Wycieczka do Chinatown w Bangkoku (Yaowarat) to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju. Tego, co tam się dzieje po prostu nie da się opisać ani w tekście, ani pokazać na zdjęciach. Nie da się oddać tej intensywnej, gęstej, działającej jednocześnie na wszystkie zmysły atmosfery. To wszystko trzeba przeżyć na własnej skórze. Zebraliśmy dla Was kilka praktycznych informacji o tej wyjątkowej dzielnicy stolicy Tajlandii.
Do Chinatown koniecznie zabierzcie dzieci – będzie to da nich wspaniałe doświadczenie. Po raz pierwszy byliśmy tam z naszymi dziećmi siedem lat temu – Mania miała 2,5 roku, Jasiek 9 miesięcy. Teraz Mania ma 9, Janek 7 i do naszego składu dołączyła 4-letnia Basia. I najlepsze jest to, że w Chinatown spotkaliśmy tych samych sprzedawców z dokładnie takimi samymi stoiskami. A nasze dzieci robiły dokładnie te same „oooooo”, „mamo, patrz na to!”. Niesamowite doświadczenie.
★
O tym przeczytasz
Historia Chinatown w Bangkoku
Mimo że Chinatown w Bangkoku nie jest największą na świecie chińską dzielnicą (jest nią Chińska Dzielnica Południowego Manhattanu w Nowym Jorku), to ma bogatą historię sięgającą XVIII wieku. Wtedy to chińscy imigranci zaczęli osiedlać się w tym regionie. Dzielnica szybko stała się ważnym centrum handlowym i kulturalnym, łącząc tradycje chińskie z tajską kulturą. Dzisiaj wąskie uliczki Chinatown tętnią życiem, oferując niezliczone stoiska z ulicznym jedzeniem. Dzielnica zachowała wiele tradycyjnych chińskich elementów architektonicznych, takich jak kolorowe dachy, zdobione fasady i łuki bramne. Jest też mnóstwo przepięknych chińskich świątyń i kaplic, które do tej pory stanowią ważne centrum duchowego życia społeczności. Jednym z najważniejszych miejsc jest Świątynia Wat Mangkon Kamalawat, która jest jedną z największych świątyń chińskich w Bangkoku.
★
Jak wygląda Chinatown w Bangkoku?
Chinatown w Bangkoku jest dość rozległy. Składa się z kilku ulic i zaułków, które są centralnym punktem kulturalnej i handlowej aktywności chińskiej społeczności w mieście. Najważniejszą ulicą w tym obszarze jest ulica Yaowarat, która jest główną arterią i sercem Chinatown.
Wzdłuż Yaowarat rozstawione są stoiska ze street foodem, mniejsze i większe knajpki i restauracje. Jest też mnóstwo sklepów, w których można kupić tradycyjne chińskie produkty, od ziół leczniczych po wyroby jubilerskie i ubrania. W Chinatown spróbujecie autentycznych chińskich i tajsko-chińskich potraw, takich jak bulion wonton z pierożkami, duszona wieprzowina z ryżem, słynne tajskie curry. Jest także suszona szarańcza, smażone skorpiony, pieczone kasztany, świeżo wyciskany sok z granatu czy mnóstwo różnych sezonowych owoców.
★
Kiedy odwiedzić Chinatown w Bangkoku?
Dzielnicę można odwiedzać przez cały rok. Ale jeśli chcemy przeżyć coś naprawdę wyjątkowego, warto sprawdzić wcześniej, kiedy w danym roku obchodzone są chińskie festiwale, takie jak Chiński Nowy Rok czy Festiwal Latarni. Wtedy Chinatown zamienia się w prawdziwie magiczne i kolorowe miejsce – tysiące latarni ozdabiają ulice i budynki, tworząc nocą niezapomniany widok. Odbywają się różnego rodzaju rytuały i obrzędy, związane z wiarą taoistyczną i buddyjską. Można spotkać ludzi modlących się w świątyniach, palących kadzidła i składających ofiary.
★
Jak się poruszać po chińskiej dzielnicy?
Dla nas najlepszym sposobem poruszania się po Chinatown jest… zwykły spacer bez konkretnego planu. W ten sposób możecie poznać, doświadczyć, dowiedzieć się najwięcej. Spróbujcie streetfoodu, zatrzymajcie się przy stoiskach, by poobserwować kucharzy przy pracy, dajcie dzieciakom napatrzeć na te niesamowite owoce morza, przedziwne kawałki mięsa na patykach. Skosztujcie aromatycznych zup, owocowych smoothies czy czego tam sobie chcecie. To fantastyczna okazja do spróbowania nowych rzeczy, których potem może nie być nigdzie indziej. Zanurzcie się w ten świat jak najbardziej się da. I pozwólcie na różne kulinarne eksperymenty dzieciom. Zobaczycie, będziecie potem za tym tęsknić! A dzieciaki będą opowiadać, jak jadły smażonego skorpiona czy wysysały szczypce kraba. True story! :)
★
Jak dotrzeć do Chinatown? Transport publiczny w Bangkoku
Chinatown w Bangkoku, czyli dzielnica Yaowarat, jest łatwo dostępna z różnych części miasta dzięki rozbudowanej sieci transportu publicznego. Można dotrzeć do Chinatown na kilka sposobów:
- Metro (MRT): Linia MRT (Metra) w Bangkoku ma stację tuż u wejścia do Chinatown. Jest nią stacja Wat Mangkon na trasie niebieskiej linii metra.
- Taksówka, apka Grab lub tuk-tuk: Taksówki i tuk-tuki są powszechne w Bangkoku. Można po prostu poprosić kierowcę, aby zawiózł nas do Chinatown lub podać mu adres popularnego punktu orientacyjnego, takiego jak Świątynia Wat Mangkon Kamalawat (koniecznie najpierw zapytajcie o cenę).
- Jeśli nie wiecie, jak najlpiej będzie się dostać do Chinatown w Bangkoku z miejsca, w którym przebywacie, po prostu zlokalizujcie siebie w google maps i wyznacznie trasę do Chinatown, ustawiając transport publiczny. Nawet jak jedziemy gdzieś naszym autem, czy grabem, czy tuktukiem, często sprawdzamy, jak wygląda trasa komunikacją miejską. Dzięki temu mamy porównanie.
★
★