Główna » Nie musisz być ekspertem od przyrody, by zabierać dzieci w naturę – rozmowa z Anetą Chmielińską, Dzikoprzygody

Nie musisz być ekspertem od przyrody, by zabierać dzieci w naturę – rozmowa z Anetą Chmielińską, Dzikoprzygody

by Karo

Czy trzeba być ekspertem od przyrody, by zabierać dzieci w naturę? Czy musimy wykuć na blachę wszystkie nazwy drzew, które spotkamy w lesie? Albo może powinniśmy przeczytać najpierw najważniejsze książki popularno-naukowe o zwyczajach godowych zwierząt, zmianach klimatycznych na Ziemi, ruchu planet w naszej galaktyce i rodzajach chmur? Bo przecież dziecko może nas spytać dosłownie o wszystko?

Posłuchajcie rozmowy z Anetą Chmielińską, która od wielu lat zakochuje dzieci i rodziców w naturze – jest pedagożką leśną, autorką książek, twórzynią wspaniałego podcastu Dzikoprzygody. Aneta pięknie opowiada o tym, że…

Będąc z dziećmi w outdoorze, wcale nie trzeba być ekspertem od przyrody. W naturze liczy się coś zupełnie innego: tworzenie relacji z dzieckiem, uważność, ciekawienie się tym, co dookoła i wspólne budowanie wspomnień. Wiedzę zdobywa się przy okazji.

Zapraszam na tę piękną rozmowę!

Dzikoprzygody Anety Chmielińskiej

Anetę Chmielińską poznałam dobrych kilka lat temu. Nasze dzieci chodziły na Dzikoprzygody – zajęcia outdoorowe prowadzone przez Anetę w parku w centrum Warszawy. Dzisiaj Aneta nie prowadzi już tych zajęć – postanowiła zakochiwać w naturze poprzez książki, które pisze (Dzikie opowieści. Wędrówka tropem tajemnic natury + Górskie Opowieści. Szlakiem gawęd o naturze) oraz poprzez swój podcast pod tym samym tytułem. Do tej pory powstało już ponad 170 fascynujących, przeciekawych odcinków o różnych tajemnicach natury.

Ostatnio zaś Aneta spełniła swoje największe marzenie. Wybrała się na kultowy już szlak Pacific Crest Trail (PCT) biegnący grzbietem łańcuchów górskich z Meksyku do Kanady przez trzy amerykańskie stany Kalifornię, Oregon i Waszyngton. Szlak ma 4265 km długości. Dla porównania najdłuższy szlak w Polsce – Główny Szlak Beskidzki – ma 496 km. Wyprawę zorganizowała samodzielnie. Sama też przeszła trasę. Szaaaaacun, co? Powiem Wam w sekrecie, że przejście tego szlaku to też nasze małe (wielkie) marzenie!

O czym rozmawiamy w podcaście?

  • Po co nam kontakt z naturą? Czemu to jest takie ważne, by jak najwcześniej otaczać dzieci naturą? Co takiego wyjątkowego dzieje z naszym ciałem i mózgiem, kiedy jesteśmy w naturze?
  • Jak zabierać dzieci w naturę, bardzo mało o niej wiedząc w kontekście ery „rodzicielstwa eksperckości”, w której wmawia się nam, że jeśli nie będziemy wiedzieć wystarczająco dużo o rozwoju emocjonalnym, behawioralnym, poznawczym, itd naszego dziecka, nie będziemy specami od AI i żywienia naszych dzieci, to być może przez przypadek zrobimy coś nie tak i potem nie będzie odwrotu, bo czegoś nie doczytaliśmy, zaniedbaliśmy jakiś obszar.
  • O byciu w naturze u nastolatków – jak sprawić, by była to realna alternatywa dla czasu spędzanego przed ekranem w swoim pokoju; o tym, jak przekonać 10- czy 12-latka, że natura może być dużo bardziej fascynująca niż gra komputerowa czy scrollowanie tiktoka?
  • O zapomnianej przez nas rodziców zabawie – o tym, jak frajda, zajawka, zabawa jest superważna, kiedy uczymy się nowych rzeczy.
  • O outdoorowych marzeniach, przygodach rodziców i dzieci i o tym, dlaczego warto je spisywać.
  • O pokorze wobec natury, o przekraczaniu własnych granic i budowaniu poczucia własnej wartości i życiu po swojemu, nawet jeśli niekoniecznie będzie się to podobać innym.

Outdoorowa skrzynka z narzędziami Anety Chmielińskiej

Poprosiłam też Anetę, by podzieliła się swoimi sposobami, narzędziami, które pomagają jej zakochiwać dzieci i dorosłych w naturze. Są to m.in.:

Posłuchaj podcastu z Anetą Chmielińską

Podcastu można też słuchać na innych platformach:

Koniecznie dajcie znać, jak posłuchacie podcastu – niech dobre rzeczy idą w świat!

  • Pamiętajcie, żeby zasubskrybować Dobranockę dla rodziców, gdziekolwiek jej słuchacie ❥
  • Nie zapomnijcie również ocenić podcastu w aplikacji – z góry pięknie dziękuję! ❥
  • No i koniecznie podeślijcie go swoim znajomym – dzięki temu grupa słuchaczy i słuchaczek stale się poszerza ❥

Dobranocka dla rodziców – co to za podcast?

Dobranocka dla rodziców to podcast, w którym poruszam tam tematy związane z rodzicielstwem, aktywnym życiem z dziećmi i byciem blisko: blisko natury i blisko siebie nawzajem (zobaczcie naszą kampanię CHODŹ NA DWÓR!).

Wierzę, że dzieciństwo to magiczny czas: to, wtedy kształtuje się nasza wrażliwość a to, co z niego zapamiętamy, zostaje na całe życie. 

Dlatego tak kocham o tym dzieciństwie rozmawiać, zadawać pytania i razem z moimi gośćmi i gościniami podcastowymi zastanawiać się nad tym, co w życiu naszych dzieci najważniejsze (powiem Wam w sekrecie, że relacje, czas, nasza uwaga, no i natura, wiadomo!).

Jeśli te wartości są Wam bliskie i mój podcast wnosi do Waszego życia coś dobrego, będzie mi suuupermiło, jeśli dołączycie do Patronów i Patronek Dobranocki serwisie Patronite ❥.

Zostań z nami na dłużej!

Inne wpisy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.