Główna » Świątynia Tygrysa (Wat Tham Suea) w Krabi – 1237 schodków na szczyt

Świątynia Tygrysa (Wat Tham Suea) w Krabi – 1237 schodków na szczyt

by Karo

Tiger Cave Temple (Wat Tham Suea) to klasztor buddyjski zlokalizowany w prowincji Krabi w południowej części Tajlandii. Jest to popularna atrakcja turystyczna ze względu na jej bliskość od samego Krabi i Ao Nang. Co więcej, widoki ze szczytu są powalające. Żeby jednak dostać się na ten szczyt trzeba pokonać 1237 schodów. Wspinaczka jest wymagająca.

Jaskinia Tygrysa w Krabi

Świątynia Tygrysa to jedna z bardziej popularnych atrakcji w prowincji Krabi. Oferują ją wszystkie biura i wszystkie hotele. Przez swoją popularność ciężko jest uniknąć tam tłumów. Przygotujcie się też na typowy tajski „bazaring”.

Świątynia Tygrysa zawdzięcza swoją nazwę jaskini, w której, według legendy, mieszkał tygrys. Sama jaskinia jest dostępna z praktycznie z poziomu parkingu. Można w niej zobaczyć posąg tygrysa ukryty w małej grocie. Tu też możecie otrzymać mnisie błogosławieństwo, co bywa dużym przeżyciem szczególnie dla najmłodszych. Mnisi od dawna używali jaskiń do medytacji, a obecność tygrysa dodawała miejscu tajemniczości i duchowego znaczenia. Dziś, świątynia jest aktywnym ośrodkiem buddyzmu, przyciągającym tych, którzy szukają spokoju ducha i chcą pogłębić swoją praktykę medytacyjną.

Wejście na szczyt Świątyni Tygrysa

Oczywiście to nie jaskinia jest główną atrakcją tego miejsca. Jest nią zdecydowanie wejście na szczyt. Trasa jest wymagająca i wspinaczka po schodach może być trudna dla niektórych osób, ale widoki ze szczytu są warte wysiłku. Na terenie świątyni znajdują się imponujące statuy, w tym gigantyczny posąg Buddy, który jest widoczny z daleka. Każdy element architektury i każda statua opowiadają historię o buddyzmie i jego naukach.

Warto pamiętać, że wejście na szczyt Świątyni Tygrysa wymaga dobrego przygotowania fizycznego i należy zachować ostrożność na schodach, zwłaszcza w czasie opadów deszczu. Należy również pamiętać, że Tiger Cave Temple to miejsce kultu religijnego, więc należy okazywać szacunek dla mnichów i pozostałych odwiedzających. Dlatego też zaraz przed wejście do całego kompleksu kobiety zostaną poproszone o odpowiednie ubranie.

Kiedy warto wejść na szczyt świątyni Tygrysa.

Większość zorganizowanych wycieczek dociera do parkingu wczesnym przedpołudniem. Jeśli macie zatem możliwość być wcześniej rano lub późnym popołudniem unikniecie nie tylko tłumów, ale też żaru lejącego się z nieba. Cała okolica jest też często spowita lekką mgłą więc im mniej promieni słonecznych tym widoczność będzie lepsza.

Im więcej ludzi tym także więcej małp, które przeważnie krzątają się przy początkowych stopniach. Trzeba pamiętać, żeby niczym ich nie częstować ani tez nie wnosić jedzenia na górę. W obu przypadkach może się to skończyć zawarciem niechcianej znajomości z małpą.

Warto także wiedzieć, że po wejściu na szczyt można uzupełnić zapasy wody, a uwierzcie że skończą się one wam w 1/3 trasy.

Ile kosztuje wejście do świątyni Tygrysa

Wstęp do całego kompleksu klasztornego nie jest uregulowany. Zostaniecie poproszeni przed wejściem o datek, czyli przysłowiowe, katolickie co łaska.

Dlaczego warto zobaczyć świątynię Tygrysa

Wat Tham Suea to nie tylko jedna z najbardziej fascynujących atrakcji w Krabi, ale także miejsce, które oferuje pewnego rodzaju spokój. Po wejściu na szczyt, mimo że nie będziecie tam najprawdopodobniej sami, możecie znaleźć swój kącik, żeby chwilę się zatrzymać i podziwiać piękne widoki. Poza tym, samo wejście, które często będzie swego rodzaju pokonaniem swoich słabości jest już satysfakcjonujące. My Świątynię Tygrysa odwiedziliśmy w różnych konfiguracjach, w sumie cztery razy. Za każdym razem pokonując te 1200 schodków z dziećmi. Za każdym razem było trudno (jeszcze trudniej jest zejść), ale zawsze przynosiło nam to ogromną satysfakcję (dzieciom też!).

Zostań z nami na dłużej!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.