Rodzicielskie wyzwania… Każda mama i tata mierzą się z nimi codziennie. Nie ma znaczenia, czy zostaliśmy rodzicami niedawno, czy mamy pod swoimi skrzydłami nastolatka. Każdy dzień to dziesiątki podejmowanych decyzji, tysiące pytań, czy można było zrobić coś lepiej, mądrzej, uważniej. Wszyscy wiemy, że nie jest łatwo.
Jak zbudować dobrą relację z dzieckiem? Co robić, by lepiej nam się żyło? Jak stawiać dzieciom granice, jednocześnie będąc wrażliwym i empatycznym rodzicem?
W tym wszystkim pomagają nam mądre książki – takie, które nie mówią jak powinno być, ale wskazują drogę. Nie straszą, a pokazują konsekwencje naszych działań. Na naszej półce mamy kilkanaście takich perełek, do których wracamy w chwilach rodzicielskiego zwątpienia. Dzisiaj piszemy o pierwszych pięciu – mamy nadzieję, że pomogą także i Wam.
O tym przeczytasz
- 1 „Dziecko z bliska. Zbuduj szczęśliwą relację”, Agnieszka Stein, Wydawnictwo Mamania
- 2 „Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny”, Małgorzata Musiał, Wydawnictwo Mamania
- 3 „Self-reg. Jak pomóc dziecku (i sobie) nie dać się stresowi i żyć pełnią możliwości” Stuart Shanker, Teresa Barker, Wydawnictwo Mamania
- 4 „Zamiast wychowania. O sile relacji z dzieckiem”, Jesper Juul, Wydawnictwo Mind
- 5 „NIE z miłości. Mądrzy rodzice – silne dzieci”, Jesper Juul, Wydawnictwo Mind
- 6 Dołącz do nas!
„Dziecko z bliska. Zbuduj szczęśliwą relację”, Agnieszka Stein, Wydawnictwo Mamania
Agnieszki Stein chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Ta ceniona przez tysiące rodziców psycholożka dziecięca od lat inspiruje rodziców w znalezieniu własnej drogi w rodzicielstwie bliskości. Pokazuje, że podstawą dobrego wychowania nie musi być strach a zaufanie i wzajemny szacunek. Udowadnia, że każde dziecko, nawet to najbardziej zbuntowane, rodzi się z gotowością do współpracy. I że to od nas, rodziców, w dużej mierze zależy, jaką relację zbudujemy z własnym dzieckiem.
Dla mnie najważniejszym przesłaniem tej książki (ale też wszystkich artykułów Stein, jej wypowiedzi w mediach czy na blogu) jest to, że stawiając na pierwszym miejscu relację z samym sobą i naszymi bliskimi i próbując bardziej żyć z dziećmi niż kształtować je według naszych wyobrażeń, można znaleźć większość odpowiedzi w sobie i w nich samych. Wystarczy tylko dobrze się przyjrzeć i zaufać.
Książkę Agnieszki Stein kupicie tu.
„Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny”, Małgorzata Musiał, Wydawnictwo Mamania
Wychowanie bez kar i nagród. Czy to w ogóle możliwe? My się uczymy tego każdego dnia. Jak nam brakuje pomysłu albo cierpliwości w trudnych sytuacjach z naszymi dziećmi, do głowy od razu przychodzi znany schemat reakcji: „Jak nie umyjesz zębów, to…”, „Jak zaraz nie wyjdziemy z domu, to koniec z…”.Znacie to, prawda?
Mama trójki dzieci, doświadczona pedagożka, Małgorzata Musiał, od lat pokazuje, że rodzicielstwo oparte bez kar i nagród jest rzeczywiście możliwe. Co więcej, daje nam zestaw konkretnych narzędzi, jak sobie radzić z takim podejściem na co dzień. Przyznaję, wymaga to od nas rodziców zajrzenia w głąb siebie i zapanowania nad szalejącym w naszej głowie rollercoasterem, co jest, jak sami wiecie, cholernie trudne. Jednak jak już nam się to uda, możemy otrzymać coś znacznie cenniejszego, niż nasza samodyscyplina: trwałą, długoletnią ciepłą więź z dzieckiem, które wyrośnie na szczęśliwego i zdrowego człowieka, umiejącego zbudować podobne trwałe więzi z innymi.
Sądzę zatem, że warto o tym przez chwilę pomyśleć, zanim znowu poniosą nas emocje i sprawimy przykrość sobie i dziecku, prawda?
Książkę Małgorzaty Musiał kupicie tu.
„Self-reg. Jak pomóc dziecku (i sobie) nie dać się stresowi i żyć pełnią możliwości” Stuart Shanker, Teresa Barker, Wydawnictwo Mamania
Książka – poradnik – drogowskaz na co dzień. Stuart Shanker w niezwykle prosty i sugestywny sposób pokazuje, jak bardzo reakcje dziecka uzależnione są od jego stanu fizycznego: poziomu wyspania, pełnego lub pustego brzucha czy stopnia zmęczenia, a także od tego, na jakim poziomie rozwoju jest jego mózg. Zdolność rozpoznawania, nazywania i radzenia sobie z emocjami przychodzi z czasem – uczymy się jej przez całe swoje życie. Trudno więc oczekiwać od dwu- czy trzylatka, że nie tylko opowie nam, co go zdenerwowało lub zasmuciło, ale także przepracuje w sobie te trudne emocje.
Shanker daje mnóstwo przykładów ze swojej pracy z dziećmi i nastolatkami, wyjaśnia przyczyny różnych zachowań, nie dając gotowych recept a proponując możliwe rozwiązania.
Książkę Shankera kupicie tu.
„Zamiast wychowania. O sile relacji z dzieckiem”, Jesper Juul, Wydawnictwo Mind
Jesper Juul to chyba nasz ulubiony pedagog. Książki tego duńskiego autora towarzyszą nam w zasadzie od początku. Bardzo bliska jest nam jego filozofia polegająca na traktowaniu dzieci po partnersku: rezygnacja z pozycji siły dorosłego i poważne traktowanie ich potrzeb.
Juul podkreśla, że każde dziecko, niezależnie od tego w jakiej rodzinie się wychowuje, chce być dostrzeżone przez dorosłego. W jego książkach znajdziemy wskazówki, jak rozmawiać z dziećmi na temat ich potrzeb, co robić, by dzieci czuły się kochane i jak budować w nich poczucie własnej wartości. I że to, co się naprawdę liczy w tym całym „wychowaniu”, to zbudowanie z nimi trwałej relacji.
Książkę Juula kupicie tu.
„NIE z miłości. Mądrzy rodzice – silne dzieci”, Jesper Juul, Wydawnictwo Mind
Wspaniała książka o tym, jak mądrzy, świadomi swoich własnych potrzeb rodzice mogą wychować mądre i świadomie własnych potrzeb dzieci. Juul podkreśla, że tylko szanując własne uczucia, poglądy i wartości, jesteśmy w stanie w sposób świadomy komunikować je dzieciom. Jest więc o mówieniu „nie”, o mądrych granicach (a nie o zakazach i nakazach), o tym, że nie zawsze trzeba twardo trzymać się raz ustanowionych zasad, bo świat naszych dzieci nie jest czarno-biały. Czasem wręcz warto je zmienić i wspólnie zastanowić się dlaczego.
Książkę Juula kupicie tu.
Macie swoje ulubione poradniki rodzicielskie? Podzielcie się tytułami w komentarzach – chętnie poczytamy :).
*****************************
Dołącz do nas!
⇒ Zapraszamy do naszej grupy na Facebooku Aktywni Rodzice – co fajnego można robić z dziećmi, w której zarażamy energią do rodzinnego podróżowania i aktywnego spędzania czasu z dzieciakami.
⇒ Będzie nam bardzo miło, jeśli polubisz nasz profil Our Little Adventures na Facebooku i będziesz obserwować nas na Instagramie.
Bądźmy w kontakcie!