Główna » Nasze dzieci nie doświadczają życia – rozmowa z Łukaszem Długowskim, dziennikarzem i tropicielem wilków

Nasze dzieci nie doświadczają życia – rozmowa z Łukaszem Długowskim, dziennikarzem i tropicielem wilków

by Karo

Nasze dzieci mają coraz mniejszy kontakt z tym, co kiedyś stanowiło istotę dzieciństwa: swobodną zabawą bez ciągłego nadzoru dorosłych i godzinami spędzonymi na dworze. Nasze dzieci nie doświadczają życia. Dlaczego postanowiliśmy przejąć kontrolę nad dzieciństwem naszych dzieci i co z tego wynika? Zapraszam Was na niezwykle gęstą rozmowę z Łukaszem Długowskim, tropicielem wilków, dziennikarzem, pisarzem i podróżnikiem.

Jak zmieniło się dzieciństwo naszych dzieci?

Zauważyliście, że dzieciństwo naszych dzieci jest dużo bardziej ustrukturyzowane, niż było to kiedykolwiek wcześniej? Zamknęliśmy dzieci w 4 ścianach ze sztucznym światłem, na niezliczonych zajęciach dodatkowych, bez czasu na swobodną zabawę. Bez czasu na nudę. I co jest tu paradoksem, uczymy nasze dzieci, jak zdawać testy do wymarzonej, często przez rodzica, szkoły, liceum czy na studia, ale nie sprawdzamy ich wiedzy, czy wiedzą, jak mają żyć.

Co z tego, że dzieci znają na pamięć daty wojen punickich, doskonale wiedzą, jak zbudowany jest pantofelek czy znają wszystkie angielskie czasy przeszłe, jak jednocześnie nie mają pojęcia, jak zrobić zakupy na kolację (i nie mają czasu jej przygotować, ani – co gorsze – z kim jej zjeść), nie mają wystarczającej siły fiz., wytrwałości i wiedzy, jak poruszać się w górach, na dłuższym spacerze w lesie, czy jak się odnaleźć we współczesnym świecie social mediów pełnym hejtu i ciągłego porównywania się.

Nasze dzieci nie doświadczają życia. Nie spędzają czasu na dworze, w naturze, nie ćwiczą swoich życiowych kompetencji.

Czują się bezradne, zagubione i coraz mniej pewne siebie. Zgodnie z wieloma badaniami (ostatnie z 2023, Health Behaviour in School-age Children – przebadanych 45 krajów Europy i Ameryk) dzieci z Polski plasują się na jednych z ostatnich pozycji w postrzeganiu własnego ciała, poczucia własnej wartości, wsparcia społecznego, aktywności fizycznej i ogólnego zadowolenia z życia.

Co ma tropienie wilków do wychowania dzieci?

Dlatego też w dzisiejszym odcinku Dobranocki dla rodziców rozmawiam z Łukaszem Długowskim, dziennikarzem, pisarzem (polecam baaardzo „Mikrowyprawy w wielkim mieście”, kolejne książki w drodze!), podróżnikiem, tropicielem wilków o tym, co zrobić, by tego życia nasze dzieci doświadczały trochę bardziej i dlaczego to właśnie natura może zrobić tu dużo dobrego. Pytam Łukasza o jego mikrowyprawy outdoorowe dla mieszczuchów, o tropienie wilków dla ojców z dziećmi, dla mam. O to, jakie bariery w głowach ludzi przełamują takie weekendowe wyprawy, co się zmienia / zaczyna się zmieniać po takich doświadczeniach. Rozmawiamy też dużo o lęku przed nieznanym, przed śmiercią. Wymieniamy się doświadczeniami.

Nooo powiem Wam, że jest grubo, na serio i tak do głębi. Są też łzy wzruszenia.

Mam nadzieję, że weźmiecie z tej rozmowy dużo dla siebie ❥.

Nasze dzieci nie doświadczają życia – posłuchaj podcastu z Łukaszem Długowskim

W podcaście rozmawialiśmy m.in. o doświadczaniu strachu, spotkaniu z własnym lękiem w outdoorze, który jest bardzo ważną informacją dla nas samych – doświadczeniu inicjacyjnym, którego nam dzisiaj często brakuje. Zastanawiamy się, jak „odpuścić” nasze helikopterowe rodzicielstwo i przyjrzeć się rzeczywistym potrzebom naszego dziecka: uszanować prawo do niezależności, sprawstwa, autonomicznych wyborów (co nie zawsze jest łatwe!). Dużo jest o relacjach ojców z dziećmi i tym, dlaczego to takie ważne, by ojcowie budowali je na własnych zasadach, bez udziału mamy.

Dużo jest tu naszych rozkmin, pytań bez odpowiedzi. Bo takie też jest rodzicielstwo, prawda?

Zresztą, posłuchajcie sami/same.

Podcastu można też słuchać na innych platformach:

Koniecznie dajcie znać, jak posłuchacie podcastu – niech dobre rzeczy idą w świat!

  • Pamiętajcie, żeby zasubskrybować Dobranockę dla rodziców, gdziekolwiek jej słuchacie ❥
  • Nie zapomnijcie również ocenić podcastu w aplikacji – z góry pięknie dziękuję! ❥
  • No i koniecznie podeślijcie go swoim znajomym – dzięki temu grupa słuchaczy i słuchaczek stale się poszerza ❥

CHODŹ NA DWÓR! Nasza kampania outdoorowa

Rozmowa ta jest częścią naszej kampanii outdoorowej CHODŹ NA DWÓR!, w ramach której – razem z partnerami kampanii – zachęcamy Was do codziennej aktywności na dworze całą rodziną.

Zostań z nami na dłużej!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.