Główna » Weekend z dzieckiem w górach. Pomysły na jesienne rodzinne wycieczki

Weekend z dzieckiem w górach. Pomysły na jesienne rodzinne wycieczki

by Karo

Wrzesień i październik to wspaniały czas na jesienne rodzinne wycieczki. Nie doskwierają nam już upały, dni są jeszcze dosyć długie. Pod stopami szeleszczą kolorowe liście, lasy pełne są kasztanów i żołędzi a głowy dzieci pełne pomysłów, jak je kreatywnie wykorzystać. Na jesienny weekend z dzieckiem szczególnie polecamy polskie góry: Bieszczady, Góry Złote i Karkonosze i tatrzańskie dolinki.

Naszym zdaniem to właśnie jesienią góry są najpiękniejsze. Połoniny zamieniają się w kolorowe obrazy a trekkingi po górach nie męczą tak jak latem, kiedy na szlakach bywa naprawdę upalnie. No i jest o połowę mniej ludzi (albo wcale ich nie ma!).

❥❥❥

BIESZCZADY – WETLINA

Bieszczady to nasze ukochane góry. Na wspólne rodzinne wyprawy zaczęliśmy jeździć, kiedy Mania była jeszcze w brzuchu. Potem w brzuchu był Jaś a Mania wydeptywała swoimi małymi stópkami swoje pierwsze ścieżki na Połoninie Wetlińskiej i Caryńskiej. Rok temu z kolei w brzuchu była Basia a nasze starszaki (2,5-letni Jasiek i 4,5-letnia Marianka) niemal same wspięły się na Bukowe Berdo. Startujemy niemal zawsze z okolic Wetliny – stąd jest bardzo blisko do najbardziej popularnych, ale też najpiękniejszych bieszczadzkich szlaków )Bieszczady Wysokie): Połoniny Wetlińskiej, Caryńskiej, Małej i Wielkiej Rawki, Smerka czy Tarnicy, najwyższego bieszczadzkiego szczytu.

Połonina Wetlińska, Bieszczady z dzieckiem, Our Little Adventures
Pierwsza wspólna (Mańka w brzuchu :)) wyprawa w Bieszczady, listopad 2013
Połonina Caryńska, Gdzie na weekend z dziećmi -  Pomysły na jesienne rodzinne wycieczki. Our Little Adventures.
Półtoraroczna Marianka na Połoninie Caryńskiej
Wejście na Połoninę Wetlińską, Bieszczady, Our Little Adventures
Wejście na Połoninę Wetlińską
Gdzie na weekend z dzieckiem? Pomysły na jesienne rodzinne wycieczki.
Teraz dzieciaki wędrują już na własnych nogach – wejście na Bukowe Berdo
Bukowe Berdo - jeden z łatwiejszych szlaków w Bieszczadach Wysokich, Our Little Adventures
Bukowe Berdo – jeden z łatwiejszych szlaków w Bieszczadach Wysokich

Gdzie spać w Bieszczadach?

W Bieszczadach jest mnóstwo pięknych miejscówek, które z łatwością można wyszukać w Internecie. Znajdziemy tu zarówno wysokiej klasy hotele, luksusowe pensjonaty, jak i bogatą ofertę agroturystyczną. Naszymi dwoma ulubionymi miejscami są: klimatyczna, trochę skandynawska Kraina Wetlina w Wetlinie i najstarsza w Polsce agroturystyka z przepysznym jedzeniem – Rusinowa Polana w Dwerniczku.

❥❥❥

GÓRY ZŁOTE – LĄDEK ZDRÓJ

Na jesienne rodzinne wycieczki na przedłużony weekend warto się wybrać także na drugi kraniec Polski. Naszą bazą wypadową może być Lądek Zdrój – klimatyczne miasteczko uzdrowiskowe. Blisko stąd na różne łatwe górskie szlaki, na których małe dziecięce nóżki na pewno sobie poradzą.

Z części uzdrowiskowej Lądka łatwo można dostać się na Trojak – jeden z łagodniejszych szczytów przepięknych Gór Złotych, z którego rozpościera się wspaniały widok na całą Kotlinę Kłodzką. Droga jest prosta, wejście na górę z małego parkingu u podnóża wzniesienia zajmuje około godziny do półtorej, w zależności od tempa i składu ekipy wchodzącej.

Widok ze szczytu Trojak w Górach Złotych obok Lądka Zdroju

Można też podjechać do Międzygórza, leżącego w Śnieżnickim Parku Krajobrazowym, u podnóża masywu Śnieżnika. Z miasteczka prowadzi prosty szlak w kierunku sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej położonego na szczycie Góry Iglicznej. Zarówno dzieciaki (3+), jak i wszystkie energiczne psy, spokojnie dadzą radę przejść całą trasę na własnych nogach.

Droga na Górę Igliczną z Międzygórza

Polecamy też spacer na Borówkową Górę, szczególne miejsce dla naszej historii – to tu w 1987 r. doszło do historycznego konspiracyjnego spotkania działaczy Solidarności Polsko-Czechosłowackiej, m.in. Jacka Kuronia i Václava Havla, można dostać się na kilka sposobów. Można ruszyć albo z Samego Lądka, albo podjechać samochodem na Przełęcz Lądecką i stamtąd ruszyć spacerem albo rowerem w przyjemną i mało wymagającą trasę. Po ok. 3 godzinach docieramy na miejsce.

Rowerem na Borówkową Górę – teraz wybralibyśmy raczej własne nogi :). Dlaczego? Szczegóły naszej wyprawy TU.

❥❥❥

KARKONOSZE – JELENIA GÓRA

Dobrym pomysłem na pierwszy raz z dziećmi w górach są Karkonosze. Jest tam mnóstwo bajecznie prostych, wręcz spacerowych szlaków, podejścia są łagodne. Co więcej, są jeziora, wodospady, dolinki, kotliny, lasy i tajemnicze zamki. Jednym słowem, idealne miejsce na pierwsze wspólne rodzinne wędrówki.

W Karkonoszach wybraliśmy się m.in. na krótką wędrówkę do Wodospadu Kamieńczyka pod Szklarską Porębą. Trasa jest wyjątkowo łatwa, każdy przedszkolak poradzi z nią sobie bez problemu. Trzeba tylko uważać przy zejściu do wodospadu. Prowadzą do niego strome ażurowe schody, które bywają śliskie.

Wejście na wodospad Kamieńczyk pod Jelenią Górą

Gdzie spać w Karkonoszach?

Karkonosze pełne są pięknych, klimatycznych miejscówek. My szczególnie polecamy Folwark Wrzosówka, położony malutkiej wsi Kłopotnica, ok. 20 km na zachód od Jeleniej Góry. Folwark otaczają pola, łąki i lasy, po których można sobie spokojnie spacerować. Ze względu na znikomy ruch na małych dróżkach, bez problemu można jeździć tam rowerem z przyczepką, maluchy mogą śmigać też na rowerkach biegowych czy hulajnogach. Co jakiś czas spotkamy jedynie pasące się krowy, konie i owce albo wychodzące na drogę kury i kaczki. Dodatkowo, pyszne jedzenie, ruska bania, sauny, fajny plac zabaw, staw i zwierzęta. Czego chcieć więcej?

Weekend z dzieckiem w górach. Pomysły na jesienne rodzinne wycieczki, Our Little Adventures
Staw w Folwarku Wrzosówka w Karkonoszach

❥❥❥

TATRY – DOLINKI TATRZAŃSKIE

Tatry, mimo że to najwyższe góry w Polsce, mają całkiem sporo prostych tras, na których poradzą sobie małe nóżki. W zasadzie w Tatrach można byłoby spędzić całe wakacje i codziennie odkrywać coś nowego. My szczególnie polecamy proste, nieskomplikowane techniczne szlaki w tatrzańskich dolinkach, po których da się nawet przejchać wózkiem: Dolinę Strążyską, Dolinę Jaworzynkę, Dolinę Kościeliską i Rusinową Polanę.

Są to propozycje krótkich, max. trzy-czterogodzinnych spacerów. W sam raz, żeby podwychać trochę górskiego powietrza, poskakać po kamieniach, powspinać się na głazy czy pomoczyć ręce w strumieniu, ale za bardzo się nie zmęczyć. Przewyższeń nie ma zbyt wiele, fragmenty szlaków wymagają podejścia pod górę. Przeciętny przedszkolak bez problemu poradzi.

Więcej o tatrzańskich dolinkach: Łatwe trasy w Tatrach dla dzieci – tatrzańskie doliny.

❥❥❥

NASZA WSKAZÓWKA: CO ZABRAĆ W GÓRY? NOSIDEŁKO CZY WÓZEK?

Jeśli dzieci mają mniej niż 3-4 lata, w Bieszczady, Karkonosze, Tatry czy Góry Złote, tak jak w każde góry, przyda się nosidełko ergonomiczne albo nosidło-plecak turystyczny. Testowaliśmy oba rozwiązania i zdecydowanie wolimy miękkie nosidełka ergonomiczne. Mimo że plecak, jak sama nazwa wskazuje, ma dodatkową przestrzeń załadunkową (woda, jedzenie, kurtki, itd.), to dużo wygodniejsze są dla nas miękkie nosidełka. Można je w razie potrzeby zwinąć i schować do plecaka albo przewiązać sobie w pasie. Takie nosidełka też wolą nasze dzieci – są do nas przytulone, jest w nich też ciepłej. Pamiętajcie, że na większość górskich szlaków nie wjedziecie wózkiem. Nie jest do tego przystosowanych (kamienie, wystające korzenie, czasem strome podejścia, wąskie ścieżki). Wyjątkiem są szerokie drogi w dolinach. Lepiej zawsze sprawdzić wcześniej, niż się niemiło zaskoczyć.

Pamiętajcie też o odpowiednim ubiorze. Najlepiej ubierać się na cebulkę (odzież termoaktywna albo wełna merino, na to druga warstwa merino + coś od deszczu i wiatru), wziąć wygodne i odporne na wodę buty, czapkę i przekąski. Nawet jeśli wychodzicie na stosunkowo łatwy szlak a pogoda jest idealna, poinformujcie właściciela domku czy recepcję w hotelu, dokąd się się wybieracie. Naładujcie też telefon, weźcie ze sobą powerbank. Ostrożności nigdy za wiele.

Więcej o nosidełkach i chustach:

Więcej o plecakach turystycznych: Test plecaków Thule i Deuter

Gdzie na weekend z dzieckiem? Pomysły na jesienne rodzinne wycieczki.
Jesienne połoniny – Bukowe Berdo
Gdzie na weekend z dzieckiem? Pomysły na jesienne rodzinne wycieczki.
Na szczycie Dwernik Kamień – tu pies może wejść – nie jest to Bieszczadzki Park Narodowy
Gdzie na weekend z dzieckiem? Pomysły na jesienne rodzinne wycieczki.
Nasza nosidełkowa ekipa: nosidełko Tula Toddler i plecak Thule Sampling Elite


❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥ ❥

Zostań z nami na dłużej!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.