Główna » Jakarta (Dżakarta) – co warto zobaczyć w stolicy Indonezji?

Jakarta (Dżakarta) – co warto zobaczyć w stolicy Indonezji?

by Karo

Wiele osób planując swoją podróż po Jawie, pomija Jakartę (Dżakartę), stolicę Indonezji. Naszym zdaniem warto jednak spędzić tu dwa-trzy dni. W końcu to drugie co do wielkości miasto świata! Trzeba jednak dobrze przemyśleć, w jaki sposób chce się zwiedzać Jakartę. Zwłaszcza, jak podróżuje się z dziećmi.

Naszą trzytygodniową podróż po Jawie zaczęliśmy od stolicy Indonezji, Jakarty. Chcieliśmy na własne oczy zobaczyć tę 30-milionową tropikalną metropolię, która przypomina gigantyczny pulsujący dywan utkany z małych kampungów – indonezyjskich gęsto zaludnionych miejskich osiedli, ciasno ułożonych jeden przy drugim.

Wiedzieliśmy, że nie zobaczymy wszystkiego. Musielibyśmy spędzić tam pewnie kilka tygodni. Dlatego wybraliśmy 3 najstarsze dzielnice, które chcieliśmy bardziej poeksplorować, doświadczając ducha tego miasta, dodając do tego kilka flagowych punktów, które po prostu trzeba zobaczyć, jak się jest w Jakarcie.

Poniżej znajdziecie

gotowy trzydniowy plan zwiedzania Jakarty z dziećmi

skrojony na potrzeby rodzin z dziećmi – nie za dużo, nie za mało. W sam raz, by poznać trochę historii miasta, skosztować lokalnych przysmaków, poszwędać się zabytkowymi uliczkami i poczuć ogrom tego olbrzymiego miasta.

Zobaczcie sami, dlaczego warto przyjechać do Jakarty.

Widok na stare miasto w Jakarcie - zdjęcie pochodzi z bloga OurLittleAdventures.pl z tekstu Jakarta - co zobaczyć w stolicy Indonezji?
Kobieta z dziećmi (jedno w nosidle) na tle kolorowych kontenerów w starym porcie w Jakarcie - zdjęcie pochodzi z bloga OurLittleAdventures.pl z tekstu Jakarta - co zobaczyć w stolicy Indonezji?

Sunda Kelapa – dzielnica portowa z błękitnymi żaglowcami

Pierwszego dnia rano wybraliśmy się na spacer po Sunda Kelapa, historycznym porcie Dżakarty. Miejsce to zachwyca na każdym kroku. To taka podróż w czasie, do epoki, w której tradycyjne sundańskie żaglowce „pinisi” dominowały na morzach archipelagu indonezyjskiego. I co ciekawe, żaglowce te nadal na tych wodach pracują, transportując kokosy (kelapa to kokos – stąd właśnie nazwa portu), czy olej palmowy m.in. z pobliskiej Sumatry.

Sunda Kelapa to również miejsce, gdzie można poczuć rytm codziennego życia portowego, obserwując pracę rybaków, handlarzy i innych ludzi zajmujących się morskimi sprawami. I to jest w tym wszystkim najbardziej fascynujące – historia splata się ze współczesnością, kolonialna holenderska architektura i portowe kontenery z lokalnym kampungiem, zamieszkanym przez rodziny pracowników portu. Niesamowite doświadczenie.

Żaglowce pinisi w starym porcie Jakarty, Sunda Kelapa, fot. OurLittleAdventures z tekstu Jakarta - co zobaczyć w stolicy Indonezji
Dzieci na tle kolorowych kontenerów w starym porcie Jakarty, Sunda Kelapa, fot. OurLittleAdventures z tekstu Jakarta - co zobaczyć w stolicy Indonezji

Nasz tip na spacer

Spacer warto zacząć od kolonialnego hotelu Batavia Marina w sercu nowoczesnego portu. Stamtąd ruszamy w kierunku starego portu, gdzie stoją żaglowce. Naszym zdaniem warto wziąć lokalnego przewodnika, który opowie nam zarówno o historycznych smaczkach, zabierze na krótki rejs łódką po porcie, jak i zaprowadzi małymi uliczkami do lokalnych knajpek.

Budynek Marina Batavia w starym porcie Jakarty, Sunda Kelapa, fot. OurLittleAdventures z tekstu Jakarta - co zobaczyć w stolicy Indonezji

Kota Tua – Stare Miasto Jakarty

Drugi dzień w Jakarcie to Kota Tua – historyczna dzielnica w centrum Jakarty. Jest to niezwykłe miesjce o bogatej historii, który zachowało wiele śladów kolonialnej przeszłości miasta (Jawa przez kilka stuleci była pod okupacją holenderską). Jest tu dużo zabytkowych przepięknych budynków: holenderskie rezydencje, dawne magazyny, pałace i kościoły, a jak się dobrze przyjżycie podczas podróży przez miasto to znadziecie nawet holenderskie wiatraki. Dzielnica jest znana z charakterystycznego stylu architektonicznego z brukowanymi uliczkami i kolonialnymi fasadami budynków.

Główny Plac na Starym Mieście w Jakarcie - fot. OurLittleAdventures z tekstu Jakarta - co zobaczyć w stolicy Indonezji
Główny Plac na Starym Mieście w Jakarcie - fot. OurLittleAdventures z tekstu Jakarta - co zobaczyć w stolicy Indonezji

W Kota Tua są też zlokalizowane najważniejsze muzea i galerie Jakarty: Muzeum Banku Indonezji, Muzeum Sztuki i Historii Jakarta czy Muzeum Wayang (lalek indonezyjskich). Przez dzielnicę przepływa kanał Kali Besar, który dodaje uroku temu miejscu – warto przespacerować się tam wcześnie rano, by zobaczyć, jak miasto się budzi. Ludzie biegają, ćwiczą w dużych grupach do muzyki, grają w badmintona, jeżdżą na rowerach czy siedzą na ławkach i piją kawę.

★ Nasz tip na spacer ★

Koniecznie przyjdźcie na główny plac Starego Miasta, Fatahillah Square, tuż po zmroku. Wtedy plac wypełnia się ludźmi, rodziny piknikują, dzieci się bawią. Ludzie jeżdżą na kolorowych rowerach, w kilku miejscach jednocześnie odbywają się koncerty.

Zajrzyjcie także do Cafe Batavia – ikonicznej restauracji i baru, której historia sięga czasów kolonialnych. Znajduje się w pięknym zabytkowym budynku, wewnątrz jest mnóstwo dzieł sztuki, zdjęć różnych artystów z całego świata. Koniecznie spróbujcie tam gado gado – popularnej w Jakarcie potrawy, która składa się z różnorodnych warzyw gotowanych lub surowych, podawanych z charakterystycznym sosem orzechowym. Sos ten, zwany „bumbu kacang”, jest kluczowym elementem gado-gado. Wykonuje się go z prażonych orzeszków ziemnych, chili, czosnku, ketchupu, tamarindu i mleka kokosowego. Smak nie do podrobienia!

Kultowa kawiarnia Batavia na Starym Mieście w Jakarcie - fot. OurLittleAdventures z tekstu Jakarta - co zobaczyć w stolicy Indonezji

Glodok – podróż w czasie do chińskiej dzielnicy

Najstarsza i największa chińska dzielnica w Indonezji. Glodok powstał w XVIII wieku i stanowił miejsce osiedlenia dla chińskich handlarzy. Dzisiejszy Goldok także tętni życiem – za pięknymi świątyniami i ruchliwymi targami jest mnóstwo małych uliczek, gdzie można spróbować oryginalnych chińskich ciastek księżycowych czy pierożków. Warto po prostu wybrać się tam na spacer, by poczuć klimat tej niezwykłej dzielnicy: wstąpić do tradycyjnych rodzinnych sklepów czy popularnych lokalnych kawiarni, odwiedzić zabytkową herbaciarnię (spróbujcie tam też pierożków), czy pogubić się na wielkim targu.

Merdeka Square +Monumen Nasional – ikona niepodległej Indonezji

Merdeka Square, znany również jako Lapangan Merdeka, to jeden z najbardziej znaczących historycznych i symbolicznych miejsc w stolicy Indonezji. Jest to centralny plac miasta, który odgrywał ważną rolę w historii niepodległości Indonezji. To właśnie tutaj, 17 sierpnia 1945 roku, pierwszy prezydent Indonezji, Sukarno, ogłosił niepodległość kraju. Każdego roku, w rocznicę tego wydarzenia, odbywają się uroczystości i parady na placu Merdeka.

W centrum placu znajduje się Monas, czyli Monumen Nasional (Narodowy Pomnik), który jest jednym z najważniejszych symboli Indonezji. Ma wysokość 132 metrów i jest otoczony bardzo przyjemnym parkiem, gdzie można piknikować. Wnętrze pomnika obejmuje muzeum, w którym można poznać historię walki o niepodległość Indonezji.

Widok z lotu ptaka na National Monument na placu Merdeka - zdjęcie pochodzi z tekstu OurLittleAdventures.pl - Jakarta - co zobaczyć w stolicy Indonezji?

Meczet Istiqlal – zwiedzanie z przewodnikiem

Meczet Istiqlal to jeden z największych meczetów w Azji Południowo-Wschodniej i jedno z najważniejszych miejsc kultu muzułmańskiego w kraju. I nic dziwnego, że znajduje się w Jakarcie – w końcu Indonezja jest największą muzułmańską demokracją na świecie (choć nie jest państwem religijnym). Meczet może pomieścić około 200 000 wiernych, co czyni go jednym z największych meczetów na świecie pod względem pojemności. I rzeczywiście ta wielkość zrobiła na nas ogromne wrażenie.

Ważna jest też historia powstania meczetu. Istiqlal został zbudowany w latach 1961-1978 i został oficjalnie otwarty w 1978 roku. Jego nazwa „Istiqlal” oznacza „niepodległość” i symbolizuje walkę o niepodległość Indonezji.

Co ciekawe, Meczet Istiqlal znajduje się w sąsiedztwie Katedry Jego Chrystusa Najwyższego Kapłana, co symbolizuje tolerancję i harmonię międzyreligijną w Indonezji. Ta bliska lokalizacja obu miejsc kultu jest unikalna i stanowi doskonały przykład wzajemnego szacunku i spokoju religijnego – nasz przewodnik bardzo dużo o tym mówił.

Meczet jest także otwarty dla zwiedzających z innych religii i kultur. Istnieje możliwość zwiedzania meczetu z przewodnikiem (samemu nie można tam sobie chodzić; godziny zwiedzania macie na zdjęciu poniżej), ale należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad: ubranie powinno zakrywać nogi i ręce, chodzi się na boso. Jeśli nie mamy odpowiedniego ubrania, przewodnik może nam je dać.

I na koniec: Bajaj – przejażdżka po Jakarcie

Tajlandia ma swoje tuktuki, Indonezja różnego rodzaju trzykołowe riksze. W Jakarcie są to tzw. bajaje [czyt. badziaje]. Mimo że najbardziej rozpowszechnionym środkiem transportu w stolicy Indonezji jest system TransJakarta – sieć szybkich autobusów komunikacji publicznej, podobnej do tej np. w Bogocie – to nadal bardzo popularny jest bajaj, zwłaszcza w starszych częściach miasta, takich jak Kota Tua czy Glodok, o których Wam pisałam na początku.

Spróbujcie takiej przejażdżki na jakiejś krótszej trasie – niesamowite jest to uczucie, kiedy mały i zwrotny bajaj znajduje drogę w korkach czy w wąskich uliczkach, gdzie inne środki transportu mają trudności z poruszaniem się.

Jakarta – co zobaczyć i jak się poruszać po mieście?

Po mieście można poruszać się na różne sposoby. W nowoczesnych dzielnicach mamy metro, całe miasto obejmuje gęsta sieć autobusów TransJakarta. By się nimi poruszać, trzeba wykupić specjalną kartę w wyznaczonych do tego punktach. W starszych częściach miasta można wybrać niebieski bajaj, skuter (choć jeśli nie jesteście przyzwyczajeni do poruszania się w dosyć specyficznych indonezyjskich warunkach drogowych, to chyba jednak odradzałabym :), albo zwykłą taksówkę.

My zainstalowaliśmy sobie bardzo popularną tutaj apkę Goyek (odpowiednik Graba, Ubera) i praktycznie tylko za pomocą tych taksówek przemieszczaliśmy się po Jakarcie. A poza tym, dużo chodziliśmy. Posługiwaliśmy się albo klasycznymi GoogleMaps albo ilustrowanymi mapkami iDiscover, które wyszukałam w sieci, jak przygotowywałam się do podróży do Indonezji.

iDiscover – ilustrowane mapki pokazujące to, co ważne

I właśnie te mapki iDiscover Asia bardzo, bardzo Wam polecam. Zostały stworzone przez organizacje pozarządowe i lokalnych aktywistów miejskich. Wiecie, nie tylko świątynie i pomniki, ale także popularne kawiarnie w historycznych dzielnicach, lokalne miejsca spotkań i mniej znane miejsca. Tak, jak my lubimy zwiedzać najbardziej. Powoli, niespiesznie, w rytm małych nóżek.

W ten sposób w Jakarcie odkryliśmy właśnie stary port i wiedzieliśmy, że warto skorzystać z pomocy miejscowych przewodników, zagłębialiśmy się w różne tajemnicze zakątki Glodoku, czy odnaleźliśmy fantastyczny hostel WonderLoft w sercu Starego Miasta, w którym się zatrzymaliśmy.

Mapkę można sobie ściągnąć na telefon a na stronie www poczytać więcej o zaznaczonych na mapkach miejscówkach: ich historii, mieszkańcach, kulturze, itd. Supersprawa!

Ilustrowana mapka Jakarty iDiscover - zdjęcie pochodzi z tekstu - Jakarta - co zobaczyć w stolicy Indonezji? na blogu OurLittleAdventures.pl

Jakarta – co zobaczyc? Jak doświadczać tego miasta? Mam nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Wam w zaplanowaniu kilku dni w stolicy Indonezji. Dajcie znać, czy byliście w tym mieście i jakie macie z niego wspomnienia!

Zostań z nami na dłużej!

Inne wpisy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.