Główna » Stork – polski rower cargo

Stork – polski rower cargo

by Mario

Widok roweru cargo i siedzących w nim dzieci ciągle wzbudza ogromne zaciekawienie, nawet w stolicy Polski. Widok dwóch rowerów cargo z dziećmi jadących obok siebie to już zjawisko. Ostatnio w nasze ręce trafił polski rower cargo. Zaskoczeni, że polski? Całkiem niesłusznie. Znamy przynajmniej trzy firmy z Polski, które zajmują się produkcją rowerów cargo dla rodzin. My mieliśmy okazję używać cargo produkcji Stork cargo bike.

Polski rower cargo od Stork cargo bike

Koncepcja roweru cargo w głowach Marii i Michała narodziła się blisko dekadę temu. Przez dziesięć lat udoskonalali swój produkt, tak aby teraz oferować Wam rowery, których nie powstydziłby się żaden skandynawski czy holenderski producent. Jesteśmy sobie w stanie spokojnie wyobrazić takie cargo na ulicach Amsterdamu.

Stork to dwukołowy rower cargo – tzw. long john. Konstrukcyjnie każdy long john jest podobny. Wysunięte przednie koło, skrzynia, nisko położony środek ciężkości i większe koło z tyłu. Całą recenzję techniczną Storka znajdziecie w poście Krzyśkia z Jeden samochód mniej. My się bardziej skupimy na wrażeniach z jazdy.

Stork cargo bike
Polski rower cargo typu long john

Rower cargo z dziećmi

Od blisko roku jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami naszego cargo – Dollybikes. Przez co pewnie nie uda się nam uniknąć w tej recenzji porównań. Z drugiej strony macie pewność, że wiemy, co dobrze zaprojektowany rower cargo powinien mieć, żeby móc w nim spokojnie wozić dzieci.

Karolina jedzie na rowerze cargo Stork a w skrzyni siedzi Jasio z rowerem Woom2

Czym się wyróżnia polski rower cargo?

Przede wszystkim tym, że jest polski :-). A na poważnie i z bardziej praktycznych rzeczy, to wyróżnia się wyglądem. W każdym rowerze cargo uwagę przyciąga największy jego element, czyli skrzynia. Mówi się, że o gustach się nie dyskutuje, a jeszcze trudniej podjąć temat, jak się wie, że nie zawsze da się zrobić coś ładnego i praktycznego jednocześnie. Skrzynię jednogłośnie uznaliśmy za element najmniej korzystny wizualnie i chyba najmniej solidny. Używaliśmy roweru, który nie był nowy i na skrzyni było już widać miejsca z obdrapaną farbą. Jak wcześniej wspominałem coś za coś. Skrzynia jest za to pomyślna tak, żeby ułatwić dzieciom samodzielne wsiadanie. Jest to naprawdę duży plus.

Marianna siedzi w skrzyni Stork cargo bike
Skrzynia wg nas nie jest szczytem designu, ale wygrała praktyczność

Chronimy się przed deszczem

Bardzo nam się podoba również rozwiązanie z „daszkiem” nad skrzynią. Przede wszystkim osłonę można otworzyć z trzech stron. Jest to o tyle ważne, że kiedy pogoda jest niepewna, ale nadal jest ciepło, zapewniamy dzieciom całkiem przyjemny przewiew. Jeśli zaskoczy nas deszcz, to w każdej chwili możemy szczelnie zamknąć osłonę.

Marianna siedzi w skrzyni Stork cargo bike
Genialne rozwiązanie z osłoną
zapinki do boczków osłony w Stork cargo bike
Napy dzięki, którym można odsłonić boczne części osłony

Ciekawie jest też rozwiązany sposób montażu osłony. Całość, ze stelażem, składa się z czterech części i aż się prosi, żeby pomyśleć jak te dwie najdłuższe belki zamontować jakoś do skrzyni tak, żeby nie trzeba było wybierać przed każdą wycieczką czy bierzemy osłonę czy jednak liczymy, że nie będzie padać.

Stork cargo bike po zdemontowaniu osłony
Stelaż osłony składa się z trzech demontowalnych części

Widzę, gdzie jadę

Jeszcze jedna rzecz, która nas pozytywnie zaskoczyła to fakt, że podczas jazdy widać przednie koło. Ja wiem, że to się może wydawać śmieszne, co piszę. Jednak największym zaskoczeniem dla mózgu zwykłego rowerzysty, po tym jak wsiądzie na rower cargo, typu long john, jest to, że spada się z krawężników czy napotyka przeszkody zacznie wcześniej, niż na zwykłym rowerze.

Kolejną ogromną zaletą tego cargo jest możliwość rozłożenia go na dwie części i zapakowania ich do samochodu. Oczywiście samochód musi być odpowiednio duży i raczej możemy zapomnieć o jednoczesnym zabraniu rodziny – trzeba złożyć tylną kanapę. Nie zmienia to jednak faktu, że np. naszego cargo nigdzie ze sobą osobówką nie zabierzemy. Nawet jakbyśmy go chcieli gdzieś „zimować”.

rozłączana rama w polskim rowerze cargo
Łączenie ramy to, to co wyróżnia polski rower cargo

Na siedząco, czy lepiej na leżąco?

Ciekawym elementem w tym cargo jest specjalna kanapa do spania. Doszliśmy do wniosku, że jest to przede wszystkim dużo wygodniejsze dla dziecka i dużo bezpieczniejsze niż używanie zwykłej ławki.

Wadą niemal wszystkich cargo jest to, że plecy dziecka w pozycji siedzącej na ławce wystają ponad obrys skrzyni, przez co pasy idą w taki sposób, że przeważnie spadają z ramion dzieci. W przypadku pozycji półleżącej tego efektu nie ma. Mania i Jasio nawet nie chcieli słuchać o ławce. W ruch poszła od razu ogromna poducha.

Na stronie Storka można znaleźć informacje dotyczące kilku wariantów przewozu dzieci. Można na przykład, montując dwie ławeczki, przewieźć nawet czworo maluchów. Przyznamy szczerze, że gdyby nie zdjęcia na stronie producenta, to ciężko byłoby nam w to uwierzyć. Mimo, że wymiarowo (długość) skrzynia w Storku jest dłuższa od naszego Dolly to jakoś optycznie wydaje się mniej miejsca w środku. Nie mieliśmy też okazji przetestować Storka z trójką dzieci, ponieważ nie mieliśmy odpowiedniego adaptera do nosidełka dla Basi.

Coś, co powinno mieć każde cargo – wspomaganie elektryczne

Ten polski rower cargo udowodnił nam jedno – nie warto rezygnować z elektrycznego wspomagania. To był pierwszy rower cargo, który mieliśmy okazje używać z elektrycznym wspomaganiem i… co tu dużo mówić, zakochaliśmy się. Żadna górka nam nie straszna. Mina innych rowerzystów widzących jak szybko im znikamy za horyzontem – bezcenna. Fajne jest też to, że zastosowany silnik wystarcza na całodniowe wycieczki. Nam udało się zrobić ponad 60 km w Krainie Jeziorki, mając jeszcze połowę zapasu baterii.

silnik elektryczny roweru Stork cargo bike
Bardzo podoba nam się miejsce montażu baterii do wspomagania elektycznego

Jak się jeździ Storkiem?

Karolina jedzie na rowerze cargo Stork a w skrzyni siedzi Basia
karolina jedzie w Stork cargo bike na ulicach Waraszawy

Hmmm… no i tu niestety mamy pewien zgrzyt. Przede wszystkim Karolina, która waży niewiele więcej niż sam rower, miała poważny problem, żeby go zepchnąć z nóżki. Ja z kolei miałem taki sam problem z dziećmi, gdy siedziały w środku skrzyni. Te 4,5 kg (waga wzrasta przez wspomaganie elektryczne – 9,5 kg) różnicy do naszego Dolly nie powinno robić aż takiej różnicy w użytkowaniu. Być może problem by nie istniał, gdybyśmy więcej czasu poświęcili na wyregulowanie nóżek z najniższej pozycji na trochę wyższą.

skrzynia Stork cargo bike

Drugą rzeczą, która przeszkadza to dość wąski rozstaw kierownicy. Nienaturalnie się układa na niej ręką, a przez to ma się wrażenie, że nie do końca panuje się nad tym rowerem i czuć dyskomfort. Wiemy, że producent już nad tym pracuje i w nowszych modelach Storka tego problemu już nie będzie – kierownica będzie szersza o 5 cm.

Trzecią i ostatnią wadą są hamulce. O ile rower dzięki wspomaganiu jest w stanie się rozpędzić do około 27 km/h (po płaskim), to trzeba pamiętać, że hamuje on dokładnie tak samo jak cargo bez wspomagania elektrycznego. Co za tym idzie, miałem wrażenie, że naciskam hamulce a rower dalej sunie przed siebie zbyt szybko. Być może jest to kwestia odpowiedniej regulacji przy większym obciążeniu.

Ile kosztuje polski rower cargo

Żeby cieszyć się rowerem ze wspomaganiem musimy zapłacić 11,6 tys. zł. Na wersję bez wspomagania trzeba przeznaczyć 7,5 tys zł. Uczciwie trzeba powiedzieć, że jest to mimo wszystko dobra cena jak za produkt ręcznie składany i produkowany w Polsce. W podobnej cenie do wersji elektrycznej, dostaniemy bez wspomagania Dolly (z podobnym akcesorium). Dla porównania zakresu cen, za model roweru cargo z półki premium np. Ubran Arrow trzeba zapłacić prawie 20 tys. zł.

Czy Stork ma szanse…

powalczyć o polskiego klienta? Jasne! Jeśli bierzemy pod uwagę, że projekt jest ciągle rozwijany i to, że da się w przyszłości uniknąć drobnych błędów oraz że cena tego roweru w typie long john jest jedną z niższych, mamy nadzieję, że co raz więcej będziemy widzieć Storków na polskich ścieżkach rowerowych. Nie bez znaczenia może okazać się również fakt bardzo dobrej obsługi klienta i ewentualnych napraw bez konieczności wysyłki roweru gdzieś do Europy.

Inne wpisy

4 komentarze

Marek 22 lipca, 2020 - 13:48

Przykro to stwierdzić ale przeciętna Polska rodzina posiadająca dzieci takiego roweru nie kupi. A za cenę 11,6 tys to kupi drugi samochód. Główny segment to rodziny majętne lub single a to jest promil populacji chyba że zagranica ale tu jest ogromna konkurencja.

Odpowiedz
Mario 22 lipca, 2020 - 14:04

Hmm i tak i nie. Zobacz sobie np. ceny rowerow elektrycznych, ktore oscyluja w granicach 5 tys, a ludzie je kupują. Przyzwyczailismy sie też jako spoleczenstwo do tego, ze rower to z marketu do 1000 zl. A w większości sa to fatalnej jakosci rowery, czasami nawet zagrazajace zyciu i zdrowiu.
Ale ja nie o tym. W panstwach gdzie cargo jest dużo bardziej popularne, te rowery sa objete systemem doplat do zakupu i to wysokich. W dobie wylaczania ruchu miejskiego w centrach miast stanowia one powazna alternatywe dla mieszkańców.

Odpowiedz
Tomek 27 maja, 2020 - 12:45

Dzień dobry, jednym ze sposobów na poprawienie siły hamowania w mechanicznych tarczówkach jest zmiana pancerzy hamulcowych na pancerze typu compression less (jagwire keb-sl lub tektro/TRP). Miesiąc temu wykonałem taki upgrade w swoim gravelu i różnica jest kolosalna :)

Odpowiedz
Mario 27 maja, 2020 - 13:53

Rower mieliśmy tylko na chwilę, zatem nie grzebaliśmy w nim w ogóle. Jeździliśmy tak jak go dostaliśmy.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.