Wiersze, opowiadania i książki o muzyce dla dzieci towarzyszą nam od zawsze. Co więcej, uwielbiają je zarówno maluchy, jak i dorośli. Weźmy choćby pierwszy przykład z brzegu. W Śpiewowicach, pięknym mieście, na ulicy Wesolińskiej mieszka sobie słynny śpiewak, Pan Tralisław Tralaliński… Każdy z nas zna ten słynny wiersz Juliana Tuwima o rozśpiewanym mieście, Kotku Tralalotku i Papużce Tralalużce.
Co jeszcze ciekawego można znaleźć na półkach księgarń i bibliotek? Jak opowiedzieć dzieciom o dźwiękach? Zobaczcie, jakie książki wybrali nasi mali recenzenci: Mania i Jasio ❤.
O tym przeczytasz
Sonia w Krainie Sonostworów: Glissando, Ostinato, Alikwoty
„Sonia w Krainie Sonostworów” (Polskie Wydawnictwo Muzyczne), to cykl baśniowych opowieści o małej Soni, która wyrusza na wyprawę do świata niezwykłych zjawisk dźwiękowych. W skład serii wchodzą Glissando, Ostinato, Alikwoty.
Pomysłodawczynią serii jest Anna Pęcherzewska-Hadrych, autorką wierszy Katarzyna Huzar-Czub a ilustracji Małgorzata Herba. Te pięknie wydane książki dla dzieci o muzyce łagodnie wprowadzają maluchy w świat różnorodnych dźwięków, spotykanych zarówno w muzyce, jak i w zwykłym świecie.
Rzeka szmerów i Góra Łomotów
Mali czytelnicy podążają za tytułową bohaterką do Krainy Sonostworów, zamieszkiwaną przez tajemnicze dźwięczące istoty. Wędrują przez przez Rzekę Szmerów, Górę Łomotów i Morze Dudnień, przy okazji ucząc się, skąd się biorą różne zjawiska dźwiękowe.
Odkrywają, że na przykład Glissando uwielbia ślizgi i zjeżdżalnie, a do tego ma zdolności magiczne. Poznają też Sonostworka o imieniu Ostinato, który uwielbia zagadki i grę w chowanego. Co więcej, Sonię spotyka też coś niespodziewanego: trafia na próbę chóru Alikwotów – dziwnych śpiewaków, którzy mimo że śpiewają znajomo, to jednak jakoś tak inaczej. Czy dziewczynka zdoła dowiedzieć się, dlaczego?
Dopełnieniem serii są aplikacje mobilne (do pobrania bezpłatnie na Google Play i App Store) oraz gra pamięciowa: W Krainie Sonostworów.
Książki można kupić TU.
Filharmonicy się stroją – zabawna książka dla dzieci o muzyce i nie tylko
„Filharmonicy się stroją” Wydawnictwa Muchomor to książka przewrotna. Wiadomo przecież, że filharmonicy przed każdym koncertem najpierw się stroją, prawda? Ale cała sztuczka polega tu na tym, że muzycy stroić się mogą na kilka sposobów. Mogą używać do tego instrumentów, ale…. mogą też po prostu przygotowywać się do swojej pracy, wybierając na przykład ubranie! :).
Muzycy stroją się na wiele sposobów
My też początkowo daliśmy się nabrać. Szukając ciekawych i pięknie wydanych książek dla dzieci o muzyce, pomyśleliśmy, że dobrze byłoby opowiedzieć Mani i Jasiowi o filharmonii. O pracy zawodowych muzyków, o orkiestrze i tym wszystkim, z czym nam się kojarzy tzw. „muzyka poważna”.
Zwiedzeni tytułem, zamówiliśmy „Filharmoników…”. Jakież było nasze zdziwienie, kiedy zamiast ogromnego budynku filharmonii i różnego rodzaju instrumentów zobaczyliśmy najpierw 92 mężczyzn i 13 kobiet ubierających się do pracy! Muzycy zakładają muszki, muzyczki stroją się w długie czarne suknie. Dopiero z dalszej części książki dowiadujemy się szczegółów ich pracy.
Świetna książka i dla małych i dla dużych.
Książkę można kupić TU.
Uwerturki – nasze ulubione książki dla dzieci o muzyce
Kolejna świetna seria książek dla dzieci o muzyce Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Uwerturki to 5 książeczek dla najmłodszych (2+) autorstwa Karoliny Cyz i Jagody Charkiewicz:
- Muzyka z patyka, czyli skąd się biorą dźwięki?
- Koło, trójkąt i pięć linii, czyli jaki kształt ma muzyka?
- Czarno na białym, czyli jaki kolor ma muzyka?
- Solo i w duecie, czyli o tym, czy można policzyć muzykę?
- ABC I CDE, czyli o tym, gdzie szukać muzycznych liter?
Kartonowe wytrzymałe książeczki wprowadzą maluchy w magiczny świat muzyki, przedstawiając im podstawowe wiadomości o instrumentach. Dzieciaki dowiedzą się, w jaki sposób wydobywa się dźwięk, jaki kształt mają skrzypce i dlaczego klawisze fortepianu są czarno-białe.
Każda z książeczek to krótka opowieść. Zdania skierowane są wprost do małego czytelnika. Rodzic więc może zadawać pytania i wspólnie z dzieckiem próbować znaleźć odpowiedź w książce.
Książki można kupić TU.
M.U.Z.Y.K.A czyli wszystko może się zdarzyć!
Na koniec klasyk książek dla dzieci o muzyce„M.U.Z.Y.K.A. Możesz usłyszeć zygzaki, krajobrazy i archidźwięki” to arcyciekawy i przepięknie wydany przez Dwie Siostry przewodnik po muzyce dla małych i dużych.
Teksty napisali socjolog muzyki Michał Libera i dziennikarz muzyczny Michał Mendyk a ilustracje (zobaczcie jakie!) przygotowało Hipopotam Studio, czyli para naszych ulubionych grafików: Aleksandra i Daniel Mizielińscy.
Ta książka dla dzieci o muzyce jest absolutnie niezwykła. Maluchy mogą się z niej dowiedzieć nie tylko czym jest muzyka i gdzie jej szukać, ale też przekonać się, że sami mogą zostać muzykami, jeśli tylko zechcą. W muzyce współczesnej po prostu wszystko może się zdarzyć.
Muzyką może być wszystko!
Gdzie można znaleźć mosty dźwiękowe? Czy instrumenty mieszkają tylko w filharmonii? Jakie dźwięki wydaje tropikalna dżungla? Jak Madonna zbudowała swoją legendę? I czy utwór muzyczny może się składać z 4 minut i 33 sekundy ciszy?
W 44 rozdziałach „M.U.Z.Y.K.I” znajdziemy zarówno Johna Cage’a, Arnolda Schönberga czy Karlheinza Stockhausena ale także The Beatles, Kraftwerk czy Madonnę. Jest różnorodne postrzeganie muzyki i myślenia o dźwięku, jak i trochę opowieści o byciu artystą.
Książce towarzyszy strona internetowa muzykownik.pl umożliwiająca odsłuchanie większości opisanych utworów. Spróbujcie koniecznie! Zabawa jest naprawdę extra!
Książkę można kupić TU.
Macie swoje ulubione książki dla dzieci o muzyce? Podzielcie się w komentarzach!
❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥
Dołącz do nas!
❥ Zapraszamy do naszej grupy na Facebooku Aktywni Rodzice – co fajnego można robić z dziećmi. Zarażamy w niej energią do rodzinnego podróżowania i aktywnego spędzania czasu z dzieciakami.
❥ Marzysz o podróżach ale nie wiesz od czego zacząć? Wejdź na nasz księżyc – moonandback.pl
❥ Będzie nam super miło, jeśli polubisz nasz profil na Facebooku i zaobserwujesz nas na Instagramie.
❥ Zainteresował Cię się nasz tekst? Będziemy wdzięczni, jak go udostępnisz. Niech dobre rzeczy idą w świat!