaskini jest ograniczona (są dzienne limity). Najlepiej więc zrobić rezerwację 2-3 dni wcześniej.

Zostań z nami na dłużej!

Inne wpisy

1 komentarz

Anka 7 kwietnia, 2024 - 00:13

Cześć, czy możecie polecić miejsce, z którego kupowaliście wycieczkę na Jomblang Cave? Czy płaciliście się za Basię i jeżeli tak, to czy byla to pełna cena? Mamy niespełna 4-latka na pokładzie. Znalazłam np. coś takiego, ale nie widzę opcji zaznaczenia dziecka:
https://www.getyourguide.pl/yogyakarta-l349/z-yogyakarty-jednodniowa-wycieczka-do-jaskini-jomblang-i-swiatyni-borobudur-t590789?_pc=1,2&date_from=2024-04-28

Jak później przemieszczaliście sie w kierunku Bromo? Wybraliście opcję pociągiem, czy prywatnego kierowcę?

Z góry dziękuję za podpowiedź.

Pozdrawiam :)
Anka

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.