Główna » Rezerwat Meteoryt Morasko – kosmiczna przygoda w Poznaniu

Rezerwat Meteoryt Morasko – kosmiczna przygoda w Poznaniu

by Karo

Unikat na skalę światową. Jedno z niewielu tego typu miejsc na świecie, gdzie na własne oczy możemy zobaczyć, w jaki sposób tworzył się nasz Układ Słoneczny. Zapinajcie pasy i ruszajcie z nami w kosmiczną podróż do Rezerwatu Meteoryt Morasko pod Poznaniem!

Jeśli czytacie naszego bloga, to na pewno wiecie, że nasze dzieciaki mają totalnego fioła na punkcie trzech rzeczy: koni (Marianka), dinozaurów (Jasio) i kosmosu (oboje). Dlatego też jak tylko Anula i Bedu z TheBeduins.pl zaproponowali, że zabiorą nas do Rezerwatu Meteoryt Morasko pod Poznaniem, od razu zaświeciły się nam oczy. Przecież nie mogliśmy przegapić tak kosmicznej przygody!

❥❥❥

Rezerwat Meteoryt Morasko – deszcz meteorytów pod Poznaniem

Rezerwat Meteoryt Morasko to miejsce ze wszech miar wyjątkowe. Już Wam tłumaczę dlaczego. Po pierwsze, to tu ponad 5 tysięcy lat temu spadł deszcz meteorytów żelaznych. Siła uderzenia meteorytów sprawiła, że w ziemi powstały kratery. I to całkiem sporo! Obecnie miejsce to jest największym w Europie skupiskiem kraterów powstałych po uderzeniu meteorytów żelaznych. Dla ochrony kraterów – a także cennego grądu (lasu dębowo-grabowego) – utworzono tu rezerwat przyrody Meteoryt Morasko. Idąc ścieżką dydaktyczną można zobaczyć siedem kraterów. Są mniejsze i większe, głębokie i trochę płytsze.

Jeśli jesteście ciekawi, w jaki sposób kratery powstały, warto spojrzeć na ustawione wzdłuż ścieżki tablice informacyjne. Znajdziecie na nich nie tylko ciekawostki związane z poznańskimi meteorytami i historią Rezerwatu Morasko, ale też mnóstwo fajnych treści związanych z pochodzeniem meteorytów na świecie, planetoidami i mechanizmami sprowadzającymi planetoidy w pobliże Ziemi. Co najważniejsze, wszystkie informacje podane są w sposób przystępny, zrozumiały dla kogoś, kto z astrofizyką ma niewiele wspólnego.

Natomiast jeśli chcecie zobaczyć fragmenty największego, ponad 300-kilogramowego meteorytu Morasko, który rozpadł się na tym terenie, warto wybrać się do Muzeum Ziemi na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy ul. Dzięgielowej 27. Teraz, co prawda, ze względu na covid, Muzeum jest zamknięte, ale jak tylko znowu będzie otwarte, naprawdę warto się tam wybrać. Kilka lat temu Mario miał okazję obejrzeć ten meteoryt z bliska – robi niesamowite wrażenie!

❥❥❥

Rezerwat Meteorytów Morasko – jak dojechać?

Z Poznania najłatwiej dojechać do Rezerwatu samochodem i zatrzymać się na parkingu Góra Moraska (wpiszcie go w mapy googlowe, bez problemu wyskoczy Wam lokalizacja). Można też skorzystać z komunikacji miejskiej w Poznaniu – autobus nr 902 z dworca autobusowego na osiedlu Sobieskiego do przystanku Rezerwat Morasko.

❥❥❥

Zdobywamy Koronę Poznania, czyli Góra Moraska

Jak już będziecie w Rezerwacie Meteoryt Morasko, koniecznie wybierzcie się na dłuższy spacer na najwyższe wzniesienie środkowej Wielkopolski, czyli Górę Morasko. Jak sami się przekonacie, to polodowcowe wzniesienie, dosyć szumnie nazwano górą – liczy zaledwie 154 m.n..p.m. Dzięki temu bez problemu nawet nasza prawie dwuletnia Basia wdrapała się na ten szczyt bez problemu (a potem wesoło z niego zbiegała, ślizgając się na resztkach śniegu).

Cała wycieczka, łącznie z oglądaniem kraterów meteorytów i zdobyciem Góry Morasko zajęła nam ok. 3 godzin. Gdybyśmy nie mieli ze sobą piątki dzieci, które co 300-400 metrów (serio!) robiły sobie przystanki na piknik, geocatching (w Rezerwacie Morasko jest kilka skrytek, co jest też fajną, dodatkową atrakcją), siku, picie, zabawy z psem, szukanie tropów dzikich zwierząt, zastanawianie się nad sensem istnienia albo koniecznością noszenia czapki, spacer trwałby pewnie ok. godziny.

Dzieci siedzące na pniu drzewa w Rezerwacie Meteoryt Morasko
Dzieci z psem w Rezerwacie Meteoryt Morasko

Dodatkowo, ogromnym plusem ścieżki w Rezerwacie Meteoryt Morasko jest to, że stanowi ona pętlę. Z parkingu Góra Moraska idziemy ścieżką wzdłuż kraterów, następnie zaliczamy Górę Morasko, a potem schodzimy od drugiej strony z powrotem na parking. Bardzo lubimy takie ułatwiające rodzinne wycieczki rozwiązania.

❥❥❥

Poznań na rodzinny weekend

Wycieczkę do Rezerwatu Meteoryt Morasko warto połączyć z wyprawą do stolicy Wielkopolski. Poznań to fantastyczne miejsce na rodzinny weekend. Pisaliśmy o nim przy okazji naszej letniej wizyty u naszych przyjaciół. Zobaczcie sami, jak fajnie – i outdoorowo! – można spędzić w nim czas.

❥❥❥

Poznań z The Beduins

Zajrzyjcie też na blog Ani i Pawła – The Beduins. Znajdziecie tam mnóstwo gotowych pomysłów na poznawanie zarówno samego miasta, jak i całego regionu.

Inne wpisy

2 komentarze

CELCAMP.PL 9 listopada, 2021 - 12:05

Zapraszamy nad Jezioro Góreckie pod Poznaniem. Miekny rezerwat WPN ze wspaniała trasa rowerową i wyspa z ruinami zamku:)

Odpowiedz
Karo 9 listopada, 2021 - 12:46

Dziękujemy! Musimy przyjechać koniecznie! :)

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.