Główna » Potrzebujemy kontaktu z naturą jak nigdy wcześniej – dr n. med. Gosia Jachacz-Łopata, Górska Mama

Potrzebujemy kontaktu z naturą jak nigdy wcześniej – dr n. med. Gosia Jachacz-Łopata, Górska Mama

by Karo

Codzienny kontakt z naturą chyba jeszcze nigdy nie był tak kluczowy jak dzisiaj. Nasze mózgi przetwarzają w tydzień tyle nowych informacji, ile mózgi naszych przodków w ciągu całego życia. A biologicznie nadal jesteśmy tymi samymi organizmami – niewiele się tu zmieniło w ciągu ostatnich kilku tysięcy lat. Posłuchajcie arcyciekawej rozmowy z dr n. med. Gosią Jachacz-Łopatą (@GorskaMama) o tym, jak natura reguluje nasze emocje i dlaczego jesteśmy od niej tak bardzo zależni. Mnie wreszcie połączyły się wszystkie kropki. Seeeeerio!

Jak mówi moja dzisiejsza gościni, na poziomie biologicznym wszyscy jesteśmy tacy sami. Każdy z nas ma te same potrzeby: musi jeść, musi spać zgodnie z rytmem dobowym, a po skończonym wysiłku fizycznym lub umysłowym musi odpocząć. Najlepiej patrząc na to, co daje nam spokój: zielone drzewa i niebieskie niebo. Wtedy nasz mózg dostaje jasny sygnał: jest już dobrze, nie musisz się spinać, nie musisz walczyć, nie musisz uciekać. Możesz się odprężyć i zacząć regenerację.

Ciągły stres i chroniczne przemęczenie

Jednak wystarczy rozejrzeć się dookoła, by stwierdzić, że niewielu z nas pamięta o tym, że nie można żyć w ciągłym napięciu. Ciągły stres, chroniczne przemęczenie organizmu, stan, do którego doprowadzamy się na własne życzenie, żyjąc za szybko i za intensywnie, pociąga za sobą długofalowe konsekwencje.

Rano budzi nas budzik, pijemy szybko kawę, zapominając o śniadaniu, w stresie wychodzimy do pracy, po drodze zawożąc dzieci do przedszkola i szkoły. W pracy ciśniemy, nie mamy chwili na spokojne jedzenie, potem szybko po dzieci. Zajęcia dodatkowe, załatwianie spraw, szybka kolacja. Serial na netfliksie, scrollowanie telefonu przed snem. A sen jakoś nie przychodzi. Wstajemy zmęczeni i dziwimy się, co z nami nie tak.

Znacie to? No właśnie. Wszyscy tak mamy lub miewamy tak od czasu do czasu.

Natura reguluje emocje – każdy ma do niej dostęp!

Dlatego do swojego podcastu DOBRANOCKA DLA RODZICÓW zaprosiłam dr n. med. Gosię Jachacz-Łopatę, fizjoterapeutkę, instruktorkę jogi, autorkę książki „Wdech-wydech”, outdoorową mamę dwóch Dziewczynek, znaną wielu z Was jako Górska Mama. W swojej pracy Gosia wiele miejsca poświęca wpływowi natury na nasz dobrostan fizyczny i psychiczny, pokazując co robić, by czuć się ze sobą lepiej.

Kontakt z naturą jest kluczowy dla naszego zdrowia

Rozmawiamy o naturze jako regulowaniu emocji, o tym, jakim wsparciem jest dla nas w niwelowaniu skutków stresu, chronicznego przemęczenia organizmu, jak wspiera nas w tworzeniu naszej rezerwy poznawczej, która jest tak superważna, by żyć zdrowo, długo i szczęśliwie, m.in. poprzez zapobieganie neurodegeneracji mózgu.

W podkaście dr Gosia dziel się także doświadczeniem, jak zbudować mocną bazę narzędziową u siebie i u dzieci, by móc zarządzać stresem i napięciami psychicznymi, żeby nie odkładały nam się w ciele na długo (wiecie, że stres odkłada nam się na poziomie komórkowym, że nasze ciało magazynuje stres, zapisuje traumy i że wraz z tym zmienia się wręcz struktura naszego ciała?), daje konkretne wskazówki, jak możemy sami dbać o siebie i dzieci.

I co najważniejsze, dr Gosia Jachacz-Łopata łączy porozrzucane w różnych dziedzinach nauki kropki w jedną całość. Ja na przykład wreszcie zrozumiałam, co nam daje życie zgodnie z rytmem dobowym, co z naszym ciałem i emocjami robi zwykły spacer, dlaczego zestresowane ciało szybciej się starzeje, czy dlaczego codzienna relaksacja jest tak ważna zarówno dla nas, dorosłych, jak i dla dzieci.

Seeeeerio, z tej rozmowy biorę dla siebie ogromnie dużo!

Kontakt z naturą to podstawa naszego zdrowia – posłuchaj rozmowy z dr n. med. Gosią Jachacz-Łopatą

Podcastu można też słuchać na innych platformach:

Koniecznie dajcie znać, jak posłuchacie podcastu – niech dobre rzeczy idą w świat!

  • Pamiętajcie, żeby zasubskrybować Dobranockę dla rodziców, gdziekolwiek jej słuchacie ❥
  • Nie zapomnijcie również ocenić podcastu w aplikacji – z góry pięknie dziękuję! ❥
  • No i koniecznie podeślijcie go swoim znajomym – dzięki temu grupa słuchaczy i słuchaczek stale się poszerza ❥

CHODŹ NA DWÓR! Nasza kampania outdoorowa

Rozmowa ta jest częścią naszej kampanii outdoorowej CHODŹ NA DWÓR!, w ramach której – razem z partnerami kampanii – zachęcamy Was do codziennej aktywności na dworze całą rodziną.

Zostań z nami na dłużej!

Inne wpisy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.