Główna » Dobranocka dla rodziców PODCAST – Jak wychować przedsiębiorcze dziecko?

Dobranocka dla rodziców PODCAST – Jak wychować przedsiębiorcze dziecko?

by Karo

Inspiracją do powstania dzisiejszej Dobranocki była rozmowa z naszymi dziećmi na temat pieniędzy. Od pewnego czasu staramy się przekazywać dzieciakom wiedzę ekonomiczną (o czym dużo pisaliśmy także na blogu) w taki bardziej uporządkowany sposób – w zabawę wplatamy elementy związane z finansami, pokazujemy, w jaki sposób zarządzać  domowym budżetem, zachęcamy do rozsądnego gospodarowania swoim kieszonkowym. Rozmawiamy, tłumaczymy, odpowiadamy na niekończące się pytania “A dlaczego”. Na pewno to znacie.

Bo tak, jak większość rodziców, także my chcemy, by nasze dzieci wyrosły na przedsiębiorcze, czyli zaradne życiowo i nie mające problemów finansowych osoby. Pytanie tylko, jak to zrobić?

★★★

Jak wychować przedsiębiorcze dziecko? Rozmowa z dr Agatą Trzcińską z Uniwersytetu Warszawskiego i portalu Finansiaki.pl

Dlatego też do naszej dzisiejszej Dobranocki dla Rodziców zaprosiłam dr Agatę Trzcińską, psycholożkę ekonomiczną z Uniwersytetu Warszawskiego, która na ten temat przedsiębiorczości i edukacji finansowej dzieci wie już chyba wszystko. Od wielu lat prowadzi badania dot. zagadnień socjalizacji ekonomicznej dzieci i młodzieży. Poza pracą naukową, posiada również doświadczenie w realizacji różnorodnych projektów związanych z edukacją ekonomiczną dzieci i młodzieży. Jest między innymi opiekunką naukową poradnika dla rodziców FINANSIAKI TO MY, o którym wielokrotnie pisaliśmy na blogu. 

Jak zatem wychować przedsiębiorcze dziecko?

Jak wiemy z wielu badań, to jedna z kluczowych kompetencji gwarantująca szczęśliwe życie. Paradoks jednak polega na tym, że umiejętności tych nie uczą w szkole. To my, rodzice, rodzice jesteśmy odpowiedzialni za rozwijanie ich. Jak zatem to robić? O czym pamiętać? 

Z tej rozmowy dowiesz się także m.in.:

  • Czym jest przedsiębiorczość? I czy można jej się nauczyć?
  • Dlaczego my, rodzice, mimo że wiemy, że rozmowa z dziećmi o pieniądzach jest bardzo ważna, tak niechętnie podejmiemy z nimki ten temat?
  • Dlaczego pieniądze wywołują u nas tyle negatywnych emocji i często są po prostu tematem tabu?
  • W jaki sposób na co dzień przekazywać dzieciom wiedzę ekonomiczną?
  • Jak rozmawiać o pieniądzach przedszkolakiem a jak ze starszym dzieckiem?
  • Jak w prosty sposób nauczyć dzieci oszczędzania?
  • Kiedy wprowadzić kieszonkowe?
  • Jak wytłumaczyć rodzinie, by wspierała nasze starania a nie je sabotowała obdarowujac dzieci pieniędzmi?

Zapraszam do odsłuchania naszego podcastu – rozmowa z dr Trzcińską to nie tylko dużo merytorycznej, cennej wiedzy dot. edukacji ekonomicznej dzieci, ale bardzo dużo praktycznych przykładów z życia, które można zastosować niemal 1:1 u siebie.

★★★

Posłuchaj naszego podcastu!

★★★

Podcastu można też słuchać na innych platformach:

Koniecznie daj znać, jak posłuchasz tego odcinka – będzie mi super miło, jeśli napiszesz komentarz i udostępnisz ten odcinek w sieci. Niech dobre rzeczy idą w świat!

★★★

Partnerem dzisiejszego odcinka jest portal Finansiaki.pl, na którym znajdziecie mnóstwo przydatnych, bezpłatnych materiałów na temat edukacji finansowej dla dzieci i młodzieży.

Jeśli zainteresował Was temat edukacji finansowej dzieci, na naszym blogu znajdziecie więcej tekstów na ten temat:

★★★

I na koniec nasz VIDEO PORADNIK „CZEGO NIE MÓWIĆ DZIECIOM O PIENIĄDZACH?”

★★★

★★★

Zostań z nami na dłużej!

Inne wpisy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.