Główna » Warszawskie domy kultury – kultura dla całej rodziny

Warszawskie domy kultury – kultura dla całej rodziny

by Karo
Zakurzona paprotka na oknie, szare linoleum i znudzona sekretarka pijąca kawę? Warszawskie domy kultury już dawno przestały przypominać swoje stereotypowe PRL-owskie koszmarne odpowiedniki! Współczesne domy kultury to nowoczesne instytucje, miejsca twórczej energii, spotkań z drugim człowiekiem i projektów zmieniających świat. To od nich w głównej mierze zależy kształt naszej lokalnej kultury. Zapewniam Was, że jeśli dawno nie odwiedzaliście żadnego domu kultury, to naprawdę możecie się zdziwić :).
 

Czy chodzimy do domu kultury? Jasne, że tak!

Przez cały ubiegły rok, dzięki fantastycznemu pomysłowi Marty Boratyńskiej z Białołęckiego Ośrodka Kultury chodziliśmy z Manią na "Czytamisie" – cudowne rodzinne warsztaty prowadzone przez Anię Hajzik-Jurlewicz (więcej: Razem najlepiej! Czytamisie – kameralne warsztaty rodzinne), braliśmy udział w niesamowitych performensach (przebieraliśmy się za zielone tuje w projekcie Izy Rutkowskiej!), teraz wybieramy się do Dorożkarni do warsztatowni, gdzie będziemy robić mydło. Do Służewskiego Domu Kultury jeździmy oglądać kozy, bawić się na jednym z fajniejszych placów zabaw i napić się pysznej kawy czy zjeść domowe ciacho w Służę Kawą (dzieciaki dostają gratis gorące mleko z pianką!). Planujemy też wziąć udział w grudniowym ptasim spacerze ornitologicznym (wiedzieliście, że w Dolince Służewieckiej mieszkają zimorodki – jedne z najbardziej kolorowych ptaków w Polsce?).
 
 
Poza tym w domach kultury regularnie chodzimy na spektakle teatralne dla małych i dużych, koncerty (Kortez, Ania Dąbrowska, Jerz Igor, Budyń Julka Tuwima, Jan Garbarek, Zalewski czy Siostry Przybysz), wystawy fotografii, spotkania podróżnicze. Domy kultury to prawdziwe fabryki kulturalne – naprawdę możecie być pozytywnie zaskoczeni, czego można tam doświadczyć.
 

Dlaczego warto chodzić do domu kultury?

1. Dom kultury jest blisko Was – kultura jest rzeczywiście na wyciągnięcie ręki. Wiecie, że w Warszawie istnieje ponad 20 domów kultury? Na Mokotowie, gdzie mieszkamy, jest ich aż cztery: Dorożkarnia na Siekierkach, Centrum Łowicka na Starym Mokotowie, Kadr na Gónym Mokotowie i Służewski Dom Kultury na Służewiu. Każda dzielnica ma takie miejsce. Sprawdźcie, która instytucja jest niedaleko Was (tu znajdziecie czytelną mapkę: nadajemykulture.pl).
 
2. Szukacie warsztatów z animacji komputerowej, chustowania albo urban jungle? A może jesteście fanami stand-upu, alternatywnego teatru albo chcecie zapisać dziecko na wymarzone zajęcia artystyczne? Z dużym prawdopodobieństwem wszystko to znajdziecie w swoim domu kultury. 
 
3. Domy kultury budują społeczność lokalną. To miejsca żywe, otwarte na potrzeby małych i dużych, młodych i starych, zbliżające nowych i starych warszawiaków. Ludzie pracujący w tych instytucjach już dawno wyszli zza swoich biurek, by poznać potrzeby i zwyczaje mieszkańców, dowiedzieć się, jak lubią spędzać wolny czas, jakie mają przyzwyczajenia i w czym chcieliby wziąć udział. Spróbujcie pójść do Waszego domu kultury i zapytać o coś, czego jeszcze tam nie ma. Jestem przekonana, że niedługo będzie to w ich ofercie :).
 
Poza tym, fajnie jest chodzić do miejsca, gdzie zna się pana portiera, znajoma twarz odbiera od nas kurtkę a nasze dziecko jest witane przez tego samego ulubionego instruktora, który obserwuje jego rozwój, prawda? 
 
4. Domy kultury to miejsca, gdzie dzieją się prawdziwe cuda. Wiecie, że Dom Kultury Praga wraz z mieszkańcami przerobił tonę gliny na oryginalne kafle, z których powstanie największa mozaika w Warszawie? Albo że w Służewskim Domu Kultury mieszkają kozy a w Bielańskim pszczoły? Słyszeliście, że w PROMie Kultury na Saskiej Kępie można siedem dni w tygodniu oglądać wystawy w galerii sztuki całkowicie za darmo? Z kolei w Domu Kultury „Rembertów” można  wyhodować rzodkiewkę, upiec chleb, zbudować samolot lub stworzyć swój własny film,  W Domu Kultury Zacisze są fantastyczne Sensowtorki dla maluszków a dla starszaków warsztaty z 3D. Niesamowite, prawda?
 
5. Macie pomysł na wydarzenie, warsztaty albo chcecie regularnie spotykać się z przyjaciółmi ale nie macie gdzie? Sprawdźcie, czy w Waszym domu kultury funkcjonuje Miejsce Aktywności Lokalnej – taki dom sąsiedzki, do którego każdy może przyjść i nieodpłatnie wziąć udział w jakiś warsztatach albo poprowadzić coś fajnego dla okolicznych mieszkańców. W Warszawie powstaje ich coraz więcej i więcej, m.in. Dwa Jelonki na Bemowie, Moje Szmulki na Pradze-Północ, Samogłoska na Bielanach czy Akumulator i Mikromiasto na Mokotowie.
 
6. W domach kultury mnóstwo jest zajęć, warsztatów i wydarzeń (często bezpłatnych) dla najmłodszych i dla całych rodzin. Co ważne, prowadzonych na bardzo, bardzo dobrym poziomie. To właśnie w domach kultury dzieci często mają pierwszy kontakt ze sztuką – uczą się czytać obrazy, rozumieć teatr czy budować relacje z równieśnikami. Wszystko to po to, by w przyszłości być świadomymi odbiorcami kultury, niezależnie od tego, gdzie jej będą doświadczać: w Teatrze Wielkim, Operze w Sydney czy na broadwayowskim spektaklu. Wiecie, że wielu znanych artystów zaczynało swoją przygodę ze sztuką właśnie w domu kultury? Kto wie, może Wasze dziecko podczas zajęć teatralnych, z robotyki, animacji komputerowej czy rysunku odkryje w sobie prawdziwą pasję? 
 
Macie swój ulubiony dom kultury? Miejsce, do którego chodzicie od dziecka i lubicie tam wracać? A może odkryliście coś zupełnie nowego? Podzielcie się! :)

Więcej o warszawskich domach kultury: nadajemykulture.pl.


Zdjęcia z Czytamisiów: fot. Ewa Przedpełska dla Białołęckiego Ośrodka Kultury
 

********************************************************

Dołącz do nas!

⇒ Zapraszamy do naszej grupy na Facebooku Aktywni Rodzice – co fajnego można robić z dziećmi, w której zarażamy energią do rodzinnego podróżowania i aktywnego spędzania czasu z dzieciakami. 

⇒ Będzie nam bardzo miło, jesli polubisz nasz profil Our Little Adventures na Facebooku i będziesz obserwować nas na Instagramie.

Bądźmy w kontakcie! smiley

 

2 komentarze

Magda 22 listopada, 2018 - 23:08

Bardzo chętnie korzystamy z coraz bogatszej oferty naszych pobliskich domów kultury. Co roku spędzamy tam świetnie przygotowane i magiczne mikołajki. Moje dziewczynki już dopytują kieeedy :)

Odpowiedz
Karo 22 listopada, 2018 - 23:12

Super! A do których domów kultury chodzicie? :)

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.