Główna » Warszawskie teatry dla dzieci – na co się wybrać wiosną?

Warszawskie teatry dla dzieci – na co się wybrać wiosną?

by Karo

Za oknem robi się już coraz cieplej. Chowamy więc do piwnicy zimowe kurtki, wyciągamy rowery i ruszamy… do teatru! Tak, tak! Po całodziennej zabawie na dworze dobrze jest skończyć dzień w jakimś miłym miejscu, gdzie czeka na nas kulturalna rodzinna przygoda. Warszawskie teatry dla dzieci przygotowały w tym sezonie naprawdę doskonałe spektakle. Na jaką premierę warto pójść? Jakiego evergreena zobaczyć? Przygotowaliśmy dla Was mały przewodnik, żeby poruszanie się po dziecięcej kulturalnej mapie Warszawy było szybsze i łatwiejsze.

TEATR NIEWIELKI, UL. MIŃSKA 25

Do Teatru Niewielkiego, mieszczącego się w coraz bardziej popularnej, kreatywnej przestrzeni praskiego Soho chodzimy regularnie. Cenimy go za między innymi za niezwykle plastyczne i przemawiające do dziecięcej wyobraźni spektakle, za ciepłe podejście do maluchów i niesamowitą wrażliwość. Co więcej, to jeden z tych warszawskich teatrów dla dzieci, do którego można iść w ciemno – na jakąkolwiek sztukę byście nie trafili, zawsze wyjdziecie oczarowani.

Możemy śmiało powiedzieć, że warszawskie teatry dla dzieci powinny sobie stawiać ten teatr za wzór! :)

„Dobranoc, Jaśku”

Na początek zabieramy Was na niezwykle ciepłą sztukę. „Dobranoc, Jaśku” odwołuje się do codziennych doświadczeń małych dzieci, związanych z bardzo ważnym dla nich rytuałem kładzenia się do snu. Dlatego budzi tak żywe emocje maluchów i angażuje w historię. A historia jest prościutka: wszyscy w domu zasypiają grzecznie, tylko mały łobuziak, Jasiek, nie chce zasnąć. Wynika z tego mnóstwo zabawnych sytuacji, które w kumulują się, aż po nieoczekiwane rozwiązanie…

Przedstawienie ma swój specyficzny rytm – jak piosenka, w której zwrotki są na tę samą melodię, ale przecież każda jest nieco inna. To jest coś, co maluchy lubią najbardziej – powtórzenia z wariacjami! W dodatku, wie o tym każdy rodzic bawiący się z pociechą w “a ku ku”, czy “nie ma – jest”.

Przedstawienie jest pełne ciepła, pozytywnych emocji i ogólnej „przytulności”, bo jakże by mogło być inaczej, skoro główni bohaterowie to rodzina mięciutkich poduszek?

Scenariusz i reżyseria: Maria Szajer
Czas trwania: 30 min. + 15 min. zabawy
Wiek: 1-5

Więcej informacji, bilety (39 zł od osoby w weekend / 35 zł od osoby w tygodniu) TU.

„Dziwaki”

Kto mieszka na ulicy Dziwnej? I dlaczego jest inny niż inni? Trójka przyjaciół: Tyci Wieloryb, Łysy Jeż oraz Słoń z Trąbą w Miejscu Ogona żyją w wielkiej zgodzie  “z innymi cud-dziwakami, w miejscu, gdzie wszyscy wcale nie muszą być tacy sami”.

Nie są idealni, co to, to nie, ale za to pełni dobrych chęci i pozytywnego nastawienia do świata i siebie nawzajem: “Nikt nie dogyzał nikomu i nikt nie zjadał nikogo, nawet, gdy był bardzo głodny i z łóżka wstał lewą nogą”. Bo przecież mały wcale nie jest gorszy od dużego, brzydki od ładnego, bogaty od biednego. A różnice między nami sprawiają, że świat jest po prostu jeszcze ciekawszy!

Scenariusz i reżyseria: Maria Szajer
Czas trwania: 30 min. + 15 min. zabawy
Wiek: 1-5

Więcej informacji, bilety (39 zł od osoby w weekend / 35 zł od osoby w tygodniu) TU.

TEATR GULIWER, ul. Różana 16

Drugi nasz ulubiony teatr dla maluchów. Teatr Guliwer to jeden z najstarszych warszawskich teatrów dla dzieci. Miejsce z niesamowitą historią, aktorami i reżyserami, którzy wychowali kilka pokoleń warszawiaków. Innymi słowy, prawdziwy teatr dla dzieci z duszą, którego jesteśmy stałymi bywalcami. Na wiosnę polecamy dwa premierowe spektakle: „Jak się robi cyrk?” oraz „Legendę o Syrence”.

„Jak się robi cyrk?” – PREMIERA!

Niezwykle współczesna baśń o drodze ku szczęściu wiodącej przez realizację najskrytszych pasji i talentów. Historia rozgrywa się wokół spotkania młodego adepta sztuki cyrkowej z mistrzem, który najlepsze lata swojej aktywności ma już za sobą. Dodatkowo, na początku wcale za sobą nie przepadają. Czy uda im się znaleźć wspólny język i zespolonymi siłami powołać do życia to, co kochają najbardziej – czyli CYRK?

Widowiskowa rewia numerów cyrkowych realizowanych w konwencji czarnego teatru staje się w tym przypadku międzypokoleniowym łącznikiem. Spektakl udowadnia, że w kwestii umiejętności posługiwania się wyobraźnią na przestrzeni lat nie zmieniło się aż tak wiele.

Jak się robi cyrk mając do dyspozycji tylko wyobraźnię? Przekonajcie się sami! My możemy tylko dodać, że nasze maluchy, Mania i Jasio, wyszły za-chwy-cone! Podobnie jak reszta pełnej sali widzów :).

Scenariusz i reżyseria: Punch Mama
Czas trwania: 1 godz. 30 min. (z przerwą)
Wiek: 5+ (sądzę jednak, że bystre 3-latki spokojnie sobie poradzą)

Więcej informacji, bilety (20-40 zł od osoby) TU.

„Legenda o Syrence” – PREMIERA!

Spektakl na motywach, z całą pewnością znanej nam wszystkim, Legendy Warszawskiej Artura Oppmana.

Niektóre legendy potrafią rozbudzić w nas nutę niepewności, czy osnuta wokół tajemniczych, a nawet fantastycznych zdarzeń historia wydarzyła się naprawdę. Podobnie jest z historią o syrenie pomieszkującej niegdyś na terenach dzisiejszego Powiśla. Podobno to były dwie siostry, rozstały się na wodach Bałtyku. Jedna popłynęła do Kopenhagi, a druga najpierw Gdańska, a później tu, na tereny dzisiejszej Warszawy. Losy tej pierwszej opisał Hans Christian Andersen, zaś losy drugiej badacz legend i varsavianista Artur Oppman.

"Legenda o Syrence", Teatr Guliwer  
 / warszawskie teatry dla dzieci

To właśnie tekst Artura Oppmana stał się pretekstem do powstania tego niezwykłego spektaklu, który przeniesie najmłodszych widzów do pradawnych czasów i zaprosi w krąg mitycznych postaci. Podążając za syrenim śpiewem, będziemy odkrywać tajemnice znanych nam dziś miejsc oraz zdarzeń, które rozegrały się w odległej przeszłości.

Scenariusz i reżyseria: Robert Jarosz
Czas trwania: 1 godz. 30 min. (z przerwą)
Wiek: 3+

Więcej informacji, bilety (20-40 zł od osoby) TU.

  • Jeśli lubicie warszawskie legendy i chcecie sprawdzić, co kryje się za murami warszawskiej Starówki, możecie wybrać się na Rodzinny spacer śladem legend warszawskich – razem z Manią z Jasiem potraktowaliśmy Stare Miasto jak jedną wielką mapę pełną zagadek i tajemnic do odkrycia. Zobaczcie, jak fajnie można spędzić razem czas w samym centrum Warszawy.

TEATR SYRENA, UL. LITEWSKA 3

Kolejne nasze ulubione teatralno-muzyczne miejsce. Mimo że Teatr Syrena nie jest teatrem dla dzieci, to w każdym sezonie można u nich znaleźć prawdziwe muzyczne perełki dla dzieci. W wiosennym sezonie nie jest inaczej – w Syrenie znajdziemy m.in. kultowego już „Kota w butach” i „Dzieci z Bullerbyn”, które tym razem szczególnie polecamy. Dlaczego? Dlatego, że od kilku tygodni Marianka ma totalnego fioła na punkcie Lisy, Anny i Britty – codziennie czytamy książkę a przed snem obowiązkowo słuchamy audiobooka :).

„Dzieci z Bullerbyn”

Opowieść o małych, wszędobylskich mieszkańcach sympatycznej osady Bullerbyn zna niemal każdy, bo powieść Astrid Lindgren to szkolna lektura a zarazem jedna z ukochanych książek dzieciństwa wielu pokoleń.

Współautorem adaptacji i reżyserem przedstawienia jest Krzysztof Jaślar, którego muzyczne spektakle („Zamach na MoCarta” czy „Śpiewnik Pana Wasowskiego”) stały się przebojami Teatru Syrena. Jak zwykle w przypadku przedstawień dla dzieci, tak i tym razem spektakl pełen jest melodyjnych piosenek i tańca.

Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Jaślar
Czas trwania: 1 godz. 40 min (z przerwą)
Wiek: 5+

Więcej informacji, bilety (45 zł od osoby) TU.

TEATR LALKA PL. DEFILAD 1

Teatr Lalka, podobnie jak Teatr Guliwer, to jeden z najstarszych polskich teatrów dla dzieci – oba zostały założone w 1945 roku. Ten warszawski teatr dla dzieci od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród małych warszawiaków – za każdym razem, jak jesteśmy na spektaklu w Lalce, sala pęka w szwach.

Tym razem polecamy Wam dwa premierowe spektakle: „Piaskowego Wilka” (Marianka z Jasiem uwielbiają książkową Karusię Åsy Lind) i „Ptaka Zielonopiórego” – oba zapowiadają się niezwykle ciekawie!

„Piaskowy Wilk” – PREMIERA!

Gdy jest przy tobie Piaskowy Wilk możesz poczuć się bezpiecznie. To on staje się twoim powiernikiem, pomaga wyjaśniać zagadki świata, potrafi znaleźć odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. Przygody Karusi i jej słonecznozłotego przyjaciela, znane Wam na pewno z popularnej książkowej serii szwedzkiej autorki Åsy Lind, zostają ukazane w planie aktorskim i lalkowym. Co więcej, akcja przedstawienia na Scenie Foyer rozgrywa się wśród widzów.

Scenariusz i reżyseria: Julia Szmyt
Czas trwania: 50 min.
Wiek: 4+

Więcej informacji, bilety (15-35 zł od osoby) TU.

„Ptak Zielonopióry” – PREMIERA

Król lubi wiedzieć, co myślą poddani w jego królestwie. Przebrany za włóczęgę przysłuchuje się opowieściom trzech sióstr. Tak ujmuje go szczerość panien, że postanawia spełnić ich marzenia…  Jednak to jeszcze nie koniec bajki. Okazuje się, że szczęście jednej osoby może być dla drugiej powodem do zazdrości…

Ta szczególna baśń o zdradzie, zawiści i poszukiwaniu utraconego szczęścia posłużyła Jarosławowi Kilianowi – jak zawsze zresztą – do uruchomienia teatru cudów. Czy tańcząca woda, grające drzewo i tajemniczy Ptak Zielonopióry pomogą odwrócić zły los? W przedstawieniu pojawią się: komedia dell’arte, marionetki sycylijskie, sztuczki, humor, ale też filozoficzna refleksja. A do tego muzyka grana na żywo!

Scenariusz i reżyseria: Jarosław Kilian
Czas trwania: 90 min.
Wiek: 6+

Więcej informacji, bilety (15-35 zł od osoby) TU.

TEATR SOHO, UL. MIŃSKA 25

Teatr, który powstał z prawdziwej pasji. Teatr Soho to niezależny teatr prowadzony przez Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło – artystyczna platforma skupiająca niezależnych twórców teatralnych, animatorów kultury i społecznych aktywistów. Poza spektaklami i różnymi projektami dla dorosłych zawsze masz też coś dla dzieciaków.

Tym razem chcemy Was zabrać w podróż do Skandynawii i do ukochanej przez nasze dzieci Doliny Muminków – my już nie możemy się doczekać, aż się tam przeniesiemy, choćby teatralnie!

„Dolina Muminków w listopadzie”

Pierwsza polska realizacja teatralna „Doliny Muminków w listopadzie” według prozy Tove Janson. Aktorzy grają w żywym planie, a zbudowana z prostych elementów funkcjonalna scenografia tworząca Dom Muminków przypomina plac zabaw. Przestrzeń uzupełnia dodatkowo muzyka skomponowana specjalnie do spektaklu przez Patryka Zakrockiego autora dźwiękowych słuchowisk dla dzieci.

Czy bohaterom uda się zrealizować swoje marzenia i stać się kimś innym? Filifionce powiedzie się wielka ucieczka od sprzątania a wuj Truj zapomni o swojej starości? Co z Włóczykijem? Odnajdzie jesienną melodię? No i czy zobaczymy Paszczaka za sterem łodzi, Mimblę, kiedy tańczy i Homka w otoczeniu prawdziwych przyjaciół?

Tego nie wiadomo. Jednak jedno jest pewne – w ciepłym i przytulnym Domu Muminków bohaterowie po raz pierwszy od dawna poczują się przez moment bezpieczni i szczęśliwi.

Reżyseria: Igor Gorzkowski
Czas trwania: 80 min.
Wiek: 6+

Więcej informacji, bilety (30 zł od osoby dorosłej / 20 zł od dziecka) TU.

TEATR OCHOTY, UL. REJA 9

Podobnie jak Teatr Syrena, Teatr Ochoty nie jest typowym warszawskim teatrem dla dzieci. Poza fantastycznymi projektami teatralnymi skierowanymi do najmłodszych, w tym najmniejszym teatrze miejskim w Warszawie, można zobaczyć mnóstwo różnych odważnych propozycji dla widza dorosłego, nie tylko stricte teatralnych. To prawdziwe centrum wrażliwości i kreatywności, gdzie każdy, niezależnie od wieku, płci i zainteresowań znajdzie coś dla siebie.

My wyszukaliśmy dla Was prawdziwą perełkę. Trzeba na nią chwilę poczekać – najbliższe spektakle odbędą się dopiero w czerwcu.

„Księżycowo” – spektakle zaplanowane na 8 maja 2019

„Księżycowo” to absolutny hit. Ten interaktywny spektakl dla rodzin z dziećmi do 2 roku życia został zainspirowany naturą i architekturą wyspy Lanzarote oraz tworczością Cesara Manrique.

„Księżycowo” zostało zrealizowane przez Kolektyw Holobiont, laureata ostatniego „Polowania na motyle” w Teatrze Ochoty, który tworzą dwie artystki związane ze sceną tańca eksperymentalnego: Aleksandra Bożek-Muszyńska i Hanna Bylka-Kanecka. Bliska jest im idea umożliwiania dzieciom uczestnictwa w wydarzeniach artystycznych wysokiej jakości już od najmłodszych lat. Dlatego do swojego projektu zaprosiły wybitnych twórców sztuki współczesnej. Pierwsza z nich to Alicja Bielawska, nominowana do Paszportów Polityki w kategorii sztuk wizualnych. Drugi to Michał Jacaszek, wielokrotnie nagradzany twórca muzyki teatralnej i filmowej. Dodatkowo, ten fantastyczny duet został uzupełniony przez Bożenę Wydrowską, tancerkę i choreografkę specjalizującą się w tańcu vogue.


„Księżycowo”, Teatr Ochoty, fot. B. Warzecha
/ warszawskie teatry dla dzieci

Spektakl bez użycia słów, zapraszający do niespiesznego odkrywania wykreowanego świata, odpowiada na współczesny problem przebodźcowania. Budząc wyobraźnię i ekspresję uczestników, stwarza przestrzeń do rodzinnego spotkania i zacieśnienia więzi między dzieckiem i dorosłym. Innymi słowy, buduje relację pomiędzy opiekunem a maluchem. Właśnie taki teatr kochamy najbardziej!

Uwaga: Zarówno dorosłych jak i dzieci prosimy o przyjście w stroju niekrępującym ruchów. W przestrzeń spektaklu uczestnicy wchodzą bez butów.

Twórcy: kolektyw Holobiont
Czas trwania: 45 min. + 15 min. zabawy (bez przerwy)
Wiek: 6 miesięcy – 2 lata

Więcej informacji, bilety (30 zł od osoby dorosłej / 20 zł od dziecka) TU.

WARSZAWSKIE TEATRY DLA DZIECI TO TAKŻE…MUZEUM PRAGI, UL. TARGOWA 56

I na koniec teatralna propozycja spoza murów warszawskich teatrów dla dzieci.

Muzeum Warszawskiej Pragi to co prawda nie teatr, ale dzieje się tam tak dużo różnych teatralnych i różnych innych wspaniałych projektów dla rodzin z dziećmi, że musiało znaleźć się w naszym zestawieniu. Tym razem Muzeum Warszawskiej Pragi i Praski Teatr Lalek zapraszają na „Piratów z DNA Wisły” – spektakl połączony ze spotkaniem wokół premiery audiobooka – słuchowiska przygotowanego na podstawie spektaklu.

„Piraci z DNA Wisły”

Po pożarze kamienicy 10-letni Ząbek wraz z mamą muszą się wyprowadzić. Na miejscu ich kamienicy zostanie zbudowane nowoczesne osiedle. Podczas pakowania zabawek Ząbek spotyka ukrytego w piwnicy Pytona i znajduje skrzynię należącą do jego ojca. Stary kufer zawiera pirackie dzienniki wypraw, rysunki baśniowych stworów i mapę, według której na dnie Wisły ukryty jest skarb. Ząbek wraz z Pytonem udają się w niebezpieczną podróż na dno rzeki, aby zdobyć skarb, zapobiec wyprowadzce i uratować kamienicę…

Scenariusz i reżyseria: Michał Walczak
Data: 31 marca 2019, godz. 16:00, czas trwania: 2 godz. (spektakl + spotkanie)
Wiek: 6 miesięcy – 2 lata

WSTĘP BEZPŁATNY, więcej informacji: TU.

Tekst powstał na podstawie materiałów prasowych (informacje + zdjęcia) od teatrów.

*************************************

Dołącz do nas!

⇒ Zapraszamy do naszej grupy na Facebooku Aktywni Rodzice – co fajnego można robić z dziećmi, w której zarażamy energią do rodzinnego podróżowania i aktywnego spędzania czasu z dzieciakami. 

⇒ Będzie nam bardzo miło, jesli polubisz nasz profil Our Little Adventures na Facebooku i będziesz obserwować nas na Instagramie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.