Główna » Lasoterapia dla początkujących – rozmowa z Kasią Grabką i Alą Kloczkowską z Fundacji Leśne Projekty

Lasoterapia dla początkujących – rozmowa z Kasią Grabką i Alą Kloczkowską z Fundacji Leśne Projekty

by Karo

Czy kontakt z naturą da się czymś zastąpić? Co takiego dzieje się z naszym ciałem i umysłem, kiedy wchodzimy do lasu? Czym lasoterapia, praktykowanie uważności w lesie różni się od zwykłego spaceru? Co las daje naszym dzieciom i dlaczego jest to tak ważne? I dlaczego wreszcie, obecność rodzica podczas kontatu z naturą jest dla dziecka tak superistotna?

Na te wszystkie pytania odpowadają certyfikowane przewodniczki leśne, Kasia Grabka i Ala Kloczkowska z Fundacji Leśne Projekty.

na szlaku barci kurpiowskich

Lasoterapia dla początkujących – o co tu chodzi?

Wszyscy wiemy, że las ma wielką moc! Wielokrotnie pisałam o tym na blogu. Ale na czym polega ta słynna lasoterapia? Lasoterapia, kąpiele leśne lub praktyka shinrin-yoku (terminy równoważne) pochodzi z Japonii. Jako terapię zaczęto praktykować ją tam w latach 80. XX wieku. Dzisiaj jest już uznawaną na całym świecie skuteczną strategią zapobiegania chorobom. Opiera się na badaniach naukowych: zarówno medycznych, jak tych z dziedziny psychologii. Więcej informacji na ten temat (wyniki badań, publikacje z całego świata) możecie znaleźć na stronie Fundacji Leśne Projekty w zakładce BLOG.

Na czym polega praktyka shinrin-yoku?

Jak można przeczytać na stronie Fundacji Leśne Projekty:

Kąpiele leśne to bezwysiłkowe zanurzenie się w leśnej przestrzeni wszystkimi zmysłami po to by zredukować stres, poprawić nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Angażując wzrok, słuch, smak, węch i dotyk możemy w pełni doświadczyć więzi ze światem przyrody. W trakcie niespiesznego spaceru obserwujemy otaczającą nas przyrodę, uczymy się uważności i zwracania uwagi na szczegóły.

I właśnie o tym rozmawiamy w podcaście. Kasia Grabka i Alicja Kloczkowska dzielą swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem w zakresie zarówno lasoterapii, jak i różnego rodzaju leśnych warsztatów dla dzieci i dorosłych. Serio, będziecie pod ogromnym wrażeniem, ile te przewodniczki leśne wiedzą o leczniczej mocy lasu!

Katarzyna Grabka – certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych, leśna przewodniczka, edukatorka przyrodniczo-leśna. Miłośniczka lasów i spędzania czasu na łonie natury. Fundatorka i Prezeska Zarządu Fundacji Leśne Projekty, której celem jest popularyzacja kąpieli leśnych, promowanie świadomej obecności w naturze i szerzenie wiedzy na temat jej dobroczynnego wpływu zdrowie i samopoczucie. Członkini Zarządu Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych. Od kilku lat zgłębia temat terapeutycznej mocy lasu oraz wpływu przyrody na zdrowie i samopoczucie. Po wizycie w japońskiej Akasawie, gdzie doświadczała praktyki shinrin-yoku u źródła, ukończonym kursie certyfikowanego przewodnika kąpieli leśnych w Forest Therapy Institute i certyfikacji w Fortest Therapy Hub, dzieli się swoją pasją prowadząc kąpiele leśne dla dzieci i dorosłych, wyprawy rodzinne oraz leśne warsztaty dla szkół i przedszkoli.

Alicja Kloczkowska – przyrodniczka z wykształcenia i zamiłowania. Ukończyła międzywydziałową ochronę środowiska, jest Certyfikowaną Przewodniczką Interpretacji Dziedzictwa, absolwentką Szkoły dla Rodziców i Wychowawców „Budowanie relacji dorosły-dziecko”, certyfikowanego 8-tygodniowego kursu Mindfulness (MBSR), kursu dla Leśnych Przewodników „Podróż do Zaczarowanego Lasu”, szkolenia „W dziką stronę”. Od ponad 10 lat towarzyszy dzieciom i rodzinom w odkrywaniu przyrody. Prowadzi w przyrodzie wyprawy dla rodzin, warsztaty i kąpiele leśne dla dzieci, spacery, wykłady. Edukuje w duchu Porozumienia bez Przemocy, Rodzicielstwa Bliskości i Teorii Więzi. Związana z Fundacją Leśne Projekty.

Jasio na Głównym Szlaku Gór Świętokrzyskich

Lasoterapia dla początkujących – posłuchaj podcastu

Podcastu można też słuchać na innych platformach:

Koniecznie daj znać, jak posłuchasz tego podcastu – niech dobre rzeczy idą w świat!

Książki dla dzieci – leśny kanon lektur, dzięki którym dzieci pokochają las!

I jeszcze mamy dla Was przefajny leśny dodatek! Poprosiłam Kasię i Alę o przygotowanie ich autorskiego zestawienia książęk dla dzieci o naturze, outdoorze, książek dla dzieci o lesie, dzięki którym dzieci pokochają las. A jak wiadomo, jeśli się o czymś przeczyta, potem się to zobaczy na własne oczy, pozna, zrozumie i się to oswoi, to potem o wiele łatwiej jest o to dbać, prawda? ❥

Zestawienie leśnych książek z Fundacji Leśne Projekty:

  • O czym szumią drzewa, Peter Wohlleben
  • Lasoterapia dla dzieci, Agata Preuss, Dorota Zaniewska – LINK
  • Rok w lesie, Emilia Dziubak – LINK
  • Przyrodniczy plac zabaw, Fiona Danks, Jo Schofield
  • W co się bawić w deszczu, śniegu, błocie LINK
    W co się bawić w miejskiej dżungli
    W co się bawić cuda na kiju, 
    Fiona Danks, Jo Schofield
  • Rok z dziećmi i przyrodą, Gisela Preuschoff
  • Głos przyrody Wiosna Lato Jesień Zima Maria Kowalewska, Maria Kownacka
  • Leśna szkoła dla każdego Peter Houghton, Jane Warroll
  • Mrówka Zofia Opowiada o kwiatach, drzewach, jagodach, grzybach, Bo Mossberg, Stefan Casta – LINK
  • Umarły las – LINK
    Nieumarły las –
    LINK
    Zew Padliny
    (komiksy), Adam Wajrak, Tomasz Samojlik – LINK
  • Wilki. Historie prawdziwe, Michał Figura, Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński – LINK
  • Opowiem Ci mamo, skąd się bierze miód LINK
    Opowiem Ci mamo, co robią mrówki
    Opowiem Ci mamo, co robią żaby
    Katarzyna Bajerowicz, Marcin Brykczyński
  • Chodź na dwór Praktyczne ćwiczenia z przyrody, Catherine Ard – LINK
  • Opowieści o tym, jak uratować planetę, Anna Casals, Paolo Ferri – LINK
  • Spacer po lesie, Jodeph Parent, Nancy Parent – LINK
  • Zabawy w naturze, Rolf Patermann
  • Rok z dziećmi i przyrodą, Gisela Preuschoff
  • Wyprawy do krainy fantazji, Ilona Seifert
  • Podróże w wyobraźni, Gunter Harnish
  • Bajki, które uczą, jak żyć wśród innych, Begona Ibarrola, Paz Rodero – LINK

jak zacząć biegać

Zostań z nami na dłużej!

Inne wpisy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.