Główna » Murale na Zaspie – rodzinny spacer po Gdańsku

Murale na Zaspie – rodzinny spacer po Gdańsku

by Karo

Chcecie zagrać z dzieciakami w fajną grę? Zabierzcie je do Gdańska na osiedle Zaspa. Ponad 60 ogromnych kolorowych murali na Zaspie to świetny pomysł na rodzinny spacer. I co najważniejsze, spodoba się nie tylko dzieciom.

Amerykański pilot, który w latach 20. ubiegłego wieku lądował awaryjnie na pastwisku pełnym krów. Rakieta, która zabierze ludzi na inną planetę, gdy Ziemia zostanie już całkowicie wyeksploatowana z surowców naturalnych. Niezwykły pikselowy portret Lecha Wałęsy na ścianie bloku przy Pilotów 17d, pod którym zebrał się kilkunastotysięczny tłum, kiedy 14 listopada 1982 roku przyszły Prezydent Polski wracał z internowania.

Murale na Zaspie - Wałęsa
Im mniejszy obraz tym lepiej widać
Murale na Zaspie - spacer
W tle mural pilot, co to lądował pośród krów

Murale na Zaspie – jednym z największych skupisk bloków w Polsce – to historia Polski i świata ukryta w obrazach. Podczas spaceru z Natalią – naszą znajomą – śmialiśmy się, że można dowiedzieć się z nich więcej, niż z niejednej lekcji historii. Co więcej, zabawa w odkrywanie tajemnic kryjących się w ogromnych muralach, będzie fajną zajawką dla każdego, niezależnie od tego, ile ma lat. Sprawdziliśmy to na własnej skórze!

Ponad 60 wielkoformatowych obrazów

Pierwsze murale na Zaspie powstały w 1997 roku z okazji 1000-lecia Gdańska. Od tej pory Kolekcja Malarstwa Monumentalnego znacznie się rozrosła – obecnie jest ich ponad 60. Autorami obrazów są artyści z całego świata. Ich prace nawiązują albo do kontekstu miejsca, w którym powstały albo wprost przeciwnie – są abstrakcyjną interpretacją ich własnych doświadczeń.

Nasze ulubione murale to „śmieszne czarne kropki” PGR ART, jak określiły to nasze dzieci, czyli – zakodowany binarnie cytat z twórczości Witkacego: „Sztuka jest odrębnym światem, jest ostatecznym odbiciem jedności bytu”, pochodzący z powieści „622 Upadki Bunga czyli Demoniczna Kobieta”, Bałtyk z nurkiem obserwującym podwodne głębiny, kolorowe dziwne zwierzaki Zosena Bandido i psychodeliczny bluszcz Mazu Prozaka.

Czarne kropki binarne - Murale na Zaspie

Murale na Zaspie – gdzie to dokładnie jest?

Szlak murali znajduje się na gdańskim osiedlu Zaspa. Z dworca PKP można tam dojechać albo samochodem (tak zrobiliśmy my), pociągiem (przystanek Gdańsk Zaspa) albo tramwajem (przystanek Jana Pawła II). Dokładną mapkę z wszystkimi wielkoformatowymi obrazami znajdziecie poniżej (źródło: Murale Gdańsk Zaspa).

Spacer po zaspie - murale
Spacer po Zaspie
Rycerz na jednorożcu - Murale na Zaspie

Jak zwiedzać murale w Gdańsku?

Murale na Zaspie można zwiedzać w najróżniejszy sposób. Można po prostu chodzić sobie po osiedlu i samemu szukać obrazów, zastanawiając się nad przesłaniem, jakie twórca chciał nam przekazać. Można szukać murali ze zwierzętami, z postaciami historycznymi albo tych, które mają najwięcej kolorów. Sami wiecie, że z dzieciakami istnieje tyle sposobów na poznawanie świata, ile jesteśmy w stanie sobie wymyślić. Sky is the limit :).

Jeśli jednak chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o muralach, możemy skorzystać z podpowiedzi. Szlak gdańskich murali na Zaspie można zwiedzać z lokalnym przewodnikiem lub przewodniczką (więcej o spacerach). Można też chodzić po Zaspie samodzielnie z mapą tradycyjną (znajdziecie je w punktach informacji turystycznej) lub z apką Foursquare w smartfonie.

Cały spacer zajmie Wam od 2 do 4 godzin, w zależności od tempa zwiedzania i liczby małych stópek, które z Wami drepczą. I wiecie, co jest jeszcze fajne? Brak opłaty za wstęp! Murale można oglądać zupełnie za darmo. Kolekcja jest dostępna dla wszystkich.

Inne wpisy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.