Główna » Jodipan – niezwykła kolorowa dzielnica Malangu na Jawie

Jodipan – niezwykła kolorowa dzielnica Malangu na Jawie

by Karo

Tuż przed wyprawą na wulkan Bromo, warto zatrzymać się na jeden dzień w niewielkim miasteczku Malang na wschodzie Jawy. Po co? By pójść na kilkugodzinny spacer do kolorowej, wyglądającej jak ogromna tęcza, dzielnicy Jodipan. Przekonajcie się na własne oczy, w jaki sposób pomysł grupy studentów z miejscowego uniwersytetu zmienił życie mieszkających tam osób.

Historia powstania Jodipan (Rainbow Village)

Jodipan, znany również jako „Wioska Kolorów” lub „Rainbow Village”, powstał jako projekt rewitalizacji zaniedbanej i biednej dzielnicy Malangu w miejsce przyciągające turystów z całego świata (wiecie, takie miejsce Instagram friendly). Inicjatywa została podjęta w 2016 roku przez grupę studentów i wykładowców z Uniwersytetu Brawijaya w Malangu we współpracy z władzami lokalnymi. Nam Jodipan bardzo przypominał podobnie zrewitalizowaną 13 dzielnicę (Comuna trece) w Medellin w Kolumbii, w której byliśmy w 2020 roku.

Początkowo Jodipan był zwykłą, niepozorną dzielnicą, z ubogimi mieszkańcami i brakiem perspektyw. Projekt polegał na przemalowaniu domów, ulic i murów na jaskrawe kolory, które miały przyciągnąć uwagę turystów i ożywić to miejsce.

Widok z drona na Jodipan na Jawie, Indoenzja, zdjęcie pochodzi z tekstu Jodipan - niezwykła kolorowa dzielnica Malangu, blog OurLittleAdventures.pl

Przekształcenie Jodipan rozpoczęło się od malowania jednego domu, który szybko przyciągnął uwagę i zainteresowanie mediów. Projekt zyskał na popularności, a kolejne domy i budynki zostały stopniowo odnawiane i przekształcone w kolorowe arcydzieła. W Jodipan zaczęły powstawać niewielkie sklepy, kawiarnie i pracownie artystyczne, co przyczyniło się do rozwoju lokalnej społeczności i twórczości artystycznej.

Jak poruszać się po Jodipan?

Jodipan składa się z dwóch głównych kampungów (wiosek).

Pierwsza z nich nosi nazwę Kampung Warna-Warni,

co po indonezyjsku oznacza „Kampung Kolorów”. To tutaj można znaleźć większość kolorowych domów, które stanowią główną atrakcję tego miejsca. Kampung Warna-Warni jest pełen jaskrawych odcieni, od różowych po niebieskie, żółte, zielone i wiele innych. Każdy dom został pomalowany na inny kolor, co tworzy niezwykłą mozaikę barw.

Drugi kampung to Kampung Tridi

– żeby się tam dostać, trzeba przejść przez kolorową kładkę dla pieszych nad rzeką. Znadziecie tam ulice, chodniki i mury przekształcone w wielowymiarowe obrazy, które sprawiają wrażenie, jakby były trójwymiarowe. Jest tam mnóstwo iluzji optycznych i zagadek wizualnych.

Dzieci stoją na tle trójwumiarowego muralu w na Jodipan na Jawie, Indoenzja, zdjęcie pochodzi z tekstu Jodipan - niezwykła kolorowa dzielnica Malangu, blog OurLittleAdventures.pl
Widok z drona na Jodipan na Jawie, Indoenzja, zdjęcie pochodzi z tekstu Jodipan - niezwykła kolorowa dzielnica Malangu, blog OurLittleAdventures.pl

The Blue Village (Kampung Biru Arema) – Niebieska Dzielnica

Warto też przejść na drugą stronę ruchliwej ulicy, tuż przy moście nad rzeką Brantas, by zobaczyć nowszą część Jodipan – The Blue Village, Kampung Biru Arema. Tutaj z kolei wszystkie domy zostały pomalowane na niebiesko. Można zobaczyć tutaj mnóstwo zrewitalizowanych uliczek, minifarmę miejskiego ogrodnictwa i różnego rodzaju niebieskie ozdoby wykonane z plastiku.

Kobieta z dwojgiem dzieci patrzy na Niebieską Dzielnicę Jodipan w Malangu, zdjęcie pochodzi z tekstu Jodipan - niezwykła kolorowa dzielnica Malangu, blog OurLittleAdventures.pl

Jak się dostać do Jodipan?

Jodipan leży dosyć blisko centrum Malangu. Jeśli chcecie się tam szybko dostać, najlepiej wziąć po prostu taksówkę. My korzystaliśmy z apki Goyek, która jest bardzo popularna w Indonezji. Kierowca zatrzyma się przy wejściu do kolorowej dzielnicy. Jeśli będziemy mieć jakikolwiek problem z dotarciem, wystarczy zapytać lokalnych mieszkańców lub śledzić charakterystyczne kolorowe budynki i uliczki (w powiększeniu Google Maps doskonale widać, gdzie się znajduje Jodipan).

Zostań z nami na dłużej!

Inne wpisy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.