Dlaczego spacerowanie, chodzenie jest dla nas tak meeega mega superhiperważne? Bo żaden inny ruch nie robi nam tak fenomenalnej roboty, jak zwykłe chodzenie właśnie! Ile powinniśmy stawiać kroków dziennie dla zdrowia? Zebrałam dla Was najważniejsze info na temat zwykłych-niezwykłych spacerów.
O naszym ulubionym temacie, czyli spacerowaniu, chodzeniu, oraz wszystkim, co sprawia, że jest to meeega mega superhiperważne, mogę mówić bez końca! Pisałam o tym na blogu, wielokrotnie mówiłam Wam o tym na naszym Instagramie.
Dr Asia Podgórska w swojej fenomenalnej książce „Tak działa mózg” trafnie zauważa, że stawianie kroków, czyli zwykłe chodzenie, jest po prostu wpisane w naszą biologię. To najbardziej naturalny, podstawowy, a zarazem prozdrowotny rodzaj aktywności fizycznej:
Stawianie kroków, chodzenie jest czymś wpisanym w naszą biologię, najbardzej naturalnym i podstawowym, a zarazem prozdrowotnym rodzajem aktywności fizycznej. Sprzyja odkrywaniu świata, wietrzy głowę i wiem – zabrzmi to pewnie dość trywialnie – ożywia ciało i umysł (…). Chodzenie jest nierozwerwalnie związane ze sprawnością, zdrowiem wszystkich struktur i systemów w ciele. Jest najprostszym i dostępnym dla wszystkich narzędzeniem. Nie ma tu stopnia zaawansowania, przygotowania, jest darmowe i możliwe do wykonania w zasadzie wszędzie (s. 337, Podgórska J., „Tak działa mózg. Jak mądrze dbać o jego funkcjonowanie”).
Realizowane od lat badania naukowe potwierdzają, że chodzenie ma niezwykłe korzyści dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.
❥
Chodzenie a nasza biologia
Badania naukowe dowodzą, że chodzenie nie tylko usprawnia działanie stawów, umożliwiając im zaopatrzenie w maź stawową, ale również sprzyja utrzymaniu tkanki mięśniowej, której utraty doświadczamy z wiekiem. To prosty sposób na zadbanie o kondycję naszego ciała, przy minimalnym ryzyku kontuzji. Co więcej, chodzenie ma rewelacyjny wpływ na proces starzenia się mózgu – dzięki niemu nasz umysł starzeje się znacznie wolniej.
❥
Krążenie a praca mózgu
Nasze codzienne spacery mają bezpośredni wpływ na poprawę krążenia, co jest kluczowe dla pracy mózgu. Bez odpowiedniego dopływu krwi, tlenu i składników odżywczych nasze neurony najzwyczajniej w świecie umierają. Dlatego chodzenie stanowi doskonały sposób na utrzymanie naszego mózgu w optymalnej kondycji. To prosta, dostępna dla wszystkich forma aktywności fizycznej, która może być wykonywana praktycznie wszędzie.
❥
Chodzenie a kreatywność
Chodzenie nie tylko wpływa pozytywnie na zdrowie fizyczne, ale także na sferę psychiczną. Badania wykazują, że regularne spacery poprawiają kreatywność, odkrywczość, a nawet umiejętność myślenia „out of the box”. Kto z nas nie doświadczył chwili, gdy po zwykłym spacerze wraca się z głową pełną nowych pomysłów i nietypowych rozwiązań? To właśnie magiczna moc chodzenia!
❥
Czy istnieje idealna liczba kroków dla zdrowia?
Ile kroków powinniśmy zrobić, aby zachować zdrowie? Badania wskazują, że każdy krok się liczy, ale
minimum to 6 tysięcy kroków dziennie.
Idealnie byłoby pokonywać codziennie powyżej 8 tysięcy kroków, co sprawi, że utrzymamy zdrowie naszego ciała i sprawność naszego mózgu na znacznie wyższym poziomie.
Jak widzicie, spacerowanie to nie tylko prosta forma aktywności fizycznej dostępnej dla niemal każdego, ale fenomenalny sposób na dbanie o nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Także #chodźnadwór, spaceruj i ciesz się fajnym, zdrowym życiem!
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, koniecznie posłuchajcie o tym, co zwykłe-niezwykłe chodzenie robi dobrego dla naszego ciała i umysłu – w #36 odcinku naszego podcastu „DOBRANOCKA DLA RODZICÓW” dr Gosia Jachacz-Łopata mówi o tym bardzo, bardzo dużo.
❥
O tym przeczytasz
CHODŹ NA DWÓR! Nasza kampania outdoorowa
Tekst jest częścią naszej kampanii outdoorowej CHODŹ NA DWÓR!, w ramach której – razem z partnerami kampanii – zachęcamy Was do codziennej aktywności na dworze całą rodziną. Sprawdźcie, co fajnego można z nami robić ❥.
❥