Główna » Pozwólmy dzieciom być dziećmi – Pinokio Teatru Baj

Pozwólmy dzieciom być dziećmi – Pinokio Teatru Baj

by Karo

Dawno żaden spektakl teatralny dla dzieci tak mną nie wstrząsnął. Pinokio Teatru Baj w reż. Michała Derlatki niepokoi, irytuje, wkurza i przez to zmusza do myślenia. Podczas gdy Mania i Jasio siedzieli w niezwykłym skupieniu przed sceną, chłonąc każdy szczegół przedstawienia, ja przez pierwsze kilkanaście minut trwania spektaklu zastanawiałam się, po co tam w ogóle przyszłam.

Po chwili już wiedziałam. Pinokio mnie po prostu denerwował. Był głośny, naiwny, zatracał się bez pamięci w każdej nowej przygodzie. Dodatkowo, nabierał się na wszystko, co podsuwali mi pojawiający się na jego drodze bohaterowie książki Carla Collodiego. Co więcej – jak to w teatrze – reżyser spektaklu przerysował wszystkie cechy charakteru Pinokia, uwypuklając w ten sposób jego nieporadność.

Pinokio Teatru Baj, fot. Albert Roca Macià
Pinokio Teatru Baj, fot. Albert Roca Macià

Pinokio to po prostu dziecko, takie jak każde inne

Jednak po chwili zrozumiałam. Pinokio Teatru Baj to po prostu spektakl o… byciu dzieckiem. O tym, że Pinokio, tak jak każde dziecko na świecie ma bogatą wyobraźnię, w której prawda miesza się z fikcją. Drewniana lalka to wrażliwy, dziecięco łatwowierny i szaleńczo ciekawy świata mały chłopiec, który cały swój wolny czas chciałby spędzać na dobrej zabawie w towarzystwie przyjaciół. Co więcej, Pinokio chce być w centrum uwagi, głośno domagając się prawa do bycia sobą. Wszystko to dla moich dzieci było oczywiste – perfekcyjnie odebrały intencje reżysera. To ja musiałam się przełamać i otworzyć. Zrozumiałam, że na scenie jak w soczewce zostały pokazane dziecięce emocje, prostolinijnie zadawane przez nie pytania i marzenia.

Myślę sobie, ze Pinokio Teatru Baj to fantastyczne widowisko podwórkowe, które powinien zobaczyć każdy rodzic. Może dzięki temu dzieci częściej będą po prostu dziećmi a rodzice trochę wyluzują. I wszystkim będzie żyło się lepiej.

Pinokio Teatru Baj – daty spektakli plenerowych

reż. Michał Derlatka, scenogr. Michał Dracz, muz. Joanna Sówka-Sowińska

27 sierpnia 2019, godz. 18:00, podwórko przy Ząbkowskiej 7
28 sierpnia 2019, godz. 18:00, podwórko przy Święciańskiej 8
29 sierpnia 2019, godz. 18:00, podwórko przy Kijowskiej 11
30 sierpnia 2019, godz. 18:00, podwórko przy Łomżyńskiej 15/25

WSTĘP WOLNY!

Więcej informacji o innych przedstawieniach Baju TU.

Głośny, niepokojący a nawet irytujący. Pinokio zmusza do przemyślenia kilku kwestii.
Pinokio, Teatr Baj, fot. Albert Roca Macià
Świerszcz kibicujący Pinokiowi w jego przygodach

Autor zdjęć: Albert Roca Macià

❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥

Dołącz do nas!

❥ Będzie nam super miło, jeśli polubisz nasz profil na Facebooku i zaobserwujesz nas na Instagramie.

❥ Zapraszamy też do naszej grupy na Facebooku Aktywni Rodzice – co fajnego można robić z dziećmi. Zarażamy w niej energią do rodzinnego podróżowania i aktywnego spędzania czasu z dzieciakami.

❥ Zainteresował Cię się nasz tekst? Będziemy wdzięczni, jak go udostępnisz. Niech dobre rzeczy idą w świat!

❥ A może marzysz o podróżach ale nie wiesz od czego zacząć? Wejdź na nasz księżyc – moonandback.pl. Zabierzemy Cię w podróż życia! #robniemozliwe

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.