Główna » Nietypowy Adaś. Zmartwienie Róży. Jak wpierać dzieci w radzeniu sobie z emocjami.

Nietypowy Adaś. Zmartwienie Róży. Jak wpierać dzieci w radzeniu sobie z emocjami.

by Karo

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, co kryje się w głowach Waszych dzieci, w jaki sposób postrzegają świat i siebie oraz jak pomóc im w budowaniu poczucia własnej wartości, to książki  autorstwa Toma Percivala (Wydawnictwo Zielona Sowa) na pewno Wam w tym pomogą. Nam już trochę pomogły… ale o tym za chwilę :).

„Nietypowy Adaś” i „Zmartwienie Róży” to nie są zwykłe książki. To piękne, mądre i niezwykle wzruszające opowieści o zwykłych – niezwykłych dzieciach (a może i o dorosłych?), takich jakich wiele.

Adaś to – wydawałoby się – zupełnie typowy chłopiec. Niczym się nie wyróżnia, żyje tak, jak żyje większość dzieci w jego wieku: chodzi do szkoły, uwielbia puszczać latawce i bawić się ze swoim psem.

Róża z kolei też wygląda na zupełnie normalną, radosną małą dziewczynkę: bujanie na huśtawce sprawia jej ogromną radość a odwiedzanie dzikich nieznanych kryjówek czyni ją naprawdę szczęśliwą.

Jednak pewnego dnia dzieci odkrywają, że coś się zmienia. Adasiowi nagle wyrastają ogromne kolorowe skrzydła, dzięki którym może latać. Róża niespodziewanie odkrywa Zmartwienie. Adaś na początku bardzo się cieszy z niespodzianki, ale po chwili zaczyna rozumieć, że skrzydła – mimo że kolorowe i wspaniałe – czynią go zupełnie nietypowym chłopcem. Postanawia więc je ukryć. Zmartwienie Róży na początku jest małe i nie wydaje się wcale takie ważne. Jednak dzień po dniu zaczyna rosnąć i rosnąć, aż staje się dla małej dziewczynki nie do zniesienia.

Po pewnym czasie, dzięki wsparciu rodziców albo przyjaciół, dzieci zaczynają rozumieć, jak można sobie poradzić nową sytuacją. Okazuje się, że ich „problemy” nie są tylko ich – są częścią tego, co spotyka każdego małego i dużego człowieka. Sytuacje te są po prostu uniwersalne i trzeba nauczyć się o nich rozmawiać. Wtedy wszystko staje się dużo prostsze.

Równie ważną rzeczą w obu książkach są ilustracje (przepiękne!) i różnorodność postaci. W zasadzie każdy szczegół książek został skrupulatnie przemyślany. Róża ma ciemny kolor skóry, wśród kolegów Adasia też są dzieciaki z różnych kultur, mniejsze, większe, w okularach i bez. Dodatkowo kolorystyka poszczególnych stron pomaga małym czytelnikom w odnalezieniu się w różnorodnym świecie dziecięcych emocji.

Mimo że na okładkach obu książek jest informacja o sugerowanym wieku
małego czytelnika 4+ to sądzę, że spokojnie można wprowadzać je już dużo wcześniej. Nasz prawie trzyletni Jasio zaskoczył nas kilka dni po tym, jak pierwszy raz przeczytaliśmy książkę o zmartwieniu Róży. Podszedł do mnie i powiedział, że ma ogromne zmartwienie, takie duże i żółte, jak dziewczynka w książce. Po zapytaniu Jaśka, co to za zmartwienie do niego przyszło, okazało się, że jest mu smutno, bo nie może sobie poradzić z ułożeniem trudnych puzzli i przyszedł poprosić o pomoc… :).

Dzieci rozumieją dużo więcej, niż nam się wydaje. Ich świat jest tak samo skomplikowany jak nasz. Nie mają po prostu wszystkich potrzebnych kompetencji, by nam to przekazać. Nie zapominajmy o tym.

Obie książki można kupić TU.

**********************************

Dołącz do nas!

⇒ Zapraszamy do naszej grupy na Facebooku Aktywni Rodzice – co fajnego można robić z dziećmi, w której zarażamy energią do rodzinnego podróżowania i aktywnego spędzania czasu z dzieciakami. 

⇒ Będzie nam bardzo miło, jesli polubisz nasz profil Our Little Adventures na Facebooku i będziesz obserwować nas na Instagramie.

Bądźmy w kontakcie! 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.