Główna » Wypalenie rodzicielskie – jak sobie z nim radzić? Rozmowa z Agnieszką Golą, psycholożką i psychoterapeutką

Wypalenie rodzicielskie – jak sobie z nim radzić? Rozmowa z Agnieszką Golą, psycholożką i psychoterapeutką

by Karo

Zgodnie z najnowszymi wynikami badań silnego stresu wynikającego z rodzicielstwa doświadcza około 30-40% młodych rodziców w Polsce. Co więcej, od 11 do 14% z nas żałuje, że w ogóle zostało rodzicami. Kiedy przeczytałam te dane, od razu pomyślałam, że koniecznie muszę o tym zjawisku porozmawiać w swoim podcaście. Zapraszam Was więc na rozmowę z Agnieszką Golą, psycholożką i psychoterapeutką, pracującą m.in. z rodzicami doświadczającymi takiego wypalenia.

Wiecie, że wyniki te plasują nas w czołówce wypalonych rodziców spośród 42 krajów, w których przeprowadzono badania(1)?

Jak mówi moja dzisiejsza gościni podcastowa, Agnieszka Gola, podczas gdy o wypaleniu zawodowym wiemy już całkiem sporo, to o wypaleniu rodzicielskim dopiero zaczynamy mówić. Zaledwie od 2018 roku prowadzi się pogłębione badania nad tym, w jaki sposób dochodzi do wypalenia rodzicielskiego. Jednak mimo tak krótkiego okresu badań, psychologowie opracowują już pierwsze strategie, które mogłyby pomóc wypalonym rodzicom. I o tym właśnie rozmawiamy w najnowszym odcinku Dobranocki dla rodziców.

Więcej informacji o tej wyjątkowej szkole: earlystage.pl

Wypalenie rodzicielskie – czy to jest o mnie?

Kiedy ostatnio pomyślałaś/pomyślałeś o sobie, że nie jesteś dobrym rodzicem? Nie zareagowałaś, tak jak powinnaś? Znowu podniosłeś głos, zamiast spokojnie coś wytłumaczyć, tak jak obiecywałeś to sobie setki razy. A może czujesz, że jesteś w tym swoim rodzicielstwie sama, że wszystko jak zwykle jest na twojej głowie? Może chciałbyś coś zmienić, ale nie wiesz jak poprosić o pomoc, nie wiesz, jak poradzić sobie z przytłoczeniem, stresem wynikającym z bycia mamą czy tatą. Jesteś zmęczona, jesteś wyczerpany, czujesz, że to wszystko miało wyglądać zupełnie inaczej. 

No właśnie. Wypalenia rodzicielskiego doświadcza ok 40% polskich rodzicow.

To całkiem sporo, prawda? Dlatego do dzisiejszego podcastu zaprosiłam Agnieszkę Golę, fantastyczną ekspertkę, psycholożkę i psychoterapeutkę w trackei specjalizacji, także mamę dwójki dzieci, na co dzień pracującą z dziećmi i rodzicami. 

Myślę, że nasza rozmowa będzie dla nas wszystkich (dla mnie też, o czym mówię w podcascie) ogromnym wsparciem.

Posłuchaj rozmowy z Agnieszką Golą, psycholożką i psychoterapeutką

Co znajdziecie w naszej rozmowie?

  • Czym jest syndrom wypalenia rodzicielskiego? Z jakich czynników się składa?
  • Kto jest najbardziej narażony na wypalenie rodzicielskie?
  • Jakie są strategie zapobiegania wypaleniu rodzicielskiemu?
  • Jakie są potencjalne konsekwencje wypalenia rodzicielskiego, zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka?
  • Gdzie i kiedy szukać wsparcia?

Agnieszka Gola – psycholożka, psychoterapeutka w trakcie specjalizacji z psychoterapii dzieci i młodzieży w nurcie CBT. Prowadzi terapię psychologiczną dzieci i młodzieży z problemami emocjonalnymi, społecznymi i rozwojowymi. Wspiera rodziców udzielając konsultacji psychologicznych oraz poradnictwa wychowawczego. Diagnozuje zaburzenia neurorozwojowe dzieci i młodzieży (m.in. ADHD, spektrum autyzmu).  Jest certyfikowaną diagnostką ADOS oraz certyfikowaną terapeutką integracji sensorycznej II stopnia. W 2013 r. założyła w Warszawie Pracownię Rozwoju ETAPY, a obecnie współtworzy Centrum Terapeutyczne Mental Path, gdzie udziela wsparcia psychologicznego. Dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem na profilach społecznościowych: @agagola.psycholog.

(1) Żródło badań: RoskmanI., Mikolajczak M. i wsp. (2021). Parental Burnout around the globe. A 42-country study. Affective science; Mikolajczyk M., Gross J. J., Roskman I. (2019) Prental Burnout: What Is It, and Why Does It Matter. Clinical Psychological Science Zigler Sh; Wypalona mama. Co robić gdy masz zwyczajnie dość Piotrowski K. i wsp. Wypalenie rodzicielskie: wprowadzenie do teorii i badań. Psychologia Rozwojowa 2022, tom 23, nr 3.

Podcastu można też słuchać na innych platformach:

Koniecznie daj znać, jak posłuchasz tego podcastu – niech dobre rzeczy idą w świat!

Partnerem tego odcinka jest Early Stage – ogólnopolska szkoła języka angielskiego dla dzieci i młodzieży, której tak jak nam – zależy na wspieraniu rodziców w aktywnym życiu z dziećmi. Życiu z otwartą głową, krytycznym myśleniem, ciekawością świata i wrażliwością na drugiego człowieka. Więcej znajdziecie na stronie earlystage.pl.

Zostań z nami na dłużej!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.