Wysoko wrażliwe dziecko – znacie to?
U nas najpierw były metki. Wszystkie musieliśmy obcinać co do niteczki. Odpadały też wszystkie golfy, rajstopki, getry, które ZA BARDZO przylegały do ciała. Potem nieumiejętność podjęcia decyzji, w co się ubrać, którą książkę czytać, które puzzle kupić w sklepie. Wszystko jest przecież takie ciekawe! Myśleliśmy, taki etap rozwojowy. Teraz, jak bodźców jest za dużo, zamyka się w pokoju, by chwilę pobyć sama.
Mania od zawsze potrafiła też w mgnieniu oka rozpoznać nasz nastrój. Wystarczy minimalnie zmieniony ton głosu, mikromimika czy spojrzenie. Empatia level master. Nasze emocje od razu rezonują u Niej. Jak efekt motyla – delikatny ruch jego skrzydełek potrafi wywołać morskie fale na drugim końcu świata. Musi upłynąć dużo czasu, by to morze się uspokoiło. Kiedyś zachodziliśmy w głowę: jak jakaś błahostka, nic nie znacząca dla nas „pierdoła”, może wyprowadzić z równowagi nasze dziecko?
❥❥❥
Wysoko wrażliwe dziecko – co to dokładnie znaczy?
Teraz już wiemy – Mańka jest wysoko wrażliwym dzieckiem. Reaguje MOCNIEJ i INTENSYWNIEJ niż większość ludzi, nic nie umyka jej uwadze. Martwi się też CZĘŚCIEJ niż inni, jeszcze kilka dni po wydarzeniu PRZEŻYWA je równie mocno, jakby stało się przed chwilą. Jakie to uwalniające, kiedy wreszcie to sobie uświadomiliśmy!
O tym wszystkim opowiada książka „Boso” Katarzyna Samosiej / wyd. Wydawnictwo Studio Koloru. Jest w niej kilka warstw – można ją czytać jako przepiękną (zobaczcie te akwarele na kolejnych zdjęciach w galerii!) i mądrą opowieść o zmysłach i o tym, jak dzięki nim odbieramy świat, np. chodząc boso. Można też zejść głębiej – wtedy będzie to zaproszenie do wejścia w świat wszystkich WWO (wysoko wrażliwych osób).
Ja dzięki niej jestem spokojniejsza o Mariankę. Wiem, że jeśli tylko zadbamy o Nią we właściwy sposób, jej ARCYWRAŻLIWOŚĆ może być Jej ARCYATUTEM . Trzeba tylko dać Jej więcej czasu, szanować potrzeby i nie próbować zmieniać na siłę.
❥❥❥
PS. Wysoko wrażliwe dziecko kiedyś stanie się wysoko wrażliwą osobą dorosłą. Tę wrażliwość można oswoić, można przytłumić, włożyć w ramy „akceptowalnych norm społecznych” ale ona nie zniknie. Wiem to z autopsji ❥.
❥❥❥