Chcecie zagrać z dzieciakami w fajną grę? Zabierzcie je do Gdańska na osiedle Zaspa. Ponad 60 ogromnych kolorowych murali na Zaspie to świetny pomysł na rodzinny spacer. I co najważniejsze, spodoba się nie tylko dzieciom.
Amerykański pilot, który w latach 20. ubiegłego wieku lądował awaryjnie na pastwisku pełnym krów. Rakieta, która zabierze ludzi na inną planetę, gdy Ziemia zostanie już całkowicie wyeksploatowana z surowców naturalnych. Niezwykły pikselowy portret Lecha Wałęsy na ścianie bloku przy Pilotów 17d, pod którym zebrał się kilkunastotysięczny tłum, kiedy 14 listopada 1982 roku przyszły Prezydent Polski wracał z internowania.
Murale na Zaspie – jednym z największych skupisk bloków w Polsce – to historia Polski i świata ukryta w obrazach. Podczas spaceru z Natalią – naszą znajomą – śmialiśmy się, że można dowiedzieć się z nich więcej, niż z niejednej lekcji historii. Co więcej, zabawa w odkrywanie tajemnic kryjących się w ogromnych muralach, będzie fajną zajawką dla każdego, niezależnie od tego, ile ma lat. Sprawdziliśmy to na własnej skórze!
O tym przeczytasz
Ponad 60 wielkoformatowych obrazów
Pierwsze murale na Zaspie powstały w 1997 roku z okazji 1000-lecia Gdańska. Od tej pory Kolekcja Malarstwa Monumentalnego znacznie się rozrosła – obecnie jest ich ponad 60. Autorami obrazów są artyści z całego świata. Ich prace nawiązują albo do kontekstu miejsca, w którym powstały albo wprost przeciwnie – są abstrakcyjną interpretacją ich własnych doświadczeń.
Nasze ulubione murale to „śmieszne czarne kropki” PGR ART, jak określiły to nasze dzieci, czyli – zakodowany binarnie cytat z twórczości Witkacego: „Sztuka jest odrębnym światem, jest ostatecznym odbiciem jedności bytu”, pochodzący z powieści „622 Upadki Bunga czyli Demoniczna Kobieta”, Bałtyk z nurkiem obserwującym podwodne głębiny, kolorowe dziwne zwierzaki Zosena Bandido i psychodeliczny bluszcz Mazu Prozaka.
Murale na Zaspie – gdzie to dokładnie jest?
Szlak murali znajduje się na gdańskim osiedlu Zaspa. Z dworca PKP można tam dojechać albo samochodem (tak zrobiliśmy my), pociągiem (przystanek Gdańsk Zaspa) albo tramwajem (przystanek Jana Pawła II). Dokładną mapkę z wszystkimi wielkoformatowymi obrazami znajdziecie poniżej (źródło: Murale Gdańsk Zaspa).
Jak zwiedzać murale w Gdańsku?
Murale na Zaspie można zwiedzać w najróżniejszy sposób. Można po prostu chodzić sobie po osiedlu i samemu szukać obrazów, zastanawiając się nad przesłaniem, jakie twórca chciał nam przekazać. Można szukać murali ze zwierzętami, z postaciami historycznymi albo tych, które mają najwięcej kolorów. Sami wiecie, że z dzieciakami istnieje tyle sposobów na poznawanie świata, ile jesteśmy w stanie sobie wymyślić. Sky is the limit :).
Jeśli jednak chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o muralach, możemy skorzystać z podpowiedzi. Szlak gdańskich murali na Zaspie można zwiedzać z lokalnym przewodnikiem lub przewodniczką (więcej o spacerach). Można też chodzić po Zaspie samodzielnie z mapą tradycyjną (znajdziecie je w punktach informacji turystycznej) lub z apką Foursquare w smartfonie.
Cały spacer zajmie Wam od 2 do 4 godzin, w zależności od tempa zwiedzania i liczby małych stópek, które z Wami drepczą. I wiecie, co jest jeszcze fajne? Brak opłaty za wstęp! Murale można oglądać zupełnie za darmo. Kolekcja jest dostępna dla wszystkich.