Główna » Wielki test i porównanie nosidełek Tula

Wielki test i porównanie nosidełek Tula

by Karo

Bez nosidełek ergonomicznych dla dzieci nie wyobrażamy sobie naszego codziennego i podróżniczego życia. 8 lat temu zaczynaliśmy od szwedzkiego nosidełka BabyBjorn, ale szybko zaprzyjaźniliśmy się z polską marką Tula. A ponieważ nasza miłość do Tuli trwa nadal postanowiliśmy zrobić dla Was wielki test i porównanie nosidełek Tula. 

Znajdziecie tu przegląd wszystkich modeli, jakie obecnie można kupić: Standard, Toddler, Free To Grow, Explore i Half Buckle. Pamiętajcie jednak, że nasze opinie dotyczące noszenia są czysto subiektywne. Nie zawsze to, co nas urzekło, będzie Wam się podobać. Wszystko zależy od tego, w jak często i w jaki  sposób używa się nosidełek, a także od tego kiedy zaczyna się ich używać. Niektóre maluchy, tak jak nasze, uwielbiają być noszone i przytulane. Inne wolą inny typ bliskości rodzica.

Wielki test i porównanie nosidełek Tuli
Nasz test i porównanie nosidełek Tula

Historia marki Tula zaczęła się nietypowo. Bo od pary zakochanych w sobie ludzi i ich miłości do podróżowania. Może dlatego nosidełka te są nam tak bardzo bliskie? :-) Kilkanaście lat temu Polka z Białegostoku  i Amerykanin wietnamskiego pochodzenia spotkali się na amerykańskiej uczelni. Wspólne podróże zamieniły się we wspólne życie. A kiedy Uli i Mike’owi urodziły się dzieci a podróże nadal były częścią ich życia, wietnamska babcia uszyła im nosidełko prawie idealne. Tak oto od pierwszego nosidełka do wielkiej międzynarodowej firmy minęło kilkanaście lat.

Tula Standard - nasze pierwsze nosidełko dla dziecka

Nasz test i porównanie nosidełek Tula zaczynamy od nosidła znanego pod nazwą Standard. 

Szeroki pas biodrowy, równie szerokie i wygodne pasy na ramiona. Wszystko to opisywaliśmy w naszym pierwszym teście. Producent nam wskazuje, że w zasadzie możemy nosić w tej Tuli dziecko od razu po urodzeniu. Trzeba tylko nabyć odpowiednią wkładkę – Infant Insert. Tyle teorii, a praktyka pokazuje, że nie powinniśmy wkładać do nosideł ergonomicznych dzieci, które same nie siedzą. Dotyczy to wszystkich ergonomików.

Tula Standard
Tula w wersji Standard

Z biegiem czasu nosidło ewoluowało. Obecne wersje mają inaczej rozwiązane zapięcie kaptura do ramion niż to, do którego przyzwyczailiśmy się na początku. Z gumek i zaczepów postanowiono przejść na zapięcia guzikowe. Mamy teraz do wyboru 5 pozycji przypięcia kaptura. Musimy przyznać, że trudno jest jednak w nie trafić, próbując zapiąć kaptur. Z drugiej jednak strony paski z napami spełniają jedną ważną funkcję. Są idealnym łatwo dostępnym gryzakiem dla malucha :-). 

Zmianie uległ kaptur w Tuli Standard

DLA KOGO JEST TULA STANDARD?

*po zakupie odpowiedniej wkładki można nosić dziecko od 3,2 kg, tj. od urodzenia.

Tula Toddler - nosidełko dla starszaka od 11 kg

Test i porównanie nosidełek Tula nie byłoby pełne bez „dziedzica” wszystkich cechu Tuli Standard, czyli Tuli Toddler. Jedyna różnica polega na tym, że nosidło jest większe i przeznaczone dla starszych dzieci. Toddlera używamy najdłużej ze wszystkich nosideł. Do tej pory, w sytuacjach awaryjnych służy nawet 5,5-letniej Mariance, która ważny ok. 19 kg.

Przesiadka z Tuli Standard na Toddlera jest w zasadzie naturalna. Widać po prostu, że w pewnym momencie w Standardzie dziecko już wyraźnie zaczyna wystawać ponad panel nosidła (u nas około 2 roku życia). Dodatkowo, próba poprawnego dociągnięcia wszystkich pasków Tuli powoduje nienaturalne wygięcie pleców dziecka, najczęściej na wysokości pach.

Standard vs Toddler

Mimo że w Standardzie można dzieci nosić na plecach (sami tak robiliśmy), to dopiero w Toddlerze staje się to w pełni komfortowe. Czas przesiadki na plecy to czas, kiedy dziecko powinno już być na tyle samodzielne, by potrafiło zakomunikować nam swoje potrzeby czy wykonać na naszą prośbę podstawowe działania, np. stanąć na nóżki, wdrapać się na nas czy wyciągnąć rękę, która gdzieś się mu tam zaplątała w nosidle. Jest to niezwykle ważne, ponieważ nosząc dziecko na plecach, nie widzimy go.

DLA KOGO JEST TULA TODDLER?

Tula Free-to-Grow

Po niezaprzeczalnym sukcesie rynkowym dwóch wyżej opisanych nosideł Tula zdecydowała się na wprowadzenie modelu Free to Grow (FtG), czyli nosidełka, które rośnie razem z dzieckiem. W ten sposób dostaliśmy ulepszoną wersję Standard, pytanie czy na pewno ulepszoną?!

FtG na pasie biodrowym ma specjalne trzy punkty (napy), którymi dostosowuje się szerokość nosidła do wieku i wielkości dziecka (od 13 do 38 cm). Musimy przyznać, że nie jest to jakoś intuicyjne i bez zaglądania kilka razy do instrukcji, nie byliśmy pewnie czy na 100% dobrze je ustawiliśmy. We FtG można również regulować wysokość siedziska dziecka. Pamiętajcie, że dobrze noszone dziecko w nosidle ergonomicznym to takie, którego pozycja w nosidle pozwala wam bezproblemowo pocałować malucha w czoło.

Tula Free-to-Grow test i porównanie
Tula Free-to-Grow

Poza tym, kilka tygodni używania FtG pokazało nam, że nosidło to od poprzedników różni się jeszcze jednym – materiał pod nóżkami dziecka jest cieńszy niż w Standardzie czy Toddlerze. Nie wiemy niestety czy to oszczędność materiału czy wymuszone przez konstrukcję nosidła działanie. Zauważyliśmy to, ponieważ materiał lekko odciska się na nóżkach malucha, co nigdy nie miały miejsca podczas używania Standardu.

Tula Free-to-Grow z siateczką - wersja Coast

Mieliśmy okazję również używać, testować i porównać bardziej przewiewną wersję Free-to-grow – typ Coast. Obecnie dostępne są już wszystkie modele Tuli z siateczkową wstawką na pleckach dziecka.  Idea wydawała się nam bardzo słuszna, bo problemem większości nosideł ergonomicznych i chust jest to, że latem, zarówno dziecko, jak i rodzic, są dosyć mocno spoceni. Ciało przytulone do ciała wytwarza po prostu dosyć dużo ciepła.

Nosidło Tula Free-to-Grow wersja coast
Free-to-Grow w wersji przewiewnej
Siatka zastępuję cały tylny panel
zapinany kaptur Free-to-Grow
Kaptur też został wykonany z bardziej przewiewnego materiału

Jednak przyznamy szczerze, że nie widzimy tu ogromnej różnicy w komforcie użytkowania. Może rzeczywiście w klimacie dużo cieplejszym niż ten w Polsce siatka pomaga zredukować temperaturę ciała dziecka. Nie mieliśmy jednak okazji wykonać testów laboratoryjnych :-).

DLA KOGO JEST TULA FREE-TO-GROW?

Tula Explore - przodem i tyłem do świata

Tulę ceniliśmy i nadal cenimy za podejście do zdrowia i bezpieczeństwa dzieci. Kupując Standard czy Toddler mamy poczucie, że projektanci nosidełka za główny cel obrali twoją i dziecka wygodę oraz bezpieczeństwo tego drugiego. Wszystko w tamtych nosidłach o tym świadczyło i wszystko to składało się na naprawdę super obraz. Niestety międzynarodowy charakter firmy oraz produkty konkurencji spowodowały, że oto Tula wypuszcza model Explore.

No cóż, skoro robimy rzetelny test i porównanie nosideł Tuli, byliśmy zmuszeni do używania przez kilka tygodni Explore, choć przyznamy szczerze, że po każdym noszeniu upewnialiśmy się, że to nosidło nie jest dla nas.

Przede wszystkim, hasłem reklamowym tej wersji jest to, że możesz nosić dziecko przodem do świata. A jak powtarzają ortopedzi i fizjoterapeuci,  noszenie dziecka przodem do świata w ogóle nie powinno mieć miejsca.  Po prostu ułożenie kręgosłupa jest kompletnie nienaturalne w takiej pozycji.

Tula zresztą sama wskazuje, że nosić z przodu można „w krótkich okresach czasu” i to dzieci, które wystają ponad górną krawędź panelu nosidła. Ze strony Tuli dowiadujemy się też, że nie wolno dopuszczać, żeby maluch w takiej pozycji usnął. Zachodzi zatem kluczowe pytanie: po co w ogóle nosić dziecko przodem?

Co więcej, problemem jest także – oczywiście naszym zdaniem – dodatkowe usztywnienie i przytrzymanie dla główki dziecka i dodatkowa regulacja umożliwiająca włożenie dziecka przodem. Obie te rzeczy powodują, że nosząc dziecko twarzą do siebie, materiał na plecach malucha jest dużo sztywniejszy, a przez to dziecko zaczyna nam się dość wyraźnie wyginać i to w stronę niepożądaną. Plecy tracą kształt „krewetki”. Jednym słowem, inne typy nosidełek Tula przekonują nas dużo bardziej niż Explore.

DLA KOGO JEST TULA EXPLORE?

*Dziecko musi sztywno trzymać główkę oraz jego podbródek jest powyżej górnej części panelu.  Dla dzieci od 5,9- 10 kg, w krótkich okresach czasu.

Tula Half buckle - połączenie chusty i nosidełka

Na koniec jednak dobre wieści. Tula, chcąc dostosować konstrukcję nosidełek do szczególnych wymagań noworodków, zaproponowała rozwiązanie pośrednie. Firma połączyła nosidło ergonomiczne i rozwiązania znane z chusty. Tak oto dostaliśmy połowę nosidła Free-to-Grow, czyli pas biodrowy z regulacją szerokości oraz panel nosidła, z szarfami, które symulują dokładnie pasy materiału chusty, którymi trzeba się omotać. Co nam to dało? Bardzo dużą elastyczność nosidła i dopasowanie nosidła do naturalnej pozycji maluszka. Jako jedyne nosidełko Tuli, Half Buckle można założyć na biodro. 

Tula half buckle - test i porównanie
Half Buckle
Tula half buckle - test i porównanie
Sposób wiązania Half Buckle
Z tyłu składamy ramiona na krzyż

Musimy jednak przyznać, że w porównaniu z innymi modelami Tuli, dosyć trudno jest poprawnie jednej osobie takie chusto-nosidło zawiązać. A pamiętajmy, że jak dobrze nie dociągniemy materiału, nosidełko przestanie spełniać swoją rolę. Niemniej jednak należy uznać, że jest to rozwiązanie kompromisowe. Trochę szyte na miarę rodziców, dla których bliskość wynikająca z noszenia maluszków jest bardzo ważna, ale nie mają cierpliwości do tradycyjnej chusty. W przypadku Basi, modelu Half Buckle używaliśmy od 2 miesiąca życia i sprawdził nam się idealnie.

DLA KOGO JEST TULA HALF BUCKLE?

*Dziecko musi sztywno trzymać główkę oraz jego podbródek jest powyżej górnej części panelu.  Dla dzieci od 5,9- 10 kg, w krótkich okresach czasu.

TEST I PORÓWNANIE NOSIDEŁEK TULA - PODSUMOWANIE

Tula jest z nami już ponad 5 lat. Przez ten czas mieliśmy okazję używać bardzo wielu modeli tego producenta.  Uzależniliśmy się na tyle od nosideł ergonomicznych, że nie wyobrażamy sobie obecnie codziennego funkcjonowania, a tym bardziej podróży bez nosidła. 
Poniżej macie naszą subiektywną ocenę, w kilku kategoriach, w skali od 1 do 100 pkt. 
Mamy nadzieję, że dzięki temu subiektywnemu testowi i porównaniu będziecie w stanie sami wybrać, który model Tuli jest dla Was najodpowiedniejszy. 

My pozostajemy tradycjonalistami i uważamy, że Standard i Toddler są najbardziej odpowiednimi do naszych potrzeb nosidełkami. 

POZYCJA DZIECKA

  • STANDARD100 pkt
  • TODDLER100 pkt
  • FREE-TO-GROW80 pkt
  • EXPLORE40 pkt
  • HALF BUCKLE90 pkt

KOMFORT NOSZENIA DLA RODZICA

  • STANDARD100 pkt
  • TODDLER100 pkt
  • FREE-TO-GROW60 pkt
  • EXPLORE40 pkt
  • HALF BUCKLE40 pkt

MOŻLIWOŚĆ KONFIGURACJI NOSIDEŁKA

  • STANDARD50 pkt
  • TODDLER50 pkt
  • FREE-TO-GROW90 pkt
  • EXPLORE100 pkt
  • HALF BUCKLE70 pkt

CENA*

  • STANDARD52.5 pkt
  • TODDLER55.5 pkt
  • FREE-TO-GROW60.5 pkt
  • EXPLORE77.5 pkt
  • HALF BUCKLE64 pkt

*ceny z oficjalnego sklepu Tula na dzień 21 października 2019 r. Ilość pkt należy przemnożyć przez 10 aby otrzymać cenę w zł. 

Dołącz do nas!

W Tuli można nawet nosić 5,5 latkę

Inne wpisy

2 komentarze

Irma 29 listopada, 2020 - 22:49

Nosidełko od Kinder Hop mamy już drugie i jesteśmy zachwyceni. Polecam, bo to nie tylko najlepszy sprzęt, ale też obsługa sklepu!

Odpowiedz
Lena 4 maja, 2021 - 07:16

Zgadzam się, te nosidełka to najlepsze co mogliśmy kupić dla synka. Wygodne, stylowe i bardzo profesjonalne

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.