Główna » Wiza do Jordanii – za darmo

Wiza do Jordanii – za darmo

by Mario

Nie wiem jak Wy, ale my mamy często tak, że kupujemy bilety dość spontanicznie, nie zagłębiając się zbytnio w temat cen noclegów, żywności czy pogody. Wiele razy wyszło nam to na dobre, ale czasami zdarza się nam niemiło zaskoczyć.

Tak też było z Jordanią. O ile bilet do tego kraju jest śmiesznie tani (120 zł), tak koszt wizy na lotnisku w Ammanie jest blisko dwukrotnie wyższy. Tak więc krótki wypad naszej czteroipóletniej rodziny (dzieci też płacą) na „dzień dobry” miał nas kosztować 880 zł.

Rozpoczęliśmy zatem gorączkowe poszukiwania. Nagle zrozumieliśmy, dlaczego wszyscy chcą przekraczać granicę lądową między izraelskim Ejlatem a jordańską Akabą. W naszym przypadku nie urządzała nas zmiana biletów. Pozostało nam dalsze poszukiwanie możliwości zwolnienia z opłaty wizowej. Po przeszukaniu kilkunastu stron i jeszcze większej liczby odesłań trafiliśmy tu.

AKABA W 48H

Czemu nie, pomyśleliśmy. Lądujemy wieczorem, co za różnica, czy Mania i Jasio usną po drodze do stolicy Jordanii, czy do Akaby położonej na jej południowym krańcu. Jedyna różnica dla kierowcy, który będzie musiał spędzić za kierownicą dodatkowe 3,5h.

Pojawił się jednak problem. Nikt nie potrafił potwierdzić, jak wygląda cała ta procedura. Czy musimy mieć – do okazania na lotnisku – rezerwację noclegu, gdzie się dokładnie zgłosić w tej Akabie, czy nas w ogóle puszczą na lotnisku? Tych niewiadomych było całkiem sporo.

KONTROLA NA LOTNISKU W AMMANIE

Kilka z nich miało się rozwiać chwilę po wylądowaniu. Na lotnisku znajdziecie dwa rodzaje stanowisk celników: z napisem Jordan Pass i płatna wiza oraz takie bez napisu. My wybraliśmy te drugie. Niemiły Pan (nie musi wcale być miły po kilku godzinach wbijania pieczątek) na szybką informację o tym, że jedziemy od razu do Akaby, odburknął pytaniem, czy chcemy wizę. My, że nie! Ale chwilę, jak to nie chcemy?! Chcemy, ale nie chcemy płacić. Ta informacja pozostała bez komentarza. Pan wbił nam w paszportach pieczątki i kazał iść dalej.

BIURO ASEZa

Aqaba Special Economic Zone – to biura tej agencji rządowej szukamy. Google daje nam jakieś namiary Jak się okazuje, całkiem poprawne, choć samo zdjęcie zaznaczone na mapach nie napawa optymizmem. Miało być biuro, a okazał się być ogromny budynek rządowej agencji o podwyższonym bezpieczeństwie. Zagadany przez nas urzędnik na parkingu potwierdził, że dobrze trafiliśmy. Po obejrzeniu naszych paszportów podrapał się w głowę i stwierdził, że nie rozumie, po co przyjechaliśmy, ponieważ wizy mamy już wbite.

Jednak my za dużo już widzieliśmy w czasie naszych podróży, żeby się tak łatwo poddać. Pan, widząc nasz brak przekonania, stwierdził, że zadzwoni do szefa i się upewni. Minutę później upewnił się, że gada głupoty, ponieważ, żeby wiza rzeczywiście była bezpłatna, musimy dostać potwierdzenie rejestracji.

Już sam zostałem zaprowadzony przez owego szefa na piętro -1, gdzie bez kolejki, w zadymionym od papierosów pokoju kazano mi wypełnić cztery druczki. Pięć minut później, z kilkoma komórkami rakowymi w płucach więcej, ale z czterema podstęplowanymi kwitkami opuściliśmy biuro ASEZa. Kwiatki te trzeba okazać na lotnisku.

Wszystko okazało się bajecznie proste. Jeśli więc planujecie zwiedzać całą Jordanię, warto zaplanować swoją podróż tak, by po lądowaniu w Ammanie, znaleźć się w ciągu 48 godzin w Akabie. Unikniecie w ten sposób opłaty wizowej.

Ciekawostką jest to, że podczas kontroli na lotnisku w Ammanie, już w drodze do Warszawy, nikt od nas nie żądał okazania tego kwitka. Na nasze pytanie o stopień kontroli tych dokumentów zobaczyliśmy uśmiech na twarzy celnika. Machnął ręką i kazał iść dalej. Podrążyliśmy jednak temat i okazuje się, że to, co mieliśmy w paszporcie to była rzeczywiście wiza wydana na Akabę i że w zasadzie tyle wystarczy.

❥ ❥ ❥

Jeśli marzycie o podobnej podróży, to kliknijcie w obrazek poniżej. Być może właśnie zaczyna się Wasza przygoda życia! ❥

❥ ❥ ❥


36 komentarzy

Kris 9 listopada, 2022 - 23:11

Cześć, planuję wyjazd na przełomie listopada i grudnia (Amman, Petra, Wadi Rum, Akaba). Czy wiesz jak jest pogoda w Jordanii w tym czasie?

Odpowiedz
Marta 13 października, 2022 - 21:16

Czesc wszystkim , lecimy w lutym, jaka w praktyce jest tam pogoda?

Odpowiedz
Mario 16 października, 2022 - 21:17

Na południu słońce i pewnie koło 28 stopni. Środek Petra – wietrzenie i zimno, możliwy śnieg. Północ podobnie.

Odpowiedz
Gracjan 24 lutego, 2020 - 08:41

Hej! Super wpis i porady. Dwa szybkie pytanka:
1. Lądujemy o 21 w czwartek – z tego co na google widze – w piątek i sobotę mają zamknięte – w niedziele od 8 jest czynne
a) czy jest szansa że w niedziele są otwarci wgl?
b) czy jak przyjdziemy tam po 56 godzinach a nie 48 h to coś się stanie?

2. Orientujecie się jakie nas spotkają konskwencje jeśli uda się nam przejść bez płacenia – że niby jedziemy do Akaby – a będziemy próbować bez „karteczek” jakby nas sprawdzili? Zapłacimy po prostu jak za wizę czy gorzej? Bo jako że mają zamknięte a w poniedziałek już wylatujemy to chyba nie damy rady tego załatwić.

Trzymajcie się!

Odpowiedz
Mario 24 lutego, 2020 - 15:39

Tak w niedzielę są otwarci, bo w Islamie to piątek i sobota są dniami wolnymi od pracy.
Nikt nie sprawdzi tych godzin moim zdaniem, więc 56 podejrzewam, że też będzie ok.
Jeśli was zagadają o ten świstek z Akaby i go nie będziecie mieć, to płacicie cenę wizy i chyba 1,5JOD za każdy dzień wyjazdu. Musisz sprawdzić dokładnie tę kwotę.

Odpowiedz
JArek 3 lutego, 2020 - 21:00

W styczniu 2020 przekroczyliśmy granicę w Akabie i po 5 dniach wylecieliśmy z Ammanu. Wizy nie potrzebowaliśmy, a na wielu stronach internetowych i w przewodniku wyd. Bezdroża jest napisane, że bezpłatna wiza jest tylko w przypadku przekroczenia granicy Eilat-Akaba i powrót tym samym przejściem.

Odpowiedz
Mario 3 lutego, 2020 - 21:24

Nie wiemy, co jest napisane w przewodniku. Zasada jest taka, że jeśli przekraczasz granicę w Akabie – bez znaczenia czy lądową czy powietrzną drogą masz darmową wizę, bo wjeżdżasz do Akaba Special Economic Zone (ASEZa).

Odpowiedz
Szulek 11 stycznia, 2020 - 15:52

Cześć
Dzięki za radę. Na razie bez problemu wjechaliśmy do Jordanii nie płacąc nic.
Pokazaliśmy rezerwacje w Akabie i wynajętego auta.
Jutro jedziemy do Akaby po te potwierdzenie rejestracji.
Mam nadzieje ze również będzie bez problemów.

Odpowiedz
Szulek 13 stycznia, 2020 - 07:59

Komentując swój wcześniejszy post. W Akabie w biurze Aseza otrzymaliśmy potwierdzenie rejestracji.
Wiec wiza otrzymalismy dla naszej 4 za darmo.
Extra – dzięki za podpowiedz.

Odpowiedz
Daniel 2 stycznia, 2020 - 00:14

Cześć, wiem, że sporo ludzi zadawało podobne pytania, ale dla mnie nadal nie jest do końca jasne – skoro „bez problemu” w Akabie dostajemy pieczątkę z wizą do paszportu, to po co należy jeszcze jechać do biura ASEZ po te dodatkowe kwity? Czy one są potrzebne jeśli chce się zwiedzać miejsca poza Akabą, np. Petrę? Pozdrawiam i dziękuję z góry.

Odpowiedz
Mario 2 stycznia, 2020 - 00:17

Taka jest oficjalna procedura. To, że celnik na lotnisku w większości przypadków machnie na to ręką to już inna inszość. Znamy jednak taki przypadek, że poprosili o te kwitki.

Odpowiedz
Kasia 10 grudnia, 2019 - 18:05

Top niestety nie zawsze działa. Nam (koniec listopada 2029) też się nie udało. Dyskusja z szefem celników, nie i koniec, żadne potwierdzenia rezerwacji noclegów w Aqabie, tylko boarding pass. Ale dodatkowe 80 JOD (dwójka dzieci) szybko „odrobiliśmy” bo ceny street foodów pozytywnie zaskoczyły:) (oczywiście poza Wadi Musa i Petrą)

Odpowiedz
Grzesio 14 listopada, 2019 - 23:23

Czy żeby otrzymać darmową wizę muszę przekroczyć granicę w tym samym miejscu czy to bez znaczenia? Planuje 3 noclegi w Jordanii, przejazd droga lądowa z Izraela w Akabie a potem powrót samolotem z Ammanu do Warszawy.

Odpowiedz
Mario 15 listopada, 2019 - 00:10

Jeśli wchodzisz lądowym do Akaby to jesteś w strefie ASEZA i dostaniesz wizę darmową (bez konieczności nawet wchodzenia do ASEZA). Będziesz musiał jednak zapłacić opłatę wyjazdową z Izraela. Potwierdź te informacje bo ja znam tę procedurę jedynie z teorii opisanej w necie.

Odpowiedz
Kamila 27 września, 2019 - 13:54

Witam. Czy pamiętają państwo w jakich godz otwarte jest biuro ASEZA, i czy w piątki pracuja.?
GDYBY państwo mieli jakieś nowe informacje odnośnie tego czy wciąż jest aktualna sprawa z tą darmowa wiza to byłabym wdzięczna za komentarz.

Odpowiedz
Mario 27 września, 2019 - 14:31

Nie, nie pamietamy niestety. Nie liczylbym ze sa otwarci w piatek. Co do informacji nowych, to dostajemy znaki, że jak sie trafi na malo przychylnych celnikow to żądają okazania biletu do Akaby.

Odpowiedz
Tomek 7 października, 2019 - 22:02

Biuro ASEZA jest czynne od niedzieli do czwartku w godzinach 8-15, informacje te można znaleźć w internecie. Dzsiaj wróciliśmy z Jordanii i pełen sukces w kwestii opłaty za wizy. Na lotnisku w Ammanie pokazałem rezerwację hotelu w Aqabie z booking.com, pogadali trochę i wpuścili. Rezerwacja była w języku polskim, od następnego dnia i tylko na 4 osoby, a było nas 6. Pojechałem do ASEZA, załatwiłem to kwity, co zajęło mi 25 minut, bo była kolejka. Na lotnisku w Ammanie nikt nie chciał ich oglądać, a wiedzą na pewno, że to wiza do Aqaby, bo na Jordanpass są inne pieczątki w paszporcie.

Odpowiedz
Luki 19 września, 2019 - 15:26

Różnie czytałem , jednym się udaje , drugim nie ja zaryzykuje i pokaże przy odprawie rezerwacje noclegów i zdjęcia budynku gdzie to się odbywa , myśle , ze nie będzie problemów najwyżej na szybko się kupi Jordan Pass

Odpowiedz
Lukasz 19 września, 2019 - 11:03

Będą problemy z darmową wizą w Aqabie ? jeśli pobyt w Jordani a co za tym idzie w Aqabie będzie czterodniowy w tym trzy noclegi ? Jest wymagana jakaś minimalna ilość noclegów ?

Odpowiedz
Mario 19 września, 2019 - 12:43

Nie spotkalismy sie z minimalna iloscia noclegow w przypadku akaby. wiem ze jak jedziesz na krocej to wiza chyba jest drozsza. uwaga tez bo ostatnio czytałem ze nie chca puszczac w Ammanie na darmowa wize.

Odpowiedz
Anonim 7 września, 2019 - 17:19

Dziękuje bardzo za odpowiedzi, czyli mogę bez obaw z wydrukowaną rezerwacją pokazać celnika i potem w tym urzędzie w Aqabie dopełnić formalności ?. Pozdrawiam

Odpowiedz
Anonim 7 września, 2019 - 11:53

Witam właśnie lądowanie będzie a Ammanie i powrót tak samo , tylko od razu chce jechać do Aqaby na trzy noce i załatwić tam wizę tylko nie wiem czy celnicy zrozumieją ta ideę jak w państwa przypadku. Pozdrawiam

Odpowiedz
Mario 7 września, 2019 - 13:56

Zrozumieja, oni dobrze wiedzą o tej wizie. wydrukuj swoj booking hotelowy.

Odpowiedz
Anonim 7 września, 2019 - 08:22

Witam chciałbym wybrać się s grudniu do Jordani i chciałbym ogarnąć tak jak państwo z wizą , zarezerwuje trzy noclegi w Aqabie i lot powrotny odbędzie się z Ammanu myślą państwo , ze dadzą mi wydrobić wizę w Aqabie na lotnisku bez problemów ? Pozdrawiam

Odpowiedz
Mario 7 września, 2019 - 09:20

Jesli lądujesz w Akabie to nie musisz miec platnej wizy. powinni ci wbić na lotnisku wize za darmo. nie wiem czy do końca też zrozumialem dobrze że lądujesz w Akabie

Odpowiedz
Anonim 5 września, 2019 - 18:51

Witam Czy wrócili Państwo z lotniska w Ammanie do Polski czy z Aqaby ?

Odpowiedz
Mario 5 września, 2019 - 21:51

Wracaliśmy z Ammanu.

Odpowiedz
Przemek 8 maja, 2019 - 20:14

Hej. Skorzystałem z Waszego tipa na wizę.
Pizzy rodzinie 2+2 (3/4 lata) zdecydowanie ta opcja się opłaca.
Powiedziałem w czym rzecz, poprosił o „boarding Aqaba”, nie jestem pewny o co mi chodziło, ale pokazałem mu potwierdzenie noclegu (jedną noc w Aqabie), chwilę patrzył na to i bez większego problemu poszło.

Na miejscu tylko uważajcie, w czasie Ramadanu (maj) w Aqabie załatwicie wizę 9-14. W innych godzinach biuro ASEZ jest zamknięte na 4 spusty.

Dzięki wielkie za podpowiedź!

Odpowiedz
ewa 11 kwietnia, 2019 - 11:51

Czy wiecie coś na temat zniżek dla dzieci? Mam na myśli wstęp do Petry lub Wadi Rum, lecimy z dwuletnia córeczką, chcemy kupić Jordan Pass, zastanawiam się czy jeśli dziecko ma wstęp wolny do tych atrakcji opłaca się kupować dla Małej Jordan Pass czy tylko wizę na lotnisku?

Odpowiedz
Mario 11 kwietnia, 2019 - 12:00

Nie opłaca się JP kupować dla dziecka, bo ono nic nie daje. Do Petry wejdzie córka za darmo tak jak wszędzie indziej. Zniżek dla dzieci na wizę nie ma, dlatego kombinowaliśmy z tą Akabą i wizą za darmo.

Odpowiedz
Karolina 20 marca, 2019 - 19:08

Czyli ta cala procedura otrzymania tych papierkow w Aqabie nie trwala dlugo tak? Oplaca sie w to bawic jesli jestesmy tylko na 4 dni a Jordanii i nie mamy pozyczonego samochodu, zeby specjalnoe jechac po te papierki?

Odpowiedz
Mario 20 marca, 2019 - 19:41

U nas trwało to z 10 minut, z wypełnieniem kwitów. Czy się opłaca to zależy od tego o której lądujecie i czy będzie jakieś połączenie z Ammanu do Akaby. Jaki jest wasz dalszy plan itd.

Odpowiedz
Karolina 2 marca, 2019 - 15:08

Przylatując I wykazując z Akaby, otrzymujemy wizę za darmo. Bez zbędnych ceregieli celnik wbija ją do paszportu. Loty do Akaby bardzo tanie z Berlina.

Odpowiedz
LW 12 maja, 2019 - 22:43

Karolina, mam lot do Aqaby – 7 dni – wylot z Aqaby. Gdzie mam prosić o darmową wizę? Chcemy zwiedzić Petrę, Wadi Rum, Martwe, Nebo. Czy warto kupować JP? Jesteśmy parą z 11 latkiem.

Odpowiedz
Mario 18 maja, 2019 - 22:31

Hej, przepraszam, że z opóźnieniem. W naszym wpisie o wizie za darmo masz podaną dokładną lokalizację gdzie zdobyć darmową wizę. Bodajże dzieci do 12 lat mają za darmo wszystko więc moim zdaniem w Waszym przypadku nie opłaca się JP.

Odpowiedz
K J 24 lutego, 2019 - 10:45

Właśnie wróciliśmy z Jordanii i …nam się nie udało. Mieliśmy zarezerwowany nocleg z Aquabie (pokazaliśmy panu celnikowi). Pan zapytał czy jedziemy do Aquaby i tam będziemy przez cały pobyt. Nie ściemnialiśmy, że nie i pozostało na „you need visa”.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.