Główna » Nasze ulubione muzea dla dzieci w Warszawie

Nasze ulubione muzea dla dzieci w Warszawie

by Karo

Otwarte i otwierające głowę, łamiące schematy i skłaniające do myślenia. Nie muszą mieć tysiąca interaktywnych urządzeń, kosmicznych ekspozycji i gadających eksponatów. Muszą mieć to COŚ, co sprawia, że nasze dzieci nie będą chciały wyjść ze środka. Sprawdźcie nasze ulubione muzea dla dzieci i muzea dla dorosłych przyjazne dzieciom w Warszawie.

Z czym Wam się kojarzy wizyta w muzeum? Mnie przez większość mojego życia muzea kojarzyły się tylko z jednym – ciszą. Byciem cicho, cichym kontemplowaniem dzieł sztuki i co najwyżej cichymi westchnieniami pod nimi. A jak odważyłam się na jakąkolwiek głośniejszą ekspresję, od razu starsza pani kustoszka, obowiązkowo w kapciach, zwracała mu uwagę na niestosowność zachowania.

Kiedy jednak w liceum i na studiach zaczęłam odwiedzać różne muzea w Europie, okazało się, że można inaczej. Nie trzeba było wcale być cicho, nie każdy eksponat musi zostać osłonięty szkłem a opiekunowie wystaw nie chodzą za nikim krok w krok. Co więcej, odkryłam coś takiego jak muzea dla dzieci! Wystawy dedykowane dzieciom, ścieżki zwiedzania zaprojektowane z myślą o najmłodszych, włączanie maluchów w sam proces tworzenia wystawy. Było głośno, było kolorowo i bardzo, bardzo twórczo!

❥❥❥

Muzea dla dzieci w Warszawie – czy takie miejsca w ogóle są?

Dlatego, jak tylko dzieci pojawiły się na świecie, wiedziałam, że właśnie w takie miejsca chcę je zabierać. Zaczęłam więc szukać podobnych przestrzeni w Warszawie. Takich, które nie tylko są otwarte na potrzeby małych odbiorców, ale też traktują ich bardzo serio! I wiecie co? 7 lat temu, kiedy urodziła się Marianka, takich przestrzeni nie było prawie wcale. Dopiero potem zaczęło się coś zmieniać. Najpierw była Zachęta z fantastyczną wystawą “Tu czy tam?” potem Muzeum Narodowe z “W muzeum wszystko wolno!”, która została stworzona razem z grupą 69 dzieci.

Obecnie w Warszawie – całe szczęście! – fajnie zaprojektowanych muzeów dla dzieci i wystaw stworzonych z myślą o maluchach mamy całkiem sporo. W ostatnich latach bardzo dużo pod tym względem się zmieniło. I choć nadal zmiany dotyczące dostępności i otwartości na różnorodne potrzeby rodzin z dziećmi idą bardzo powoli, to jednak są miejsca, które warto odwiedzać regularnie.

Zebraliśmy dla Was nasze ulubione muzea dla dzieci w Warszawie. Są tu także miejsca stworzone z myślą o dorosłych, ale mające fantastyczne propozycje dla małych. Cały czas powstają nowe miejsca, więc dopisujcie do naszej listy Wasze odkrycia. Chętnie je odwiedzimy!

❥❥❥

Muzeum Geologiczne PIG / Rakowiecka 4, wejście od Wiśniowej

Choć to nie jest przykład najnowocześniejszego muzeum dla dzieci, to jednak w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego jest coś, co dzieci przyciąga. I nie chodzi tylko o ogromną rekonstrukcję polskiego dinozaura czy szkielet mamuta z epoki lodowcowej, które można obejrzeć z bliska. Myślę, że chodzi tam o pewną atmosferę niezwykłości, fantastyczną architekturę i ogromną ilość różnych okazów skał, minerałów i skamieniałości, które działają na wyobraźnię dzieci.

Fajne jest też to, że do Muzeum Geologicznego wstęp jest wolny przez cały tydzień (9:00-17:00) i w niedzielę (10:00-15:00). W soboty muzeum jest nieczynne.

❥❥❥

Muzeum Ewolucji / Pałac Kultury i Nauki

Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN, podobnie jak Muzeum Geologiczne, jest trochę jakby z innej epoki. Po pierwsze, mieści się w zabytkowym Pałacu Kultury i Nauki (i to w podziemiach!). Po drugie, nie ma tam żadnych nowoczesnych, interaktywnych eksponatów, do których tak bardzo jesteśmy przyzwyczajeni obecnie. Jest specyficzny zapach, eksponaty za szkłem i skrzypiąca drewniana podłoga. Wszystko to jednak rekompensuje wyjątkowa atmosfera: możliwość ekspresyjnego wyrażania swoich zachwytów nad replikami dinozaurów i innych niezwykłych okazów, ogromne przestrzenie i niezwykle serdeczna obsługa, która naprawdę lubi dzieci (a nie zdarza się to często!). My tam byliśmy kilka razy – raz nawet na urodzinach kolegi Marianki z przedszkola. Muszę przyznać, że jedzenie tortu pod wielkim dinozaurem rzeczywiście robi wrażenie :).

Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli w godz. 9:00-15:00.

❥❥❥

Centrum Nauki Kopernik / Wybrzeże Kościuszkowskie

Bez wizyty w Koperniku nie ma chyba żadnej wycieczki do Warszawy. I nic dziwnego, Centrum Nauki Kopernik to kwintesencja najlepszego centrum nauki i nowoczesnego muzeum dla dzieci w jednym. Dzieci mogą tam eksperymentować, doświadczać, obserwować, dotykać i zachowywać się tak, jak zostały do tego stworzone. Dla maluszków polecamy Galerię Bzzz! a dla starszaków wystawy stałe i czasowe, które co jakiś czas pojawiają się w Centrum.

Co trzeba wiedzieć wcześniej? Najlepiej bilety kupić przez Internet, wziąć ubrania na zmianę bo mogą się zamoczyć podczas eksperymentów (maluszki w Bzzz!) i zarezerwować sobie cały dzień. Bo szybko dzieciaków stamtąd nie wyciągniecie!

Kopernik jest otwarty codziennie w godz. 9:00-19:00. Kasy są zamykane o 18:00.

❥❥❥

Planetarium Niebo Kopernika / Wybrzeże Kościuszkowskie

Muzea dla dzieci w Warszawie i Planetarium? Tak, chociaż Niebo Kopernika typowym muzeum nie jest. Dla mnie jest to jednak wspaniałe miejsce dla dzieci. Lepszego nie znajdziecie nigdzie, jeśli chcecie pokazać dzieciom, jak funkcjonuje wszechświat. Od czego zacząć swoją przygodę z Planetarium? Koniecznie od pokazów nocnego nieba na żywo dla dzieci, którymi zawsze są poprzedzone krótkie animacje dla dzieci, jak np. Pod jednym niebem (3+) albo Polaris (5+). Potem obejrzyjcie sobie koniecznie wystawy zlokalizowane na kilku piętrach Planetarium.

Dzięki temu, że filmy w planetarium wyświetlane są na ogromnym, zawieszonym nad widownią, sferycznym ekranie o 16-metrowej średnicy, poczucie wszechogarniającego nas kosmosu jest po prostu niesamowite. Dodatkowo projekcje można oglądać w pozycji półleżącej, ma się po prostu wrażenie, że otaczające obrazy pochłaniają nas w całości.

A jeśli Wasze dzieci interesują się kosmosem, to koniecznie poczytajcie, co jeszcze można im pokazać – na blogu zebraliśmy bardzo dużo różnych propozycji.

Pamiętajcie też, że właśnie zaczął się sierpień – idealny miesiąc na rodzinne oglądanie perseidów! Zobaczcie, gdzie pod Warszawą widać je będzie najlepiej.

Godziny otwarcia Planetarium różnią się w zależności od dnia i pory roku. Najlepiej sprawdzać je na bieżąco na stronie.

❥❥❥

Rodzinna ścieżka w POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich / Anielewicza 6

Jeśli sądzicie, że Muzeum Historii Żydów Polskich jest nie dla dzieci, to koniecznie wybierzcie się na rodzinną ścieżkę zwiedzania. Pisaliśmy o niej na blogu. Nie dość, że będzie to przepiękna podróż przez kulturę naszego kraju, to dzieciaki będą miały okazję zobaczyć ją z zupełnie innej perspektywy. A jeśli boicie się tego, że POLIN nie jest miejscem dla dzieci, to zupełnie niepotrzebnie. Rodzinna ścieżka zwiedzania z audioprzewodnikiem to zupełnie inny niż dotychczas sposób odkrywania świetnej wystawy stałej „1000 lat historii Żydów Polskich”.

Wystawa, którą od początku istnienia POLIN odwiedziło kilka milionów ludzi z całego świata, składa się z 8 dużych galerii. Jednak trasa audioprzewodnika wiedzie tylko przez 6 z nich. Galerie „Zagłada” i „Powojnie” czyli te „straszne historie”, których tak wielu rodziców się obawia, zostały z niej wyłączone. Dlaczego? Z prostej przyczyny – do treści, które są prezentowane w tych dwóch przestrzeniach trzeba dzieci odpowiednio przygotować – Muzeum rekomenduje te części wystawy dzieciom pow. 12 roku życia. Poza tym, nie każdy rodzic, który przychodzi do POLIN miał okazję rozmawiać z dzieckiem o Holocauście czy tym, co działo się w Polsce w latach 60. XX wieku. Jeśli jednak rodzice czują, że ich dzieci są gotowe do skonfrontowania się z takimi tematami, nie ma przeciwwskazań, by je tam zabrać. 

Po zwiedzaniu warto zajść do U Króla Maciusia, czyli miejsca edukacji rodzinnej. Warto sprawdzać na stronie Muzeum aktualny Maciusiowy program – w każdym tygodniu dzieje się tam coś naprawdę fajnego.

POLIN jest czynne codziennie poza wtorkami od 10:00 do 18:00 (w sobotę do 20:00). Bilety polecam kupować przez Internet – dzięki temu nie stoicie w kolejce.

❥❥❥

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / pl. Małachowskiego 3

W Zachęcie, nawet jeśli chwilowo nie ma żadnej wystawy przeznaczonej tylko dla dzieci, zawsze dzieje się coś fajnego. Mogą to być warsztaty dla dzieci towarzyszące aktualnej wystawie, oprowadzania dla rodzin czy całoroczne programy edukacyjne, w których można wziąć udział. Ja jednak najbardziej lubię, kiedy co jakiś czas pojawia się tam wystawa-petarda skierowana bezpośrednio do najmłodszych. Byliśmy zarówno na Tu czy tam?, jak i na Wszystko widzę jako sztukę czy na niedawnej Co dwie sztuki to nie jedna. Każda wyjątkowa, każda wspaniale odpowiadająca na potrzeby rodzin z dziećmi i co najważniejsze, traktująca małego widza bardzo, bardzo serio. Mam nadzieję, że już niedługi będzie kolejna podobna wystawa.

Warsztaty dla dzieci odbywają się z reguły weekendy. Najlepiej wszystko sprawdzać na stronie Zachęty w zakładce Edukacja.

❥❥❥

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski / Jazdów

Do Centrum Sztuki Współczesnej, jeśli nie ma tam akurat żadnej wystawy przeznaczonej przede wszystkim dla dzieci jak np. Dotknij sztuki (fantastyczna!), chodzimy najczęściej na Smykowizje. Ten cykl zupełnie wyjątkowych weekendowych warsztatów dla rodzin z dziećmi – miniperformensów i koncertów – odbywa się już od kilku lat. Co roku jest na to nowy pomysł, bo co roku są inne wystawy i projekty, którym te Smykowizje towarzyszą. Ja na tych warsztatach najbardziej lubię to, że jesteśmy tam razem z dzieckiem – razem doświadczamy różnych rzeczy, próbujemy, smakujemy, przeżywamy. I myślę, że to jest właśnie najcenniejsze.

Wszystkie informacje dotyczące Smykowizji są na bieżąco aktualizowane na stronie Ujazdowskiego.

❥❥❥

Cosmos Muzeum / Łucka 15/3

Jeśli lubicie zanurzyć się w świat, którego nie ma, jeśli lubicie poczuć się inaczej niż zazwyczaj, to koniecznie wybierzcie się do Cosmos Muzeum. Tam nic nie jest takie, jakie się wydaje. A to, co nam się wydaje, niekoniecznie musi istnieć naprawdę.

W Cosmos Muzeum znajdziecie ponad 50 różnorodnych eksponatów, które same w sobie są małymi dziełami sztuki. Nas najbardziej oczarowało kilka z nich. Po pierwsze Infinity Room Mirror – niewielkie pomieszczenie, do którego najlepiej jest wejść albo pojedynczo albo z przyjaciółmi. Pokój wypełniony jest ogromnymi lustrami i małymi światełkami zmieniającymi kolory, dzięki czemu ma się wrażenie nieskończonej kosmicznej przestrzeni albo wszechogarniającej rozgwieżdżonej galaktyki, która otacza nas z każdej strony. 

Z kolei Mani i Jasiowi najbardziej podobał się tunel wirowy, w którym można poczuć się jak w wielkim kolorowym kalejdoskopie, uciekające światełka na podłodze, mnóstwo iluzji optycznych na ścianach, „oddychająca” podświetlona chmura czy niezwykłe efekty świetlne na ścianach. Naprawdę jest w czym wybierać!

Cosmos Muzeum jest otwarte codziennie od 10:00 do 21:00 w tygodniu i od 9:00 do 22:00 w weekendy.

❥❥❥

To tylko kilka muzeów dla dzieci, do których najczęściej zaglądamy całą rodziną. Jakie są Wasze ulubione muzea dla dzieci w Warszawie i nie tylko? Podzielicie się z nami?

❥❥❥

Inne wpisy

1 komentarz

Katarzyna 6 września, 2022 - 18:13

Dodałabym do listy jeszcze Centrum Pieniądza (https://www.cpnbp.pl/), samo w sobie jest ciekawe; są dwie ścieżki dla dzieci z zadaniami (z podziałek na wiek)

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.